השופט ריצ'רד גולדסטון חוזר בו: יש לשקול מחדש את האשמת ישראל בפשעי מלחמה בעזה

"אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה", כתב השופט שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי עופרת יצוקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטענות שעלו נגד ישראל בדו"ח גולדסטון, בהן טענות לפשעי מלחמה ופגיעה מכוונת באזרחים, היו שונות אילו ישראל היתה משתפת פעולה עם ועדת הבדיקה של האו"ם, כך כתב אמש (שישי) השופט רי'צרד גולדסטון, שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי מבצע "עופרת יצוקה".

גולדסטון, שהיה שופט בית המשפט העליון בדרום אפריקה, כתב טור דעה לוושינגטון פוסט בו ציין את המאמצים הרבים שעשתה ישראל כדי לחקור את התנהגות חייליה במהלך המבצע, ואמר כי הטענות בדבר פשעי מלחמה היו מושפעות בידי ממצאי חקירות כאלה, אם היו מוגשות לבדיקתו.

"אנחנו יודעים הרבה יותר היום לגבי מה שקרה במלחמה בעזה מאשר שידענו שכאשר כתבתי את הדו"ח עבור המועצה לזכויות אדם", כתב השופט גולדסטון, "אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". גולדסטון כתב עוד כי "בעוד שעדויות ישראליות שפורסמו מאז צאת הדו"ח לא שללו את מותם הטרגי של אזרחים, אני מצר על כך שלא היו בידנו עדויות אלה המסבירות את הנסיבות בהן הותקפו אזרחים בעזה, שכן סביר להניח שהן היו משפיעות על הממצאים בדבר פשעי מלחמה".

גולדסטון כתב עוד כי ישראל עשתה "צעדים משמעותיים" על מנת לחקור את התנהלותה במבצע עופרת יצוקה, בעוד ממשלת חמאס לא עשתה דבר.

השופט הדרום אפריקאי אף ביקר בחריפות במאמרו את המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואמר כי אין ספק שהיא מוטה נגד ישראל. גולדסטון כתב כי הוא קיווה שהדו"ח שחיבר יהיה תחילתה של תקופה חדשה ושוויוניות יותר ביחס כלפי ישראל. הוא אף מתח ביקורת על כך שהמועצה לא גינתה את הפיגוע באיתמר, בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל.

ועדת גולדסטון: ישראל ביצעה פשעי מלחמה בעזה

דו"ח גולדסטון האשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה. הדו"ח קבע כי "ישנן הוכחות להפרות משמעותיות של החוק הבינלאומי לזכויות האדם שישראל ביצעה במלחמת עזה וייתכן שאף פשעים נגד האנושות". לטענת חברי הוועדה, "ישראל פעלה לשלול מהפלסטינים בעזה תעסוקה, דיור, מים תנועה חופשית ואת זכותם לצאת ולהיכנס למדינתם והגבילה את זכותם להישמע בבית דין, מה שיכול להיחשב כפשע נגד האנושות".

הדו"ח ובו 574 עמודים, כולל ניתוח ובדיקה של 36 תקריות בעזה וכמה תקריות בגדה ובישראל. במהלך עבודתם שוחחו חברי הוועדה עם 188 אנשים ועברו על 10,000 מסמכים. כמו כן, נבדקו 1,200 תמונות ובהן גם תצלומי לוויין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ