הוועד היהודי האמריקאי על חרטת גולדסטון: מקווים שיגן על התפיסה החדשה שלו במרץ

בקהילה היהודית בארה"ב קראו לשופט גולדסטון להתנצל בפני מדינת ישראל ולהציג מסקנות מעודכנות באו"ם לאור הדברים שכתב בוושינגטון פוסט

הארץ
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), שירות ""

הקהילה היהודית בארה"ב הגיבה בזעם היום (ראשון) ובסוף השבוע לדברי החרטה של השופט ריצ'ארד גולדסטון, בעוד גורמים רשמיים בוושינגטון העדיפו להימנע מתגובות ארוכות. בכיר בממשל האמריקאי אמר היום ל"הארץ" שעמדת הממשל כלפי הדו"ח היתה עקבית לאורך כל הדרך. בעבר, נציגי הממשל הביעו ביטחון בכך שישראל מסוגלת לנהל חקירה חסרת פניות בנושא ולהסיק מסקנות.

אחד הארגונים הראשונים להגיב במהלך סוף השבוע היה הליגה נגד השמצה, שבכיריה אמרו כי הם נדהמים ממאמרו של השופט שעמד בראש ועדת הבדיקה של הא"ום לאירועי עופרת יצוקה. "זה חשוב שמחבר הדו"ח כעת מכיר במה שכל מי שבקיא בהסטוריה של המבצעים הצבאיים של צה"ל יודע - שתקיפה מכוונת של אזרחים נוגדת את כל מה שצה"ל מייצג", נאמר בתגובה. "המסקנות המוטעות שלו גרמו לנזק בל ישוער לישראל בקהילה הבינלאומית ושיחקו תפקיד מפתח בעידוד הקמפיינים לדה לגיטימציה של ישראל. זה סיפור עצוב במובנים רבים - סיפור של הטיה מתמשכת נגד ישראל, חוסר רצונה של הקהילה הבינלאומית לקחת ברצינו את הקיצוניות והאלימות של החמאס, והסיפור איך משפטן בעל שם וחבר בקהילה היהודית אפשר לאויבי ישראל לנצל אותו".

הוועד היהודי האמריקאי היה תקיף יותר בתגובתו, וקרא לגולדסטון לפנות אל מועצת זכויות האדם של האו"ם בדרישה לעדכן את הדו"ח משנת 2009. "וושינגטון פוסט זה לא המקום בשביל השופט גולדסטון להכחיש את הדו"ח המוטה והמזיק שכתב", אמר מנכ"ל הארגון דיוויד האריס. "עליו להתנצל בפני מדינת ישראל על ההאשמות בתקיפה מכוונת של אזרחים שהוא מודה שהיו חסרות בסיס. עליו להציג מסקנות מעודכנות, גם לעצרת הכללית של האו"ם שאימצה את הדו"ח המוטה. וידויו של גולדסטון באיחור של שנתיים חושפים תמימות מדהימה לגבי החמאס, שארה"ב רואה בו ארגון שנשבע להשמיד את ישראל. הדו"ח העניק לחמאס פטור להמשיך עם פשעי המלחמה שלהם. יש כאלה שיעריכו את יושרו של השופט גולדסטון, אך הדו"ח שלו כבר הפך לכלי בידי אלה שפועלים למען דמוניזציה של ישראל. בשנתיים האחרונות הוא תרם רבות בעצמו להכפשות נגד ישראל בראיונות וכתבות. אני מקווה שהוא יגן על התפיסה החדשה שלו עם אותו המרץ".

איש הקונגרס הדמוקרטי מפלורידה, טד דויטש, כתב כי "הודאתו של ריצ'רד גולדסטון כי הדו"ח פגום, כולל הכרתו בהטיה נגד ישראל במועצת זכויות האדם של האו"ם צריכים להוביל לביטול מיידי של הדו"ח המקורי. הגוף הזה שוב ושוב אפשר למפרי זכויות האדם הגדולים בעולם להאשים את ישראל ולהעלים עין מהמעשים המזוויעים של חברי הועדה. הודאתו של גולדסטון מאשרת את העובדה שישראל לא פעלה מתוך רצון להסלים מצב אלא כדי להגן על בטחונה. אני קורא למועצת זכויות האדם של האו"ם לבטל את הדו"ח שאיבד לגיטימיות ולנקוט צעדים למנוע דה לגיטימיזציה נוספת של ישראל על-ידי חבריה".

כתב "אטלנטיק", ג'ף גולדברג, כתב כי "לא ברור אם גולדסטון מבין את מלוא ההשלכות של עבודתו. אני שמח שהוא הבהיר את הדברים, אך לצערי, זה די קשה לבטל את עלילת הדם אחרי שזה שודר בכל העולם".

גולדסטון, שהיה שופט בית המשפט העליון בדרום אפריקה, כתב בסוף השבוע מאמר דעה נרחב לעיתון וושינגטון פוסט בו ציין את המאמצים הרבים שעשתה ישראל כדי לחקור את התנהגות חייליה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", ואמר כי הטענות בדבר פשעי מלחמה היו מושפעות בידי ממצאי חקירות כאלה, אם היו מוגשות לבדיקתו.

"אנחנו יודעים הרבה יותר היום לגבי מה שקרה במלחמה בעזה מאשר שידענו שכאשר כתבתי את הדו"ח עבור המועצה לזכויות אדם", כתב השופט גולדסטון, "אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". גולדסטון כתב עוד כי "בעוד שעדויות ישראליות שפורסמו מאז צאת הדו"ח לא שללו את מותם הטרגי של אזרחים, אני מצר על כך שלא היו בידנו עדויות אלה המסבירות את הנסיבות בהן הותקפו אזרחים בעזה, שכן סביר להניח שהן היו משפיעות על הממצאים בדבר פשעי מלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ