הנשיא פרס לשרת החוץ קלינטון: "מקווים שהשינוי בעולם הערבי יביא לשלום"

בסמוך לפגישתו של הנשיא שמעון פרס עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון פרסם משרדה הודעה המגנה את אישור הבנייה בגילה וקויי המתאר של 4 התנחלויות

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

פעם נוספת נגרמת מבוכה לבכיר ישראלי בביקורו הרשמי בארה"ב בגלל עוד עיתוי לא מוצלח של הודעה על התרחבות ההתנחלויות. בזמן שנשיא המדינה שמעון פרס החל אתמול (שני) את ביקורו בוושינגטון, עיריית ירושלים אישרה תוכנית להרחבת שכונת גילה, ויומיים לפני הנסיעה פורסם כי שר הבטחון אהוד ברק צפוי לאשר תוכנית מתאר של ארבע התנחלויות.

למרות שלא מדובר באישורי בנייה חדשים, ותוכנית גילה כבר גררה בעבר ביקורת אמריקאית, דובר משרד החוץ האמריקאי הבהיר אמש כי הממשל ממשיך לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות מעבר לקו הירוק. "ארה"ב מודאגת עמוקות מהמשך הפעילות של ישראל בהתנחלויות", נמסר ממשרד הדובר. "בנוסף להצהרות הקודמות, ישראל הודיעה על אישור של תוכניות לארבע התנחלויות בגדה המערבית. לא רק שההתנחלויות הישראליות אינן לגיטימיות, המעשים האלה נוגדים את המאמצים לחדש את המשא ומתן הישיר".

"אנו גם מודאגים עמוקות מההודעה על אישור של כמעט 950 יחידות דיור חדשות בירושלים", נאמר בהמשך ההודעה. "כפי שאמרנו, אנו מאמינים שבאמצעות המשא ומתן הצדדים צריכים להגיע להסכמה על שאיפות שלהם בירושלים, שתבטיח את מעמדה למען אזרחי העולם כולו. העדר פתרון הסכסוך פוגע בישראל, בפלסטינים ובאינטרסים של הקהילה הבינלאומית".

ההודעה פורסמה בסמוך לפגישתו של פרס עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בבית ההארחה של הבית הלבן בוושינגטון. קלינטון בירכה את פרס על הגיעו ואמרה כי היא והנשיא ברק אובמה מחכים לדיון שיערך עמו מחר בנוגע לתהליך המדיני ולעתיד המזרח התיכון. "אתה בגיל 88, מהאנשים היותר צעירים שאני מכירה כי אתה ראית את השינויים לפני רבים מאיתנו", אמרה קלינטון והוסיפה כי הנשיא הוא מנהיג יוצא דופן במחויבותו לשלום.

פרס הודה לקלינטון על האירוח והתייחס להזדמנויות לקדם שלום על רקע המהפכות במזרח התיכון. "אני שמח לראות את השרה קלינטון", אמר, "שמך בישראל מסמל ידידות אמת גם בזמנים הקשים. אנחנו רוחשים כבוד אליך וליכולת השינוי שאת מייצגת ביטחון גם בתנאים הקשים".

הנשיא הוסיף כי "המזרח התיכון נמצא במזג אוויר סוער ואנו מקווים שהשינוי בעולם הערבי יביא לשלום ביטחון ודמוקרטיזציה - ישראל תשתף פעולה עם השינוי"

פרס התקבל היום בארה"ב על ידי הגברת הראשונה מישל אובמה ששלחה לו פרחים ומכתב. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר לרגל הביקור כי הנשיא אובמה "מצפה לארוחת הצהריים הזאת. יש נושאים רבים לדון בהם, התפתחויות באזור, מחויבותה של ארה"ב לביטחונה של ישראל והצורך להתקדם בתהליך השלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ