נשיא המדינה שמעון פרס מדבר על סטאקסנט, מצרים וההתנחלויות

עיתונאי CNN ראיין את נשיא המדינה במהלך אירוע בוושינגטון, ובין השאר ניסה גם לדלות ממנו מידע על וירוס המחשבים שפגע בכור האיראני

הארץ
נטשה מוזגוביה
שליחת "" בארה"ב
הארץ
נטשה מוזגוביה
שליחת "" בארה"ב

נשיא המדינה שמעון פרס סיים אמש (שלישי) את היום העמוס בוושיגטון באירוע במכון לשלום על שם דניאל אברהם. מנחה ה-CNN, וולף בליצר, ניסה בהזדמנות זו לדלות ממנו פרטים על תקיפת הווירוס "סטאקסנט" באתר הצנטריפוגות האיראניות.

- "אתה רוצה להגיד לנו מי עמד מאחורי זה?" לחץ בליצר.

- "האם זה חיוני לגמרי?" תהה פרס.

- "אני עיתונאי, אני סקרן", השיב בליצר.

- "ואני פוליטיקאי", פרס השיב בפני פוקר.

בהתייחסו למצרים, אמר פרס שיש להעריך את מה שמובארק תרם ליציבות האזור, אך :הדור הצעיר אמר שאנו לא יכולים להמשיך יותר עם השחיתות. האוכלוסיה של מצרים גדלה פי חמש מאז שנות ה-50 ושום דבר לא צמח באותו הקצב, השאלה האמיתית שם היא איך להמלט מהעוני. אבל הצעירים שם פקחו את עיניהם בעזרת הטכנולוגיה המודרנית, פייסבוק, טוויטר, טלפונים חכמים. והם לא רוצים לסגור אותם שוב".

על סוריה, פרס אמר כי "אנו חייבים לשאול את עצמנו מה ניתן לעשות. אם דמוקרטיה וחירות יכולים להתקיים בסוריה, זו התוצאה הטובה ביותר. אם סוריה תתגרש מאיראן וחיזבאללה - נהיה מאוד קרובים. אם הם רוצים לקבל גם וגם - שום דבר לא יקרה". על רמת הגולן, פרס אמר כי "אם תהיה לנו בחירה, נצטרך לקבל החלטה".

בהתייחסו לנשיא אובמה, אמר נשיא המדינה כי "הוא רציני, אבל יש לו דילמה - המציאות לא תמיד כפי שהוא היה רוצה שתהיה". פרס הדגיש שהוא לא חושב שארה"ב נמצאת בירידה, ואמר ש"אלה שחושבים שהנשיא אובמה אינו ידיד ישראל, טועים". "הוא אמר לי מספר פעמים שכל עוד הוא נשיא, בטחון ישראל יהיה בין העדיפויות העליונות בשבילו". על משימת קידום השלום, פרס אמר: "לו היו לנו יותר סדאתים, מלאכתו של הנשיא אובמה היתה קלה יותר".

על הבניה בהתנחלויות, פרס השיב: "אנו מדינה דמוקרטית, והדרך הטובה ביותר היא להגביל את עצמנו להתנחלויות הקיימות. האם אני תומך בזה? זו ממשלה נבחרת, ואני תומך במערכת הדמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ