סטודנטים קטעו את דברי אבי דיכטר באוניברסיטה בבוסטון: פושע מלחמה

נאום של חבר הכנסת באוניברסיטה בארה"ב נקטע על ידי סטודנטים שצעקו: "אל תדאג, נפגש איתך בהאג" וניסו לחלק צווי מעצר פיקטיביים נגדו

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

דבריו של ראש השב"כ לשעבר, חבר הכנסת אבי דיכטר (קדימה) באוניברסיטת ברנדייס שבבוסטון הלילה (שעון מקומי), נקטעו על ידי סטודנטים שהטיחו בו כי הוא "פושע מלחמה" - בעברית ובאנגלית.

הסטודנטים, בהם גם ישראלים, מתא הארגון "סטודנטים למען צדק בפלסטין" המקומי, עלו על כסאותיהם וקראו: "מה עם העינויים והפשעים נגד האנושות?", ו"אבי דיכטר אל תדאג, נפגש איתך בהאג" - תוך שהם מנסים לחלק לקהל צווי מעצר פיקטיביים נגד דיכטר. הסטודנטים יצאו מן האולם לאחר שהתבקשו לעזוב. בתגובה אמר דיכטר לקהל כי להתמודד עם טרוריסטים זה הרבה יותר קשה.

"דיכטר הוא פושע מלחמה המבוקש בגין פשעים נגד האנושות והפרת אמנת ז'נווה", נכתב בהודעת "הסטודנטים למען צדק בפלסטין". לטענתם, "הוא הורה על עינוי פלסטינים עצורים כשהיה ראש השב"כ. ביולי 2002 הוא הורה על חיסולו של מפקד החמאס באמצעות הטלת פצצה על ביתו בשכונת מגורים, מה שגרם למותם של 15 תושבים, כולל 9 ילדים".

אחת הסטודנטיות, פרסקה טולן, אמרה כי "לפושעי מלחמה יש זכות לדבר בקמפוס שלנו, אבל לסטודנטים יש גם זכות להגיד להם שהם צריכים לעמוד לדין על הפשעים. המסר הוא שדיכטר צריך להרגיש שהוא לא רצוי, גם באוניברסיטת ברנדייס (בה לומדים סטודנטים יהודים רבים, נ"מ)".

ח"כ דיכטר אמר ל"הארץ" בעקבות התקרית כי "באיזשהו מקום היתה באוויר תחושה שתהיה שם איזושהי פרובוקציה". לדבריו, הוא לא הופתע מהקריאות נגדו. "הכל עבר בשקט בערך שעה, עד שהגענו לשאלה על הסכסוך הישראלי פלסטיני, ואז קמתי לפודיום לענות - ואז הם קמו לצעוק, לפזר תמונות שלי עם כיתוב 'מבוקש'".

ח"כ דיכטר הוסיף כי "גם כשהסתבר לי שחלק מהם ישראלים ? זה לא מפתיע, אין סיבה לחשוב שישראלים שנוסעים מתל אביב לנעלין לזרוק אבנים ? אלה שלומדים בבוסטון שלא ירצו לעשות פרובוקציה פה". ח"כ דיכטר סיפר עוד כי "כבר לפני שש שנים בארה"ב הוגשה נגדי תביעה אזרחית שנידונה בבית משפט ונדחתה. ארה"ב מבינה היטב למה מה שאנחנו עושים נגד הטרור כל כך חשוב ואסור לתת יד לגופים שונים ומשונים להכריז על זה כפושעי מלחמה. אם יכריזו על זה פשע מלחמה, ה-11 בספטמבר יהיה פה פעמיים בשבוע". לדבריו, "העולם מבין שבמדינת ישראל אנו נלחמים בטרור, בצורה אולי הכי נכונה, הכי מכובדת, הכי רצינית והכי מתחשבת בשמירה על חפים מפשע".

אין זו הפעם הראשונה שמפגינים מפריעים לנאומיהם של נציגי ישראל בקמפוסים ובארועי הקהילה היהודית בארה"ב. דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הקהילות היהודיות בארה"ב שנערכה בנובמבר אשתקד בניו אורלינס נקטעו מספר פעמים על ידי סטודנטים יהודים. בפברואר הוגשו כתבי אישום נגד 11 סטודנטים של אוניברסיטת קליפורניה בארווין, שקטעו את נאומו של שגריר ישראל מייקל אורן וקראו לו "רוצח". האוניברסיטה השעתה אותם, אך חברי הסגל היהודים חתמו על עצומת תמיכה בהם, ובמקביל באינטרנט הוקם אתר תמיכה בהם ונערכו הפגנות מחאה על הגשת כתבי האישום נגדם.

"לקחנו בחשבון את זה שהסטודנטים הואשמו באוניברסיטת קליפורניה בארווין, ושאנחנו עלולים לשאת בתוצאות", אמרה ל"הארץ" אלישה בסקין, סטודנטית ישראלית לתואר שני באוניברסיטה ואחת ממארגנות המחאה. "לא ידענו אם זה יהיה פלילי, אבל אנחנו מוכנים לשלם את המחיר". לדבריה, "כל מחיר שנשלם יהיה זעום לעומת מה שהפלסטינים משלמים על המחאה. לנו כיהודים יש זכויות יתר, אז אנחנו לוקחים את זה בחשבון, אבל בינתיים אף אחד לא יצר אתנו קשר. היו באולם אנשי הבטחון של חברי הכנסת, אבל לא היתה שום אלימות, אף אחד לא הוציא אותנו בכוח, יצאנו בעצמנו".

בסקין סיפרה כי בשבוע הבא הסטודנטים באוניברסיטה מתכוונים להעצים את המאבק לקידום החרם על ישראל, באירוע לכבוד הגעתו של עומר ברגותי, חבר מייסד בוועד לחרם וסנקציות נגד ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ