שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

משרד החוץ בירושלים החליט שלא לבטל את ביקורו של שר החוץ של ארגנטינה, הקטור טימרמן, בישראל בשבוע הבא. קיומו של הביקור היה מוטל בספק בעקבות סירובו של טימרמן להכחיש פרסום בעיתון ארגנטיני, ולפיו נרקמת "עסקה" שבמסגרתה תסגור ארגנטינה את החקירה בדבר מעורבות איראנית בפיגועים נגד שגרירות ישראל ובניין הקהילה היהודית במדינה.

במשרד החוץ החליטו כי בתום פגישתו של טימרמן עם ליברמן תתקיים מסיבת עיתונאים ונציגי התקשורת יוכלו לשאול את שר החוץ הארגנטיני שאלות בנושא.

הדיווח על העסקה התפרסם בעיתון הארגנטיני "פרפיל" בשבוע שעבר ויצר תקרית דיפלומטית של ממש בין ישראל לארגנטינה. שגרירות ישראל בבואנוס איירס ומשרד החוץ בירושלים ביקשו הבהרות משר החוץ הארגנטיני, אולם האחרון סירב לספק אותן. במגעים שהתקיימו בשבוע האחרון טען טימרמן, כי אין בכוונתו להכחיש את הפרסום כיוון שכלל אינו רוצה להתייחס לעיתון שפרסם את הכתבה.

טימרמן אף הוסיף כי אינו צריך לתת דין וחשבון למדינה זרה על מדיניות החוץ של ארגנטינה.

דבריו של טימרמן עוררו זעם גדול עוד יותר בירושלים והעלו את החשד כי הפרסום נכון ומדויק. שגרירות ישראל בבואנוס איירס העבירה מסר לטימרמן כי אם לא יכחיש את הדברים יבוטל ביקורו בישראל ביום שני הבא. עם זאת, גם מסר חריף זה לא הועיל.

בשלב מסוים ניסה משרד החוץ לגבש נוסחת פשרה. יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי שוהה בביקור בארגנטינה ונקבעה לו מראש פגישה עם טימרמן. ישראל הציעה כי בסיום הפגישה ייצאו השניים לתקשורת וייתנו הצהרה קצרה בעניין. הארגנטינים לא נענו להצעה וטימרמן אף אמר לשרנסקי כי הוא נעלב מהאשמות השווא שהוטחו בו ובארגנטינה.

לבסוף הסתפק שרנסקי בפרסום הודעה קצרה בסוף הפגישה, ולפיה שר החוץ הבהיר לו כי ארגנטינה מחויבת להמשיך בחקירת הפיגועים, שבהם נהרגו דיפלומטים ישראלים.

אתמול התקיים דיון בנושא במשרד החוץ וחרף העובדה שעד כה לא הגיעה הכחשה בעניין מצד ארגנטינה, הוחלט לא לבטל את הביקור הצפוי של טימרמן.

מנגד, החליט משרד החוץ כי בסיום פגישתו של טימרמן עם שר החוץ ליברמן יקיימו השניים מסיבת עיתונאים משותפת, כדי "להכריח" את השר הארגנטיני להשיב לשאלות התקשורת הישראלית בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ