שיחת היום | "יואל חסון, ועדת הביקורת מנגחת את נתניהו?"

שיחת היום

מזל מועלם
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם
שיחת היום

ח"כ יואל חסון מקדימה, ליכודניק שרוף לשעבר, היו"ר הלוחמני של הוועדה לביקורת המדינה, הוביל בשבוע שעבר את ההצבעה בוועדה על הרחבת סמכויות הבדיקה של חוקר מטעם מבקר המדינה בפרשת נסיעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בימים האחרונים עמד חסון במרכז קמפיין שהוביל נגדו הליכוד ולקח בו חלק פעיל גם נתניהו, שבו נטען כי הפך את הוועדה לכלי ניגוח פוליטי נגד ראש הממשלה, לצד הדרישה להחיל את בדיקת המבקר על כל בכירי הפוליטיקה בעשור האחרון ולא רק על נתניהו. אתמול אישרה הוועדה את הרחבת סמכויות החוקר, כך שמבקר המדינה יוכל לבדוק את נסיעותיהם של השרים וסגני השרים החל מ-2006. כל צד, קדימה והליכוד, טוען שניצח.

יואל חסון, בליכוד טוענים שההצבעה אתמול בלמה את הניסיון שלך בשם קדימה לפגוע בראש הממשלה תוך עשיית שימוש פוליטי בוועדה.

"בסופו של דבר צריך לזכור על מה דיברנו. היתה דרישה של הליכוד להביא לבדיקה של אלפי נסיעות כדי לנסות בדרך הזאת לטשטש את חלקן של נסיעות נתניהו בבדיקה. הדרישה הזו בסופו של דבר לא התקבלה. מה שהתקבל זו בדיקה מצומצמת של דברים שאינם תקינים, נסיעות של שרים וסגני שרים מ-2006 שיש לגביהן חשש לאי תקינות. ייבדקו סגני שרים ושרים שיש לגביהם מידע או תלונות".

המבקר אמר שכל תלונה שנמצאת בידו או שתובא אליו בעתיד, גם אם נעשתה לפני 2006, תיבדק וזה למעשה אומר שפרשת נסיעות נתניהו תיבדק לעומק.

"הליכוד הציג דרישה מופרכת שלפיה כל הנסיעות בעשור האחרון ייבדקו. התוצאה הסופית של הדיון אתמול היתה שמבקר המדינה, למרות ניסיונות הליכוד להגביל את בדיקתו, היום חופשי לחקור כל מידע וכל תלונה שיגיעו אליו ללא שום הגבלה של תאריך וזה דבר שהובהר על ידו. הליכוד ניסה למסמס את חקירת נתניהו וליצור מראית עין שבודקים אלפי נסיעות ובזה נכשל".

בכל זאת, לא היתה בפעולות שלך גם אג'נדה פוליטית?

"אין לי שום עניין אישי עם בנימין נתניהו. פעלתי כיו"ר ועדה באופן שבו הייתי צריך לאפשר למבקר חופש פעולה. היה ניסיון להצר את צעדיו של המבקר והייתי צריך למנוע את זה, ולא מתוקף רדיפה אישית כלפי ראש הממשלה. כל מי שניסה לטעון זאת לקח את דבריו בחזרה".

את נתניהו לא שכנעת. הוא המשיך לטעון גם ביום ראשון שפעלת ממניעים פוליטיים.

"אני יכול להבין את נתניהו. הוא כנראה בלחץ וחושש מבדיקת הביקורת ומכל ההליך. הוא לא היסס להשתמש נגדי בטענות שקריות ולא מדויקות. זה מצער אותי. אני מציע לו שפשוט יתמודד עם הביקורת. הייתי מצפה מראש הממשלה שאם הוא כה משוכנע שנעשה לו עוול, שהוא זה שיבקש ממבקר המדינה לחקור את ענייניו, להוכיח שפעל ללא רבב".

אתה מכיר את נתניהו עוד מתקופת הליכוד, אתה יכול להבין את תחושת הרדיפה שלו ושל שרה?

"כל איש ציבור יכול לטעון שנרדף ברגע שיש כלפיו ביקורת. אני לא מבין למה לא להתייחס עניינית לביקורת. לכן אני אומר שטוב שאפשרתי היום למעשה את חופש הפעולה לבדוק את הטענות. הצלחתי לעצור ניסיון פוליטי של למנוע מהמבקר לחקור את פרשת נתניהו".

הליכוד ונתניהו טענו נגדך שאתה אחד מחברי הכנסת שמרבים לנסוע לחו"ל, ולכן התנגדת לחקירה כוללת כי יש לך מה להפסיד.

"צפיתי את הביקורת הזאת, שבחלקה אישית ולא עניינית ושקרית באופן מובהק, שמטרתה היתה בעיקר להלך עלי אימים ולהחליש את עמדתי. חלק מתפקידו של חבר כנסת זה לייצג את ישראל בפורומים שונים בעולם ואני בעד נסיעות כאלה. אני גם חושב שטוב שנתניהו נסע, רק חבל שנסיעותיו היו בניגוד לנסיעותי לא חוקיות ולא אתיות ולא קיבלו את האישורים הנדרשים. אלה היו גם נסיעות ראוותניות ובוודאי לא נורמטיביות לגבי סטנדרט סביר שנדרש לאיש ציבור".

נטען נגדך גם שביצעת בשבוע שעבר מחטף פוליטי, באופן שבו זימנת את הוועדה לביקורת המדינה להצבעת בזק שבה נכחו רק חברי קדימה. הצבעה שבסופו של דבר לא נחשבה והתקיימה שוב אתמול.

"כל התהליך שעשיתי היה על פי הכללים והחוק. אפשר לטעון בסופו של דבר שעשיתי מהלך מהיר. אפשר להגיד גם שזה תרגיל פוליטי. היועץ המשפטי של הכנסת קבע שפעלתי לפי הכללים".

אז מי ניצח בסוף? בליכוד טוענים שהם.

"בסופו של דבר לא חשוב הפשרנות או מי ניצח יותר או פחות, אלא שהשיח הפרלמנטרי, הוויכוח בין המפלגות, נגמר. הפור נפל ומבקר המדינה יצא לדרך. אף אחד לא יכול לעצור או להגביל את המבקר. זה כבר לא בידנו".

כבר שנתיים שקדימה לא מצליחה להוביל קו אופוזיציוני אפקטיבי. אתה מרגיש שבמאבק האחרון בפרשת נתניהו הצלחתם לסדוק משהו?

"אני חושב שכבר כמה חודשים נתניהו מוגדר כראש ממשלה יוצא. השאלה היא רק מתי, ולהערכתי זה יהיה הרבה יותר מוקדם ממאוחר. בליכוד חיים על זמן שאול. עדיין קיימים אינטרסים הישרדותיים שמחזקים את הקואליציה בגלל מצוקותיהן של מפלגות, אבל בפועל זה לא יחזיק מעמד וקדימה בהחלט הצליחה לערער את יציבות הממשלה ואין לי ספק שהדבר יתעצם במושב הבא".

חגגת אתמול 38, גם יו"ר קדימה ציפי לבני באה לברך. מה אתה מאחל לעצמך לשנה הבאה?

"הסיבה שאני בפוליטיקה מגיל 14 היא כי היו לי הרצון והחשיבה להיות מאלה שיכולים לשנות מציאות או לתקן. החיים הפוליטיים בכנסת אפשרו לי באופן אמיתי להיות מעורב בתפקידים אמיתיים. אני רוצה להיות מאלה שיוכלו להחשיב אותו בתוך התהליך כמי שפעל כאופוזיציונר אמיתי והפעיל את כל יכולותיו הפרלמנטריות והלגיטימיות כדי להחליף ממשלה בישראל. אני יודע ששכחנו בשנים האחרונות, אבל אופוזיציה היא אחד הכלים החשובים ביותר בדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ