בנו של קדאפי מציע הסכם שלום; אלפים בהלוויות ההרוגים בסוריה

סגן שר החוץ הלובי בא ליוון עם מסר מקדאפי: "לעצור הקרבות". בתימן נהרגו שניים ומאות נפצעו בהפגנות

ניו יורק טיימס
אבי יששכרוף
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אבי יששכרוף
רויטרס

אחד ממנהיגי המורדים בלוב אמר כי הם רוצים לכונן דמוקרטיה פרלמנטרית במקום משטרו של מועמר קדאפי. "הלובים בכלל, ואני אחד מהם, רוצים דמוקרטיה אזרחית ולא רודנות, לא שבטיות ולא משטר המבוסס על אלימות", אמר עבד אל-חאפז גוגה, סגן יו"ר המועצה הלאומית הזמנית, בראיון לאי-פי. הוא דחה את חששות המערב כי מוסלמים קיצונים עלולים להשתלט על תנועתם.

הקרבות בין המורדים לנאמני קדאפי התרכזו אתמול מסביב לעיר הנפט האסטרטגית ברגה. המורדים, שהסתייעו בתקיפות האוויר של נאט"ו, המשיכו להתקדם מערבה. הם ירו ממשגרי רקטות ניידים ואחר כך הצליחו להתחמק מהתקפות נגד של חיילי הממשלה.

בנו של קדאפי, סיף אל-איסלאם, הציע פתרון שלדעתו יאפשר לפתור את המשבר בלוב. דיפלומט המקורב לממשלה הלובית אמר כי לפי הצעת הבן, קדאפי יוותר על השלטון לטובת מעבר לדמוקרטיה חוקתית בראשות בנו. עם זאת, הדיפלומט הודה כי גם קדאפי האב וגם המורדים אינם מוכנים להצעה זו. התקדמות נוספת בחזית הדיפלומטית נרשמה אתמול עם בואו ליוון של סגן שר החוץ הלובי, עבדלאטי עוביידי, הנושא מסר מהשליט קדאפי למערב. בכיר יווני אמר כי במכתב שהעביר קדאפי לראש ממשלת יוון ג'ורג' פפנדריאו, הוא קורא להפסקת הלחימה ומציאת פתרון המוסכם על כל הצדדים.

בסוריה השתתפו אתמול אלפים בהלוויותיהם של שמונה בני אדם שנהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון בסוף השבוע בדומא, פרבר של דמשק. האלפים קראו לחופש ועל פי עדי ראייה צעקו "חופש, חופש, חופש, העם הסורי הוא מאוחד", בעודם מנופפים בדגלי סוריה. המחאה בדומא החלה כבר בשעות הבוקר, כאשר מאות בני אדם באו לקבל את פני פצועי ההפגנות. לפי הדיווחים, ההפגנות בסוריה נמשכות למרות מינויו אתמול של ראש ממשלה חדש.

ביום שישי התקיימו הפגנות בכמה ערים מרכזיות בסוריה, בהן דמשק, חומס, לטקיה, קמישלי ודרעא. על פי רשת אל-ערביה נהרגו יותר מעשרה בני אדם ביום שישי, בעוד רדיו סווא, תחנת רדיו אמריקאית בשפה הערבית, דיווח כי נהרגו 13 בני אדם. במקביל, מתרבים הדיווחים על השימוש שעושה המשטר בערים השונות ב"שביחה" (רוחות רפאים), מיליציות חמושות שתפקידן לעורר פרובוקציות בהפגנות. מדובר באנשים שבאים להפגנות בבגדים שחורים, מתעמתים עם המפגינים, ואף יורים לעברם.

בניסיון לבלום את המחאה ואת היכולת של האופוזיציה לארגן הפגנות נגד המשטר, נותקו אתמול יותר ממיליון קווי טלפון ניידים וקווים קבועים. המשטר בסוריה טען כי מדובר בתקלות רגילות. אולם מתנגדי הנשיא הסורי בשאר אל-אסד חושדים כי היה זה ניסיון של המשטר למנוע זליגת מידע באשר למתרחש במדינה, מספר הנפגעים, העצורים וכן הפגנות המתוכננות לימים הקרובים.

בינתיים מינה אתמול אסד את שר החקלאות לשעבר עאדל ספאר, לתפקיד ראש הממשלה החדש, והטיל עליו את משימת הרכבת הממשלה החדשה. הוא אמור להודיע על הקמת הממשלה בעוד כיומיים. זאת כשבוע לאחר התפטרות ממשלתו של נאג'י אל-עטרי בעקבות המהומות במדינה. ספאר הוא יליד 1953, בעל דוקטורט בביוטכנולוגיה.

בתימן נהרגו אתמול שני מפגינים ומאות נפצעו לאחר שהמשטרה ירתה אש חיה וגז מדמיע כדי לדכא את המחאה נגד הנשיא, עלי עבדאללה סאלח, בעיר תעז שמדרום לבירה צנעא. ההפגנות נגד סאלח נמשכות כבר יותר מחודש וחצי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ