השבוע: נתניהו, הנשיא פרס ושלושה שרים בחו"ל

נתניהו ייצא ביום רביעי לביקור של יומיים וחצי בברלין ובפראג, שממנו ישוב לפני כניסת השבת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מי שבדק בשבועות האחרונים את לוח הטיסות לחו"ל של בכירי המדינה היה יכול לחשוב כי אלה נתקפו בבולמוס נסיעות כמעט בלתי נשלט. הדבר יגיע לשיאו השבוע, כאשר במשך יומיים ייעדרו מישראל בו-זמנית נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק והשר לענייני מודיעין דן מרידור.

נתניהו ייצא ביום רביעי לביקור של יומיים וחצי בברלין ובפראג, שממנו ישוב לפני כניסת השבת. מטרת הביקור בברלין היא לנסות ולהתפייס עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מבין בכירי הממשלה, נתניהו הוא דווקא זה שמספר נסיעותיו בשנה האחרונה נמוך יחסית. בחמשת החודשים האחרונים כמעט לא עזב נתניהו את גבולות המדינה. במקביל, ייעדרו מהארץ גם שר הביטחון ברק ושר החוץ ליברמן. במשך יומיים ינהל את ענייני המדינה בהיעדרם אחד המשנים לראש הממשלה - סילבן שלום או משה יעלון.

ליברמן, השר היחיד שנסיעותיו לחו"ל הן החלק המרכזי בתפקידו, ימריא גם הוא לגרמניה במטוסו של ראש הממשלה, אך יישאר במדינה שלושה ימים נוספים. הוא יחנוך את הקונסוליה החדשה של ישראל במינכן ביום שישי בבוקר, יישאר לבלות את סוף השבוע בגרמניה וישוב רק ביום ראשון. ליברמן נהג בצורה דומה לפני שבוע וחצי כאשר טס לצרפת ביום רביעי, נפגש עם שר החוץ אלן ז'ופה ביום חמישי, אך שב ארצה רק ביום ראשון.

שר הביטחון ברק ימריא גם הוא לחו"ל ביום רביעי בלילה. רק לפני שבוע וחצי חזר מנסיעה ללונדון וניו יורק, שנמשכה שבוע. באותה נסיעה נפגש בלונדון עם בכירי ממשלת בריטניה ומערכת הביטחון שלה, נשאר בבירה הבריטית בסוף השבוע והגיע ביום ראשון לניו יורק. את שלושת הימים הבאים בילה ברק בניו יורק, והאירוע המרכזי שלשמו הגיע למעשה התקיים רק ביום שלישי. נסיעתו של ברק השבוע תהיה ללוס אנג'לס ולוושינגטון. באותה טיסה יהיה גם השר מרידור שיוצא לכנס בסן פרנסיסקו, שממנו ישוב ביום שני. ברק ינאם בכנס בלוס אנג'לס ויקיים פגישות שנוגעות לתעשיות הביטחוניות. ביום ראשון יגיע לוושינגטון לפגישות שהוגדרו על ידי לשכתו מדיניות-ביטחוניות. אגב, רק לפני שבוע נפגש ברק באריכות בלשכתו בקריה בתל אביב עם שר ההגנה האמריקאי רוברט גייטס. ברק ימריא חזרה לישראל מוושינגטון ביום שלישי הבא.

עוד נוסע מתמיד הוא הנשיא פרס. תקציב הנסיעות של בית הנשיא הוגדל על ידי ועדת הכספים של הכנסת פעמיים בשנתיים האחרונות, בכל פעם ביותר ממיליון שקלים. בפעם האחרונה אף העיר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי "אנו מעריכים את עבודתו של הנשיא, אך אם ניתן היה לחסוך, ראוי לעשות כך". רק ביום חמישי שעבר שב פרס מנסיעה לז'נווה ולונדון, שם השתתף ביום הולדתו של מיכאיל גורבצ'וב. ביום ראשון בלילה כבר המריא פרס שוב, הפעם לוושינגטון, שם ייפגש היום עם הנשיא אובמה ולאחר מכן ייסע לניו יורק. פרס ישוב ארצה ביום ראשון, אחרי שישה ימים בארה"ב.

מבית הנשיא נמסר: "פרס הוזמן ע"י נשיא ארה"ב ונענה בחיוב. כמו בכל נסיעותיו סדר היום שלו יהיה עמוס פגישות מהבוקר ועד הלילה. כל הפגישות הן לקידום ענייניה של מדינת ישראל בעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ