שב"חית | פיאד מבצע עבירה

לכבוד יום האדמה נסע ראש אחת משתי הממשלות הפלסטיניות לדרום הר חברון. הוא עודד את התושבים להמשיך לבנות ולטעת, גם אם ישוב המינהל האזרחי להרוס ולעקור

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

עץ נופל ביער. נפש חיה אין ביער. האם לנפילה יש קול? בולדוזר הורס בור מים, רק רועי הצאן לידו. האם גריסת הבטון, ששומע הנהג ההורס, נחשבת "קול"? בולדוזר דורס עוד בור מים, רק פלסטינים תושבי דרום הר חברון לידו וכמה סמולנים מתעאיוש. האם היתה בכלל הריסה, אם שמעה לא הגיע ל"ניו יורק טיימס"?

בורות המים ההרוסים מתועדים בלי סוף, כך גם הסוכות ואוהלי המגורים והדירים המחוצים. האו"ם, ארגונים פלסטיניים וישראליים, מתנדבים מחו"ל - כולם רושמים כל עץ עקור, כל ראש צאן וילד שהגג שלראשם הועף. לולא אותם ארגונים, איך היינו יודעים שצבא ההגנה אינו שוקט והמינהל האזרחי אינו קופא על שמריו? מיטב בחורינו נשלחים לסכל את פשע התעקשותם של פלסטינים לחיות על אדמתם. חצופה שכמותה, היא נמצאת ב"שטח C" (יותר מ-60% משטח הגדה המערבית הפלסטינית), סלע קיומנו. לכן מלכתחילה לא היה שם בור שייהרס, משפחה שתיעקר. ממילא אין קול שיגיע לאוזניו של מאן דהוא.

במלים אחרות: ביום האדמה ה-35, ביום רביעי האחרון לפני הצהריים, הגיעה לדרום הר חברון פמליה של מכוניות שרד פלסטיניות בגדלים ובצבעים שונים. בין רמאללה, משם יצאו המכוניות, ועד לאתר הביקור - שטח שירוק ביישן מבצבץ בין סלעיו - התמזגו בפמליה עוד כמה מכוניות בולטות בישראליותן: צבא, משטרה, מינהל אזרחי ויש אומרים גם שב"כ בטויוטה הלבנה. ואם לא בתוכה, בטח באחת המכוניות האחרות, כי, כפי שפורסם, השירות מתעקש ללוות בשטחי C את ד"ר סלאם פיאד, פן יאונה לו רע מידי "אלמונים".

פיאד, ראש אחת משתי הממשלות הפלסטיניות המכהנות - זו מרמאללה, זו מעזה - היה אמור לכבד בביקורו ביום האדמה את הכפר א-תוואני. כפר זה, כקהילות אחרות בשכנותו, סובל מהתנכלויות שגרה מצד מתנחלי האזור, מאזלת יד (מכוונת? אתם תחליטו) מצד הצבא ומאיסורי בנייה ופיתוח של המינהל האזרחי.

אבל יום קודם לכן, כוחות צבא ההגנה והמינהל האזרחי פשטו על קהילת רועים קטנה באזור סוסיא והרסו בה 12 אוהלי מגורים ומבנים ארעיים אחרים. כשניסו להחרים טרקטור, התושבים התנגדו. היה עימות, התושבים דיווחו על חיילים שהכו, על גז מדמיע ועל שבעה (בהם כמה כבני 60) שנחבלו. גם ב-23 בפברואר זכה היישובון לביקור הרשויות: אז הרסו בו חיילינו הממושמעים שני בורות מים ושבעה אוהלים ואף החרימו גרר. כמובן: זאת אדמה חקלאית, אסור לפלסטינים להתקבע בה. אסור לחפור בה בור לאגירת מי גשמים בלי אישור מהמינהל האזרחי, שבמילא לא מתכוון לתת אישור (ושיהיה ברור, המינהל האזרחי על קציניו ופקידיו ופקחיו - תושבי התנחלויות או לא - רק ממלא את הוראות ממשלות ישראל מאז שנות ה-70).

בעצת "ועדת התיאום של ועדות המאבק העממי" - שם מסורבל להתארגנות האנרגטית של פעילים בכחצי תריסר כפרים - נפתח ביקורו של פיאד אצל בורות המים העבריינים. למקום ההרס הוא הגיע בלוויית מכוניות הצבא והמינהל האזרחי, שיום קודם וחודש קודם הרסו שם בורות ואוהלים. בעוד נציגי אותן רשויות הרס משקיפים על הנעשה מכמה גבעות סמוכות, הקשיב פיאד לטענות האנשים. זה סיפר על שטחי המרעה המצטמצמים בשל התקפות המתנחלים. זאת אמרה "מים אנחנו צריכים, מים". זה הסביר לפיאד - כאילו אינו יודע - שהמינהל האזרחי לא נותן אישורי בנייה לפלסטינים, רק ליהודים. פיאד נכנס למערת מגורים, התבונן באוהלים ההרוסים, ירד לבור המים החרב. הרבה "פוטו-אופים" (הזדמנויות צילום) היו שם. בייחוד כשפרש יריעת בצק על טבון, ואחר כך כשהניח לבנת בטון בין צירי ברזל.

חברי ועדת התיאום הכינו מראש את שלד המבנה העברייני, הביאו לבנים ושקי מלט של "נשר" (ציון התכולה והמקור בערבית, אחת מדרישות משרד הכלכלה הפלסטינית מכל יבואן וסוחר פלסטיני - כדי להבחין בין מוצרי התנחלויות למוצרים שבאים מתוך ישראל). ממש מול נציגי הריבון - הצבא ושלוחו המינהל האזרחי - ביצע פיאד עבירה.

"אם זרים עוזרים לנו, למה שהפלסטינים לא יעזרו לנו", אמרה אשה אחת, בת המקום, שהיא ונכדותיה הצמודות לשמלתה הרחבה התבוננו באורחים שרמאלליותם ניכרת בנעליהם. הרשות הפלסטינית (לכו תלשינו לאייפא"ק או לקונגרס) מקצה מתקציבה סכומים שונים לתמיכה בחקלאים בשטח המכונה C, כולל ביצוע עבירות חמורות כחפירת בורות מים ואפילו סלילת כביש מחבר.

ביום האדמה של 2010 ביקר פיאד בכפר קראות בני חסן, שבאזור סלפית. שם אנשים התלוננו על העדר כביש גישה סלול מהכפר אל אדמותיו. המינהל האזרחי לא נותן אישור. בעידוד פיאד ובמימון הממשלה הפלסטינית נסלל שם כביש, כקילומטר ומשהו אורכו. שמו בפלסטין: "כביש החירות". לפני כשלושה חודשים נציגי הריבון באו לבטל את מעשה העבירה: הם הרסו את הכביש. התושבים חזרו ושיקמו אותו, במימון רשמי. ב-24 במארס שבו שומרי החוק והסדר לתקן את המעוות. הם הרסו את הכביש בשנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ