רה"מ נתניהו למזכ"ל האו"ם באן: עצור את המשט המתוכנן לעזה

ראש הממשלה ציין בשיחה עם המזכ"ל כי את המשט מארגנים בין היתר גורמים איסלאמיים קיצוניים, שמעוניינים ליצור פרובוקציה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה שוחח עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון וקרא לו לפעול לעצירת המשט הגדול הצפוי לצאת לעזה בחודש מאי. ראש הממשלה ציין בשיחה כי את המשט מארגנים בין היתר גורמים איסלאמיים קיצוניים, שמעוניינים ליצור פרובוקציה. ראש הממשלה הוסיף כי המשט נועד להביא לתבערה.

נתניהו ציין בשיחה כי רצועת עזה פתוחה להכנסת כל סוגי הסחורות דרך המעברים היבשתיים. "החמאס הוא ארגון טרור המופעל על ידי איראן, ורק לאחרונה נחשף חלק מהמאמץ העצום שלו לחמש ולהחדיר נשק דרך הים בעת תפיסת הספינה ויקטוריה, ועליה עשרות טונות של נשק מאיראן", אמר נתניהו לבאן. ראש הממשלה הוסיף כי בשל כך ישראל מחויבת לפעול בתקיפות נגד המשט.

נתניהו התייחס בשיחה גם לתהליך השלום וציין כי הסדרי השלום צריכים לכלול גם סידורי ביטחון יציבים וחזקים.

ישראל פתחה בחודש שעבר בקמפיין פומבי נגד כוונתם של ארגון ה-IHH הטורקי וארגוני שמאל אירופיים לשגר לרצועת עזה בחודש מאי משט נוסף, בו ייקחו חלק לא פחות מ-15 כלי שיט.

עדיין לא נקבע מועד סופי ליציאת המשט, אך במשרד החוץ אומרים כי הוא צפוי להתקיים בין ה-15 במאי, שבו מצוין יום הנכבה, לבין ה-31 במאי - יום השנה להשתלטות חיל הים על האנייה "מאווי מרמרה", שעל סיפונה נהרגו 9 אזרחים טורקים. מארגני המשט מכנים אותו "צי החירות".

לפני כחודש וחצי נפגשו במדריד מארגני המשט. בפגישה השתתפו 30 נציגים מ-15 מדינות שאזרחיהן יקחו חלק במשט. הפגישה היתה סגורה ותכניה נשמרו בחשאי. הסיבה שסיפקו המארגנים לחשאיות הרבה היתה "סידורי ביטחון". מארגני המשט אף פנו לכמה ממשלות שאזרחיהן ייקחו חלק במשט וביקשו שיערבו לביטחונם במקרה של השתלטות ישראלית על המשט.

בחודשיים האחרונים פנה משרד החוץ לשורה של ממשלות, בעיקר באירופה, כגון ספרד, בריטניה, אירלנד, שוודיה ועוד, וביקש מהן לפרסם אזהרות מסע לאזרחיהן לא להגיע לעזה בדרך הים. בריטניה ואירלנד אכן עשו זאת.

במשרד החוץ לא בטוחים כי ניתן יהיה לעצור את המשט בדרכים דיפלומטיות, אולם הם פועלים בערוצים מדיניים והסברתיים כדי לבצע דה-לגיטימציה למשט ולמארגניו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ