שמעון פרס בבית הלבן: הזדמנות היסטורית חד פעמית למו"מ

נשיא המדינה נפגש עם הנשיא האמריקאי ואמר לו כי הוא מאמין שנתניהו רציני בכוונתיו לשלום. "צריך לנסות להביא קץ לסכסוך", אמר פרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא המדינה, שמעון פרס, נפגש היום (שלישי) עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבית הלבן. בתום הפגישה סיפר פרס כי אמר לאובמה ש"המשא ומתן יכול להתחיל מתוך עמדה של חילוקי דעות. זה כמו סוס דוהר - או שתעלה על הסוס, או שהוא ידהר עליך. זו הזדמנות היסטורית חד פעמית". פרס אמר לאובמה כי הוא מאמין שראש הממשלה, בנימין נתניהו, רציני ובכוונתו לפעול לשלום.

תחילה נכנסו השניים לפגישה בארבע עיניים שנמשכה 45 דקות ? ובשלב השני, בארוחת הצהריים, הצטרפו אליהם שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן, המזכיר הצבאי של פרס תא"ל חסון חסון ומלווים נוספים - ומהצד האמריקאי - היועץ לבטחון הלאומי של הבית הלבן תום דונילון, היועץ המיוחד של הנשיא דניס רוס, מנהל המחלקה למזרח התיכון במועצה לבטחון הלאומי דן שפירו, ג'ורג' מיטשל, השליח המיוחד למזרח התיכון ויועצים נוספים.

השניים לא ערכו מסיבת עיתונאים משותפת והסתפקו בלשבח אחד את השני בתדרוכים נפרדים ? אובמה בחדר המזרחי של הבית הלבן המשמש לתדרוכים, ואילו פרס במעון האירוח של הבית הלבן, בלייר האוס. שניהם העבירו את המסר שהם רואים בצורה זהה את החובה לנצל את ההזדמנות שיצר ה"אביב הערבי" לקידום תהליך השלום.

הנשיא אובמה קרא לפרס "מדינאי יוצא דופן", ובנימה מבודחת יותר שאל את אחד מעוזריו של פרס: "מה הסוד שלו? מה שמים לו בשתיה? איך קורה שבכל פעם שאני פוגש אותו, הוא נראה יותר צעיר?". אובמה אמר כי "שנינו מחזיקים בדעה שזה אתגר והזדמנות, ועם רוחות השינוי המנשבים במזרח התיכון, זה יותר דחוף מאי פעם לנצל את ההזדמנות ליצור פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני. והיו לנו כמה רעיונות מאוד מעניינים סביב הנושאים האלה".

לדברי פרס, "גם אנחנו וגם הפלסטינים חושבים שמה שקורה במדינות ערביות אחרות - תהיה לזה השפעה גדולה גם עלינו וגם על הפלסטינים. הפלסטינים והישראלים צריכים להיפגש עכשיו כי שום דבר לא עומד במקום". נשיא המדינה הוסיף כי "לאף אחד אין כוונה לכפות דברים על הצדדים, המשא ומתן צריך לבוא מרצון חופשי". לדבריו, "אסור לפספס הזדמנות שנוצרה".

אובמה ופרס בבית הלבן, היום. תצלום: אי-פי

פרס סיפר כי הזכיר בפני אובמה את החייל החטוף גלעד שליט וכן ביקש מהנשיא האמריקאי לחון את המרגל הישראלי יונתן פולארד "מטעמים הומניטאריים". לדברי פרס, "הוא שמע. לא ציפיתי שיענה לי במקום".

פרס סיפר כי התייחס בשיחתו עם אובמה לאישור הבנייה במזרח ירושלים: "בעניין הבניה אמרתי שבירושלים ננהג כפי שנהגנו 40 שנים אחרונות".

עוד סיפר פרס כי בשיחתם הודה לנשיא ארה"ב על תמיכתו בביטחון ישראל ובמדינת ישראל. "הודיתי לו על התמיכה במועצת הביטחון", אמר פרס, "הם היו היחידים שעמדו לצדנו בעניין גולדסטון נגד העלילה הזאת ומסתבר שאמריקה צדקה". לדברי פרס, הוא הדגיש בפני אובמה כי לישראל יש חובה להגן על עצמה.

השניים שוחחו גם על הסוגיה האיראנית: "אמרתי לו שמוכרחים להקים קודם כל חומת הגנה נגד האיראנים, ואמרתי שאין להזניח את המאבק המוסרי כי איראן מבטאת את השחתת הערכים המוסריים של העולם". לדברי פרס, אובמה הגיב על כך "בעיקר בחיוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ