הערכה : ישראל תתקשה להביא לביטול דו"ח גולדסטון

נתניהו קרא לביטול הדו"ח, אבל במשרד החוץ מעריכים שהסיכוי למהלך כזה הוא קלוש. ועדה בראשות עמידרור תגבש המלצות לפעילות המדינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל תתחיל בימים הקרובים בקמפיין מדיני והסברתי, בניסיון למנף את מאמרו של השופט ריצ'רד גולדסטון על חקירת האו"ם שהוביל אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. אחד הרעיונות שנבחנים כעת הוא לשכנע את גולדסטון לשגר מכתב רשמי למוסדות האו"ם, כדי להפוך את מאמרו למסמך רשמי של האו"ם.

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, אמר אתמול בתדרוך לכתבים זרים כי ישראל מצפה לנסיגה מלאה מהדו"ח בעקבות המאמר. "אנחנו מקווים שגולדסטון ישלח מכתב למזכ"ל האו"ם וינקה את ההאשמות שהוטחו בישראל בדו"ח המעוות שלו", אמר. דברים דומים אמר אתמול שר הביטחון אהוד ברק: "על ישראל להכריח את גולדסטון להופיע בפורומים הבינלאומיים ובעיקר באו"ם, ולומר את דברו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציב אתמול יעד שאפתני יותר, בדמות ביטול הדו"ח. ואולם, הסיכוי שיעד זה יתממש הוא קלוש, ככל הנראה. נתניהו הטיל על היועץ לביטחון לאומי, האלוף (מיל') יעקב עמידרור, להקים צוות משותף עם משרד החוץ, משרד הביטחון ומשרד המשפטים כדי לגבש המלצות לפעולות מדיניות ומשפטיות בעקבות מאמרו של גולדסטון. דיון ראשון בנושא יתקיים מחר במטה לביטחון לאומי (מל"ל).

"יש מעט מאוד מקרים שטופלי עלילה חוזרים בהם וזה קרה בדו"ח גולדסטון", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "ננסה להסב לאחור, ולו במעט, את הנזק שנגרם. אני מצפה לקבל המלצות בימים הקרובים. נפעל לביטול הדו"ח".

גורמים במשרד החוץ ציינו, עם זאת, כי בניגוד לדברי נתניהו - לא ניתן לבטל את הדו"ח. לדבריהם, במקרה הטוב ניתן יהיה לפעול לקבלת החלטה חדשה בעצרת הכללית של האו"ם, שתקבע כי ההחלטה הקודמת בעניין דו"ח גולדסטון אינה תקפה עוד. עד אז - ההחלטה לקבל את הדו"ח במלואו נותרת על כנה.

תקדים למהלך כזה התרחש בתחילת שנות ה-90 בעקבות החלטת העצרת הכללית מנובמבר 1975, שקבעה כי "הציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית". בדצמבר 1991 קיבלה העצרת הכללית של האו"ם החלטה נוספת, שקבעה כי האו"ם חוזר בו מהקביעה כי הציונות היא גזענות.

במשרד החוץ הסבירו אתמול כי המהלך ב-91' התאפשר בשל תחילת תהליך השלום בוועידת מדריד והתמוטטות ברית המועצות. "ארה"ב לקחה את הנושא כפרויקט והלכה אתו עד הסוף", אמר מקור במשרד החוץ. "במציאות הבינלאומית הנוכחית, ולנוכח מעמדה של ישראל והקיפאון בתהליך השלום, קשה לראות כיצד תסריט כזה יתממש שוב", אמרו.

גורמים הפועלים בנדון במשרד החוץ העריכו כי ישראל תוכל, לכל היותר, לנסות ולשכנע את השופט להפוך אותו למכתב, שאותו ישגר למזכ"ל האו"ם ולנציבה לזכויות האדם של האו"ם. בצורה כזו, יהפוך המאמר למסמך רשמי וחשיבותו המדינית והמשפטית תגדל.

בישראל מקווים כי מכתב כזה יסייע להיאבק ולבלום מהלכים עתידיים במוסדות האו"ם בנושא "עופרת יצוקה". בנוסף, מאמרו של גולדסטון יוכל לשמש להגנה על בכירים ישראלים, אם יוגשו נגדם כתבי אישום או צווי מעצר בחו"ל.

ברשות הפלסטינית ובחמאס מתחו ביקורת על מאמר הדעה של השופט גולדסטון. נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר אתמול כי השינוי בעמדתו של גולדסטון אינו משנה את העובדה שישראל ביצעה טבח בעזה וגרמה למותם של כ-1,500 פלסטינים.

אחד מראשי הפתח, נביל שעת, אמר כי למרות דבריו של גולדסטון, ישראל היא עדיין האחראית הבלעדית להרג של אזרחים פלסטינים חפים מפשע. בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" העריך שעת כי גולדסטון נכנע ללחצים שהופעלו עליו, משום שהתקשה לשאת בהם.

דברים דומים אמרו גם בכירים אחרים ברשות הפלסטינית - על אף שבמהלך המבצע ניסו לעודד את ישראל להמשיך בפעולות ולא להפסיקן. הרשות הפלסטינית עיכבה בעבר את בקשתה להעביר את הדיון בדו"ח גולדסטון למועצת הביטחון - צעד שגרר ביקורת קשה מבית. נראה כי הפעם מדובר בניסיון של בכירי הרשות לתקן את הפגיעה התדמיתית שספגו.

גם צמרת החמאס גינתה את דבריו של גולדסטון וטענה כי הוא לא הצליח לעמוד בלחץ של השדולות הפרו-ישראליות. אחד מדוברי הארגון בעזה, סמי אבו זוהרי, אמר כי הארגון מאוכזב מהשינוי בעמדתו של השופט הדרום אפריקאי.

התגובות בארצות הברית באו בסוף השבוע בעיקר מארגונים יהודיים ופרו-ישראליים. הליגה נגד השמצה, ארגון יהודי אמריקאי הנאבק באנטישמיות, היה אחד הראשונים להגיב, ובכיריו אמרו שהם "נדהמים" ממאמרו של השופט בדימוס: "כל מי שבקיא בהיסטוריה של צה"ל יודע שתקיפה מכוונת של אזרחים נוגדת את כל מה שהוא מייצג", נמסר בהודעתם. "המסקנות המוטעות של דו"ח גולדסטון גרמו נזק בל ישוער לישראל ושיחקו תפקיד מפתח בעידוד דה-לגיטימציה של ישראל".

הוועד היהודי האמריקאי היה תקיף יותר בתגובתו, וקרא לגולדסטון לפנות למועצת זכויות האדם של האו"ם ולדרוש לעדכן את הדו"ח משנת 2009. "וושינגטון פוסט זה לא המקום בשביל וידויו של גולדסטון. הדו"ח העניק לחמאס פטור להמשיך עם פשעי המלחמה שלהם. יש כאלה שיעריכו את יושרו של השופט גולדסטון, אך הדו"ח שלו כבר הפך לכלי בידי אלה שפועלים למען דמוניזציה של ישראל".

חבר הקונגרס הדמוקרטי מפלורידה, טד דויטש, כתב כי "הודאתו של ריצ'רד גולדסטון כי הדו"ח פגום, כולל הכרתו בהטיה נגד ישראל במועצת זכויות האדם של האו"ם, צריכים להוביל לביטול מיידי של הדו"ח המקורי. הגוף הזה אפשר שוב ושוב למפרי זכויות האדם הגדולים בעולם, להאשים את ישראל ולהעלים עין מהמעשים המזוויעים של חברי הוועדה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ