דיווח: שני הרוגים בתקיפה אווירית בסודאן

כלי טיס לא מזוהה תקף שיירת כלי רכב סמוך לעיר הנמל פורט סודאן. ב-2009 דווח בתקשורת כי חיה"א תקף שיירת מכוניות של מבריחי נשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני בני אדם נהרגו כאשר כלי טיס לא מזוהה תקף אמש (שלישי) שיירת כלי רכב סמוך לעיר הנמל פורט סודאן, כך מדווחת סוכנות הידיעות הסודאנית. על פי הדיווח, ההפצצה התרחשה בשעה תשע בערב בדיוק, באזור הנקרא כלאניב, מרחק של 14 ק"מ מפורט-סעיד על הדרך הראשית לשדה התעופה. עד ראייה מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי באזור שהופצץ ישנה נוכחות גבוהה של כוחות ביטחון מקומיים שמונעים כל ניסיון של עיתונאים וסקרנים להתקרב לזירת הפיצוץ. "אני יכול לראות מכונית אחת עולה באש", אמר עד הראייה.

אתר התקיפה בסודאן

הסוכנות הסודאנית דיווחה כי כוחות "ההגנה האווירית" של צבא סודאן ירו לעבר המטוס ואילצו אותו לנוס מהשטח האווירי הריבוני של סודאן. הצבא הסודאני לא הצליח לזהות למי השתייך המטוס אולם הוא זוהה כ"זר". בכיר סודאני מסר כי עדי ראייה הבחינו שהמטוס עקב אחר כלי הרכב ואז פגע בו. בנוסף, אמר הבכיר כי באותו אזור כבר התבצעה תקיפה דומה מן האוויר. הוא הכחיש כי מדובר בהברחות של אמצעי לחימה ודרש שהקהילה הבינלאומית תבדוק מי עומד מאחורי ההפצצות.

אפשר לשער כי גם הפעם אף מדינה לא תיקח אחריות על המעשה

אם אכן מדובר בהתקפה של מטוסי קרב, כפי שטוענת סוכנות הידיעות הסודנית המקורבת למערכת הביטחון של המדינה, הרי אפשר לשער כי גם הפעם אף מדינה לא תיקח אחריות על המעשה ולכן כל מה שייוותר הוא שוב להעריך ולהעלות השערות, מי יכול היה לעמוד מאחורי מעשה כזה. למי יש אינטרס לפגוע בכלי רכב בהנחה שהם מעבירים נשק. כמו בעבר, על פי אותו היקש הגיוני, הרי אפשר להעריך כי אולי ישראל היא שעומדת מאחורי ההתקפה, אם אכן היתה כזו.

במקרה הקודם בינואר 2009, בעיצומו של מבצע עופרת יצוקה, הותקפה שיירת מכוניות של מבריחי נשק בידי מטוס בלתי מזוהה באיזור מזרח סודן ליד חופי הים האדום - בסמוך לאיזור שבו מדווח הפעם על התקיפה. באותה התקפה נהרגו 119 בני אדם. אז דווח בתקשורת כי את התקיפה ביצעו מטוסי חיל האויר והיעד היה שיירת כלי רכב שהובילה נשק, שהונחת בחופי הים האדום, ככל הנראה מאיראן או ביוזמת איראן, ומשם נועד להיות מוברח דרך הגבול למצרים וממנה לסיני ודרך המנהרות לרצועת עזה. מאוחר יותר היו דיווחים כי ספינות של חיל הים וגם מטוסים של ישראל פעלו נגד ספינות מבריחים שהתכוונו להוביל נשק לחמאס בעזה.

אזור סודן מהווה אזור הברחות, כפי שעולה גם מתדרוכים של דוברים ישראלים לעמיתיהם האמריקאים במסמכי ויקליקס. לאזור סודן מתנקזות הברחות הנשק שמממנת איראן ובמקרים לא מעטים גם מסייעת להובלתם, אך גם נשק שנרכש בשווקים השחורים של תימן, סומליה ואריתריאה.

דוברים ישראלים, כולל ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, התבטאו בעבר על "הזרוע הארוכה" של ישראל שמגיעה לאיזורים מרוחקים מגבולותיה ורמזו גם על פעילות ונוכחות של חיל הים וחיל האויר באיזור הים האדום והאוקיאנוס ההודי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ