המשטרה מסרבת לקבל מהשב"כ הנחיות כיצד לפעול במחסומים

דו"ח מבקר המדינה על מערכת הביטחון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משטרת ישראל מסרבת ביודעין למלא אחר החלטת ממשלה, ולקבל מהשב"כ הנחיות כיצד יש לנהוג במחסומים - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם שלשום.

דו"ח המבקר עסק בנושאים הקשורים במערכת הביטחון. פרק אחד הוקדש לנושא המעברים הנמצאים על הקו הירוק ותפקידם לסנן את הבאים לישראל. כבר לפני כמה שנים החליטה הממשלה להעביר את המעברים מצה"ל והמשטרה לידי גופים אזרחיים. על פי דו"ח המבקר, בסך הכל מנהלת המעברים עושה את מלאכתה כראוי, אך ישנם עיכובים משמעותיים בהפיכת המעברים לאזרחיים וכן ליקויים בתפקוד משטרת ישראל. המשטרה אחראית על המעברים הנמצאים בעוטף ירושלים, הן באופן ישיר והן באמצעות משמר הגבול. אחד הליקויים שהמבקר מנה, הוא סירובה של המשטרה למלא אחר החלטת ממשלה מפורשת, האומרת כי האחריות על קביעת הכללים וההנחיות לטיפול בפלסטינים במעברים שאינם מופעלים על ידי צה"ל, היא של שירות הביטחון הכללי. מתברר שהמשטרה אמרה כי למרות החלטת הממשלה אין בכוונתה לקבל הנחיות משירות הביטחון הכללי. במשטרה הסבירו לאנשי המבקר כי המשטרה היא גוף מנחה ואינה מקבלת הנחיות מגוף מנחה אחר.

המבקר כתב כי הוא רואה עניין זה בחומרה, וכי הוא מבקש מהשר לביטחון הפנים ואפילו מראש הממשלה להתערב בעניין הזה בדחיפות. המבקר הוסיף עוד כי העובדה שהמשטרה אינה מצייתת להחלטות הממשלה היא בניגוד לכללי מינהל תקין. המזכיר אף מותח ביקורת על המשטרה שאינה מאיישת את כל התקנים אותם קבעה לתפעול המעברים.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי למשטרת ישראל אחריות כוללת על עוטף ירושלים ובכלל זה על הפעילות במעברים. המשטרה היא גוף מנחה ואינה מקבלת הנחיות מגוף מנחה אחר. המשטרה פועלת כמיטב יכולתה לביצוע בידוק במסגרת האמצעים וכוח האדם שהועמדו לרשותה לצורך ביצוע המשימה.

עוד נמסר כי משטרת ישראל סבורה כי המענה המערכתי צריך להתבסס על אזרוח כלל מעברי העוטף, המתעכב מסיבות תקציביות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ