הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

"גולדסטון מזגזג בעקבות דיון עם ציונים גזענים", כך קבע בסוף השבוע אתר אינטרנט פלסטיני בהתייחס להבעת החרטה של השופט ריצ'רד גולדסטון. הדיון שמוזכר בדיווח באתר "מרכז התקשורת הבינלאומי למזרח התיכון", סבב סביב דו"ח גולדסטון והתקיים ב-28 במארס בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת סטאנפורד, ימים ספורים לפני פרסום מאמרו של גולדסטון בעיתון "וושינגטון פוסט".

לצד גולדסטון לקחו חלק בדיון שני משפטנים פלסטינים ושני יהודים, פיטר ברקוביץ ואבי בל, שייצגו את העמדה הישראלית. בדיווח באתר הפלסטיני צוין כי "הציונים שדיברו נגד הדו"ח הפסידו בדיון" - אך לפחות אחד מהם חושב אחרת.

פרופ' אבי בל, מרצה באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטת סן-דייגו, סיפר היום ל"הארץ" כי בדיון "נראה שגולדסטון החליט שזה הזמן לנסות להסביר את עצמו". בל סיפר כי גולדסטון לא היה אמור להתעמת איתו ועם המשפטן הנוסף, מייצגי העמדה הישראלית. "הוא אמר את הדברים שלו ואנחנו אמרנו את שלנו, אבל אז הקהל בכל זאת התחיל לשאול אותו שאלות והוא נאלץ לחזור לבמה".

לדברי בל, "בעימות הוא עמד על כך שכל החקירות הראו שעד כאן העובדות הן כפי שהם דיווחו. ואז אני חצי קמתי מהכסא - ומאוחר יותר הוא אמר סליחה, אולי יהיו כאלה שיחלקו על הדברים, כמו פרופסור בל. יכול להיות שהוא הבין שהוא לא יצליח עם הטענות האלה, כי אנשים יאתגרו אותו. הוא לא הזכיר בדבריו בכלל את מועצת זכויות האדם של האו"ם והמגמתיות שלה".

"אני חושב שכל החוויה של החודשים האחרונים כשהוא מסתובב ושומע את הדברים, הצטברה אצלו", העריך בל, "הוא ניסה לטעון שהוא לא טעה - אבל אחרי הערב הזה נראה לי שהוא הבין שהוא לא יכול לטעון את זה ולהתקבל ברצינות".

בל הוסיף כי "רוב הדיון היה על כך שהוא האשים את הישראלים ברצח אזרחים בכוונה תחילה. אני אמרתי שעל סמך העובדות, אף אחד לא היה יכול להסיק את המסקנות האלה, וזה דו"ח מזעזע - גם בגלל פגיעה בשמו הטוב, וגם את זה כנראה הוא לא כל כך אהב".

לדעתו של בל, "אם לא היה יושב שם ואנשים לא היו מתעמתים אתו באירועים אחרים, הוא לא היה עושה את זה. הוא הרגיש שהוא לא יכול, שזה פוגע בו, וחשוב שירגיש את זה".

גולדסטון אמר היום ל"הארץ" כי בשלב זה הוא לא מתראיין בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ