האנייה "מאוי מרמרה" עשויה להשתתף גם במשט הזה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מארגני המשט הקרוב לרצועת עזה טרם החליטו על המועד הסופי להפלגת הספינות. בשבוע הבא יתקיים באתונה מפגש בהשתתפות נציגי המארגנים של המשט, כדי לסכם את ההכנות לו. כך נודע ל"הארץ". פעילה בתנועת "עזה חופשית" אמרה ל"הארץ" כי המשלחות מאיטליה, אירלנד וארה"ב, הביעו נכונות לצאת למשט במועד שתוכנן בשבועיים האחרונים - חודש מאי - אבל קבוצות אחרות טרם הסכימו למועד זה.

ההחלטה להוציא משט שני התקבלה מיד לאחר אירועי המשט הראשון בשנה שעברה. ב-5 בפברואר השנה התקיים במדריד מפגש של מארגנים, בהשתתפות נציגים מאיטליה, אירלנד, שוודיה, בלגיה, סקוטלנד, גרמניה, דנמרק, בנוסף למשלחות מקנדה וארה"ב וכמה מדיניות איסלאמיות כטורקיה, מלזיה, אלג'יריה וכוויית.

לפי התכנון המשט - שייקרא "משט החירות 2" - יפליג לעזה בשבועיים האחרונים של חודש מאי, ויכלול 15 עד 20 ספינות. התוכניות טרם גובשה סופית. לדברי הפעילה, "בשבוע הבא ננסה לגבש תוכנית ברורה. אם המשט ייצא בחודש מאי, ייתכן שיהיה קטן יותר ולא יכלול את מספר הספינות שנקבע מראש".

המארגנים אינם מוכנים לפרט באלו נמלים יעגון המשט וטוענים שהדברים טרם סוכמו סופית. המארגנים מקיימים מגעים עם גורמים טורקיים בעניין השתתפותה במשט של הספינה "מאוי מרמרה", שבה התחולל העימות עם חיילי הקומנדו הימי בהשתלטות על המשט הקודם. בינתיים לא ברור אם המרמרה תשתתף במשט, או רק תלווה את הספינות עד לנקודה שבה אירעה התקרית עם חיל הים הישראלי.

פעילים המתכננים להפליג במשט החדש מתחו ביקורת קשה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות הפרסומים שהוא מפעיל לחץ על מזכ"ל האו"ם, כדי שימנע את יציאת המשט. ג 'יין הירשמן וריצ'רד לוי, שני פעילים המנסים לגייס תמיכה בספינתם, Audacity of Hope, טענו בהצהרה משותפת שמסרו בניו יורק: "אנו מזועזעים לנוכח מצג שווא של נתניהו. זה בוטה. המארגנים שייצאו על הספינה האמריקאית מתחייבים לאי אלימות. על פי התכנון, המשט יכלול אנשים מכל תחומי החיים:בהם עורכי דין, עובדים סוציאליים, אמנים, כבאים, מיילדות, סופרים, רופאים, קולנוענים, קצינים וחיילים בדימוס בצבא ארצות הברית, חיילים משוחררים, נשים זכויות המארגנים, מורים, אחיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ