יועצו של נתניהו ביקר בחשאי ברוסיה בניסיון לסכל את יוזמת השלום האירופית

יצחק מולכו ביטל נסיעות לבירות אירופה ויצא למוסקווה להיפגש עם שר החוץ הרוסי לברוב לפני כינוס שרי החוץ של הקוורטט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עו"ד יצחק מולכו, יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שממונה בלשכתו על הנושא הפלסטיני, הגיע ביום רביעי בחשאי למוסקווה ונפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. מטרת הנסיעה היתה לנסות ולשכנע את רוסיה לא לתמוך ביוזמת האיחוד האירופי להציג בעוד כשבועיים תוכנית שלום להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967.

מולכו הגיע למוסקווה עם סגן היועץ המשפטי של משרד החוץ דניאל טאוב ונפגש במשך יותר משעה עם שר החוץ לברוב. בנוסף קיימו השניים פגישות עם השליח הרוסי למזרח התיכון סרגיי יקובלב ובכירים רוסים אחרים. לדברי פקיד ישראלי בכיר, מולכו וטאוב "הציגו רעיונות ישראליים חדשים להתנעת תהליך השלום עם הפלסטינים".

עם זאת, מטרת הנסיעה היתה לנסות "לתקוע טריז" בין רוסיה לבין האיחוד האירופי לקראת כינוס שרי החוץ של הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - בעוד כשבועיים. לקראת המפגש דוחפות בריטניה, צרפת וגרמניה לאימוץ יוזמת שלום בינלאומית שתכלול עקרונות לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולהקמת מדינה פלסטינית.

בשבוע שעבר רצה ראש הממשלה נתניהו לשגר את מולכו לסבב שיחות בלונדון, פאריס, ברלין ובריסל כדי לנסות ולשכנע את האירופים לדחות את קידום היוזמה.

ברגע האחרון בוטלה נסיעתו של מולכו לבירות האירופיות כיוון שנתניהו הבין שללא מסרים מדיניים חדשים בעניין תהליך השלום לא יצליח לשכנע את האירופים לסגת. עם זאת, בעקבות ביקורו ברוסיה בשבוע שעבר חשב נתניהו כי ניתן יהיה לגייס את הרוסים להתנגד למהלך האירופי או לפחות לעכב אותו ולכן שיגר את מולכו למוסקווה.

לא ברור אם ניסיונות השכנוע של מולכו צלחו, אולם מהדברים שאמר לברוב בפגישה נראה כי הרוסים לא יהיו אלה שיבלמו יוזמה בינלאומית. "יש חשיבות להמשך המאמצים למצוא פתרונות למבוי הסתום", אמר לברוב. "יש לחדש את האמון בין ישראל לפלסטינים. במצב הנוכחי במזרח התיכון חידוש תהליך השלום חשוב מאוד ויתרום ליציבות".

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר ביום רביעי בכינוס על יחסי ישראל-בריטניה בלונדון כי הסדרי ביניים לא יספיקו כדי לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכי יש להשיג התקדמות בתהליך השלום עד חודש ספטמבר. "אנחנו קוראים לארה"ב ולקוורטט להציג עקרונות ברורים על בסיס תוכניתנו בהקדם האפשרי", אמר הייג.

יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) תומך ביוזמה האירופית המשולשת ופועל מול כל חברות הקוורטט כדי שתאומץ באופן רשמי בפגישה הקרובה. עם זאת, עבאס עדיין לא השיב בצורה ברורה לשאלה שהפנו אליו צרפת, גרמניה ובריטניה - האם יחזור למשא ומתן עם ישראל אם היוזמה תאומץ.

הממשל האמריקאי עדיין לא הביע את עמדתו לגבי היוזמה האירופית. האו"ם תומך ביוזמה וככל הנראה גם רוסיה.

בשבוע הבא יגיעו לישראל שליחי הקוורטט כדי להכין את כינוס שרי החוץ. הם ייפגשו הן עם מולכו והן עם נציגי הרשות הפלסטינית. ביום חמישי ייפגש נתניהו בברלין עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וינסה לשכנע אותה לעצור את היוזמה האירופית להציג תוכנית שלום בינלאומית. מרקל מצדה תרצה לשמוע בתמורה מנתניהו על תוכנית מדינית משמעותית שבכוונתו להציג.

עיקרי היוזמה האירופית

שתי מדינות לשני עמים על בסיס גבולות 1967 וחילופי שטחים

יימצא פתרון הוגן, מציאותי ומוסכם לסוגיית הפליטים

ירושלים תהיה גם בירתה של המדינה הפלסטינית שתוקם

סידורי הביטחון יגנו על ישראל ולא יפגעו בריבונות הפלסטינית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ