משפטנים: דו"ח גולדסטון הוא פרי ועדה ולכן עדיין תקף

"עדיף להודות בטעויות ולתקן אותן. מדינה לא צריכה לפחד מחשיפת ליקויים"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לאחר פרסום דו"ח גולדסטון, פרסמו המשפטנים, פרופ' אמנון רובינשטיין ופרופ' אוריאל רייכמן, גילוי דעת בו קבלו על חוסר שיתוף הפעולה של הרשויות בישראל עם הוועדה וקראו להקמת גוף אובייקטיבי בעל מעמד לחקר הטענות העולות מהדו"ח.

אתמול, לאחר פרסום מאמרו של גולדסטון בעיתון וושינגטון פוסט, הביעו השניים צער על כך שישראל נמנעה בזמנו משיתוף פעולה עם גולדסטון ומקיום ביקורת על ממצאי הדו"ח, שכן לדבריהם תובנותיו של גולדסטון היום היו יכולים לבוא לעולם כבר לפני חודשים רבים ולצמצם את ניזקי פרסום הדו"ח בעולם.

לדברי רייכמן, המשמש כנשיא של המרכז הבינתחומי בהרצליה, הסתייגותו של גולדסטון מהדו"ח בנוסח שפורסם אינה מבטלת את הנזק הגדול שגרם הדו"ח, שכן מדובר במסמך רישמי שקיים במוסדות שונים בעולם ובאוניברסיטאות.

לדבריו, הדו"ח הוא פרי עבודה של ועדה שלמה, וגם אם אחד מחבריה מסתייג מנוסחו, הרי שהדו"ח עדיין עומד בתוקף. רייכמן אמר אתמול כי ישראל צריכה ללמוד מהמקרה כי יש לשתף פעולה עם גופים בינלאומיים הבודקים את התנהלות ישראל, גם אם הסיכויים לשכנע את חבריו נמוכים.

"גם אם הטענות של ישראל לא יימצאו ביטוי בדו"ח אותו גוף, הרי תמיד נוכל לטעון לחוסר יושר של אותו גוף ולפרסם את הדוקומנטציה שישראל העלתה", אמר רייכמן והוסיף כי "אי התייצבות היא טעות".

"גם אם כמו במקרה של גולדסטון הוחלט שלא להתייצב בפני הוועדה, הרי שלאחר פרסום הדו"ח היתה חובה להקים גוף שיערוך בדיקה של הטענות. עדיף גם להודות בטעויות ולתקן את המצריך תיקון. בדיקה כזאת היתה מגלה טעויות שנעשו במישור הצבאי, המדיני והבינלאומי, ומדינה לא צריכה לפחד מחשיפת הליקויים", הוסיף.

הפרופ' רובינשטיין, מרצה בכיר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר אתמול ל"הארץ" כי "ממשלת ישראל שגתה כשלא שיתפה פעולה עם הוועדה ואף לא שלחה נציג מטעמה להסביר את העמדה הישראלית בפניה. אני לא מתפלא על השגיאות שנעשו", אמר אתמול רובינשטיין, "שכן מי שנתן למבצע בעזה את הכינוי 'עופרת יצוקה' מסוגל לכל שגיאה אפשרית".

לדבריו, "מה שיוצא מכך שמדינה לא מבצעת חקירה משל עצמה לטענות על הפרת דיני הלחימה הוא שיש לה מה להסתיר. אני אמרתי אז וגם עכשיו כי דו"ח גולדסטון פגום, מעוות ונכה מבחינה משפטית והוא בדיחה. אבל יחד עם זה, האשמות לגבי מקרים מסוימים דורשות חקירה".

רובינשטיין הוסיף כי צריך היה לשתף פעולה גם עם גוף עוין וחבל שהטענות על הפרת דיני המלחמה לא נחקרו בזמן אמת, אלא חיכו לתובנות המאוחרות של גולדסטון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ