הכנות קדחתניות בארץ למשט של 20 ספינות לעזה

משרד החוץ מנסה לשכנע ממשלות למנוע את יציאת המשט, המתוכנן לסוף מאי. הקומנדו הימי מתאמן, ויחידת המודיעין החדשה לארגוני שמאל אוספת מידע

אנשיל פפר
עמוס הראל
השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
עמוס הראל
השתתף בהכנת הידיעה:

מערכת הביטחון ומשרד החוץ החלו בהכנות קדחתניות לקראת משט סיוע נוסף לרצועת עזה, הצפוי לצאת בסוף חודש מאי. במשט צפויים לקחת חלק יותר מאלף פעילי שמאל וארגונים פרו-פלסטיניים, המתכוונים להשתמש ביותר מ-20 כלי שיט בגדלים שונים.

בעקבות פרשת ההשתלטות על הספינה הטורקית "מרמרה" במאי אשתקד, והממצאים שעלו בחקירת ועדת טירקל בפרשה, ההכנות למשט החלו הפעם בשלב מוקדם. בשבועות האחרונים נעשה מאמץ דיפלומטי מקיף, ללחוץ על ראשי מדינות שמהן ייצאו ספינות, למנוע את השתתפות אזרחיהן.

בישראל מקווים שמהלך כזה יצמצם את היקף המשט. במקרה שיהיה צורך בהשתלטות בכוח - לפחות ניתן יהיה להוכיח הפעם שנעשו כל המאמצים לעצור את הספינות בדרכי שלום. בכירים ישראלים שוחחו בין השאר עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בניסיון לשכנעו לסייע למנוע את יציאת המשט.

בד בבד מתנהל במערכת הביטחון דיון על הקלות נוספות בסגר על רצועת עזה. מי שדוחף לכך בעיקר הוא מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט. דנגוט הביע בדיונים את הדעה כי הקלות נוספות בהכנסת סחורות - שיפריכו את הטענה שישראל מונעת מצרכים בסיסיים מעזה - ירוקנו מתוכן חלק מהטיעונים של מארגני המשט.

עד כה התקיימו כמה ישיבות תיאום בצמרת מערכת הביטחון לקראת המשט במאי. במפגשים השתתפו גם נציגי משרד החוץ. בד בבד משלים חיל הים את תוכניותיו, למקרה שיהיה צורך בהפעלת כוח בהשתלטות. גם במקרה זה, כמו בפרשת מרמרה, תוטל המשימה על הקומנדו הימי, בסיוע ספינות טילים. לוחמי הקומנדו כבר מתאמנים על כמה תרחישים של התמודדות עם משטים. הם נעזרים במודיעין שנאסף בסוגיה.

באחרונה, כפי שדווח ב"הארץ", הוקם בחטיבת המחקר באגף המודיעין במטכ"ל מדור המתמחה בארגוני שמאל זרים, ובפעילות בינלאומית שתכליתה דה-לגיטימציה של ישראל. חלק גדול מהמידע הנאסף מסתמך על מקורות גלויים, כמו פרסומים בכלי תקשורת ובאתרי אינטרנט שמפעילים פעילים הקשורים במשט.

ביוזמת המשט משתתף גם הארגון הטורקי IHH, שמתכוון לגייס מחדש את מרמרה. הפעילים מדברים על כ-50 כלי שיט, אבל בפועל יגיעו כנראה הרבה פחות. המשט מתוכנן בינתיים ל-31 במאי, יום השנה להרג תשעת הטורקים על סיפון מרמרה. המסר העיקרי לפיכך הוא אזכור ההרג, יותר מהסרת המצור על עזה.

מקורות צבאיים אמרו כי לא יהיה פטנט לעצור בלא אלימות ספינות שייכנסו בכוח. מקרה כזה עלול להיגמר כמו בפעם הקודמת, הוסיפו. הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, אמר בעדותו בוועדת טירקל, שצה"ל עשוי לנקוט אמצעים אחרים לסכל ניסיון לכניסה אלימה בדרך הים. הוא רמז כי ייתכן שיהיה צורך להפעיל ירי ממוקד של צלפים.

גורם ביטחוני בכיר אמר אמש ל"הארץ", כי ישראל מעריכה שהן החמאס והן גורמים הקשורים ברשות הפלסטינית יגבירו בחודשים הבאים את מהלכיהם בזירה הבינלאומית, שעיקרם פעולות מחאה עממיות, חלקן בלתי אלימות. לדבריו, "נעשית פעילות בינלאומית ענפה להסביר את הטיעון הישראלי, שלפיו אין מצוקה ממשית בעזה. דווקא תפיסת משלוח הנשק מסוריה לעזה, על סיפון ויקטוריה לפני כמה שבועות, משרתת את עמדתנו, כי היא מוכיחה את הצורך לפקח על הספינות המגיעות לרצועה".

כוחות צה"ל סביב רצועת עזה שמרו אתמול על כוננות גבוהה מפני תקיפה או פיגוע נקמה של החמאס, בעקבות הריגת שלושה מאנשיו בשבת לפנות בוקר. חקלאים ביישובים בעוטף עזה לא הורשו להיכנס לחלקותיהם הקרובות לגדר המערכת והכוחות באזור הגדר תוגברו במידה נרחבת כדי למנוע כניסת אזרחים ולקדם אפשרות של תקיפת החמאס. ואולם מאז התקיפה בשבת, לא נרשמו ניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולא היו שיגורי רקטות ופצצות מרגמה אל עבר יישובים ישראלים. בפיקוד דרום מעריכים שהחמאס ינסה להגיב ואמרו שגל ההסלמה הקודם, לפני כשלושה שבועות, התחיל רק שלושה ימים לאחר ששני פעילי חמאס נהרגו בתקיפת חיל האוויר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ