אלוף בן
אלוף בן

ישראל זכתה אתמול להישג הסברתי מרשים, שמשתווה לביטול הכרזת האו"ם שהציונות היא גזענות. השופט הדרום אפריקאי ריצ'רד גולדסטון, שסימל יותר מכל אדם אחר את הדה-לגיטימציה של ישראל כאומה מתורבתת ושומרת חוק, חזר בו מהאשמתה בפשעי מלחמה ואולי אף בפשעים נגד האנושות במבצע "עופרת יצוקה" בעזה. במאמר החרטה שפרסם ב"וושינגטון פוסט" קבע גולדסטון שלישראל יש עליונות מוסרית ברורה על החמאס: צה"ל לא פגע בכוונה באזרחים, והפלסטינים כן.

גולדסטון הודה בתמימותו, כשחשב שהחמאס ינהג כממשלה שומרת חוק ויחקור את הטענות לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, שביצעו יורי הרקטות ופצצות המרגמה מעזה לשטח ישראל. הוא הבין, גם אם באיחור מצער, שהחמאס לא מתעניין בחוק ההומניטרי ובזכויות האדם, אלא רק במלחמה נגד ישראל. עכשיו גולדסטון קורא לקהילה הבינלאומית לאכוף את דיני המלחמה, החלים על מדינות, גם על גופים כמו-מדינתיים כמו החמאס בעזה - וכמובן גם חיזבאללה בלבנון, שגולדסטון לא נקב בשמו.

השינוי בעמדת גולדסטון נעשה בעקבות מאות החקירות שערך צה"ל על אירועים חריגים ב"עופרת יצוקה". אין ספק שהחקירות האלה לא היו מתקיימות אלמלא דו"ח גולדסטון, והחשש מחקירה בינלאומית עתידית. בכך עשה גולדסטון שירות טוב לאכיפת דיני המלחמה בצה"ל, ולהרתעת ישראל מהסתבכות בפעולה חדשה ברצועה.

עכשיו מתברר מחדש, שישראל טעתה בהחרמת ועדת גולדסטון ובסירוב לשתף עמו פעולה. צדק השר לשעבר יצחק הרצוג, שתמך בהידברות עם גולדסטון ונותר בודד בהצבעת ועדת השרים, עשרה נגד אחד. מה שלא נעשה מראש, הצגת עמדת ישראל לשופט, נעשה בדיעבד ובתנאים הרבה יותר נחותים. הלקח: אסור להטיל חרמות, או לחשוב שהשופטים והחוקרים מוטים מראש נגדנו. אפילו אם זה המצב, מוטב להיאבק על צדקת ישראל בזמן החקירה במקום להיאבק נגד המסקנות שכבר קיבלו תוקף רשמי של האו"ם.

למאמר של גולדסטון יש שתי השלכות שחורגות מהמנדט שניתן לו לחקירת "עופרת יצוקה". קודם כל, הוא מעניק הזדמנות לטורקיה וישראל לשקם את המשבר ביחסיהן, שפרץ על רקע פעולת צה"ל בעזה. אם כדאי להקשיב להסברי ישראל על "עופרת יצוקה", ומתברר שאיננה מדינה עבריינית, אולי יש תוקף גם להסבריה בפרשת המשט הטורקי לעזה. אם גולדסטון התרכך, גם ארדואן יכול.

שנית, וחשוב מזה, גולדסטון החדש מבטא את השינוי ביחס המערב לישראל, על רקע המהפכות במדינות ערב. ישראל אולי כוחנית לפעמים, אבל אין עוד מדינה אחרת במזרח התיכון שיציבותה מובטחת ואינה מאוימת בהתקוממות עממית. בכל המדינות השכנות, עתיד המשטרים בספק גדול. במצב כזה, גם למי שמבקרים את התנהגות ישראל - מגולדסטון ועד ברק אובמה - אין ברירה אלא להתקרב אליה ולהושיט לה יד. ישראל אינה תמיד מושלמת, אבל כפי שגילה באיחור גולדסטון, היא קרובה לסטנדרטים של המערב הרבה יותר מאויביה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ