השופט ריצ'רד גולדסטון: לא אפעל לביטול הדו"ח

בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי אישר השופט הדרום אפריקאי כי שוחח עם שר הפנים ישי, אך ציין כי לא דן עימו על הדו"ח עצמו

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

השופט רי'צרד גולדסטון, שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי מבצע "עופרת יצוקה", אמר כי אין בכוונתו לפעול לביטול הדו"ח שהגיש לידי האו"ם, זאת למרות שבטור דעה לוושינגטון פוסט אמר גולדסטון כי הדו"ח על ישראל היה חריף מידי.

בראיון שהעניק השופט הדרום אפריקאי לסוכנות הידיעות אי-פי, הוא סיפר כי שר הפנים אלי ישי התקשר אליו ביום שני להודות לו על הדברים שאמר, ועל כך שחזר בו מעיקרי המסקנות של הדו"ח שהוגש ב-2009. גולדסטון הדגיש כי במהלך שיחת הטלפון, הוא דן עם ישי בדו"ח עצמו. הוא אישר כי ישי הזמין אותו להתארח בישראל, וכי הוא קיבל את ההזמנה, אולם הדגיש כי לא יוכל להגיע לפני יולי.

בטור הדעה שפרסם בוושינגטון פוסט ציין גולדסטון את המאמצים הרבים שעשתה ישראל כדי לחקור את התנהגות חייליה במהלך המבצע, ואמר כי הטענות בדבר פשעי מלחמה היו מושפעות בידי ממצאי חקירות כאלה, אם היו מוגשות לבדיקתו.

"אנחנו יודעים הרבה יותר היום לגבי מה שקרה במלחמה בעזה מאשר שידענו כאשר כתבתי את הדו"ח עבור המועצה לזכויות אדם", כתב השופט גולדסטון, "אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה". גולדסטון כתב עוד כי "בעוד שעדויות ישראליות שפורסמו מאז צאת הדו"ח לא שללו את מותם הטרגי של אזרחים, אני מצר על כך שלא היו בידנו עדויות אלה, המסבירות את הנסיבות בהן הותקפו אזרחים בעזה, שכן סביר להניח שהן היו משפיעות על הממצאים בדבר פשעי מלחמה".

גולדסטון כתב עוד כי ישראל עשתה "צעדים משמעותיים" על מנת לחקור את התנהלותה במבצע עופרת יצוקה, בעוד ממשלת חמאס לא עשתה דבר.

השופט הדרום אפריקאי אף ביקר בחריפות במאמרו את המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואמר כי אין ספק שהיא מוטה נגד ישראל. גולדסטון כתב כי הוא קיווה שהדו"ח שחיבר יהיה תחילתה של תקופה חדשה ושוויוניות יותר ביחס כלפי ישראל. הוא אף מתח ביקורת על כך שהמועצה לא גינתה את הפיגוע באיתמר, בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל.

בישראל פותחים בקמפיין לביטול הדו"ח

ביום שני פורסם ב"הארץ" כי בישראל עובדים על פתיחת קמפיין מדיני והסברתי, בניסיון למנף את מאמרו של גולדסטון על חקירת האו"ם שהוביל אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. אחד הרעיונות שנבחנים כעת הוא לשכנע את גולדסטון לשגר מכתב רשמי למוסדות האו"ם, כדי להפוך את מאמרו למסמך רשמי של האו"ם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציב בתחילת השבוע יעד שאפתני יותר, בדמות ביטול הדו"ח. ואולם, הסיכוי שיעד זה יתממש הוא קלוש, ככל הנראה. נתניהו הטיל על היועץ לביטחון לאומי, האלוף (מיל') יעקב עמידרור, להקים צוות משותף עם משרד החוץ, משרד הביטחון ומשרד המשפטים כדי לגבש המלצות לפעולות מדיניות ומשפטיות בעקבות מאמרו של גולדסטון. דיון ראשון בנושא יתקיים מחר במטה לביטחון לאומי (מל"ל).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ