חיפושים, פשיטות ומאות עצורים בכפר הפלסטיני עוורתא

שלושה שבועות אחרי הפיגוע באיתמר: הרוצחים טרם הובאו לדין

ניו יורק טיימס
איזבל קרשנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
איזבל קרשנר

עוורתא, הגדה המערבית. בגבעות המתגלגלות של צפון הגדה המערבית, שוכנים באינטימיות, זה לצד זה, כפרים פלסטיניים והתנחלויות ישראליות באופן שכמעט מסווה עשרות שנות איבה, חשדנות ופחד השוררים ביניהם. כאן השכנים הם גם אויבים, והרצח האכזרי של חמשת בני משפחת פוגל בהתנחלות איתמר לפני שלושה שבועות, רק העצים עוד יותר את הפילוג.

כוחות צה"ל ושירותי הביטחון מיקדו את חיפושיהם אחר הרוצחים בעוורתא, הכפר הפלסטיני הסמוך לאיתמר. התושבים מספרים כי צה"ל פשט על הכפר כמה פעמים, ערך חיפושים בבתים, פרץ דלתות ושבר רהיטים. בימים שאחרי הרצח, נעצרו מאות תושבים ולפי הפלסטינים, יותר מ-20 עדיין מוחזקים במעצר.

עוורתא שוכן במרחק כמה מאות מטרים מאיתמר, מצדו האחר של העמק. תושביו מספרים כי ההתנחלות ושלוחותיה הסמוכות נבנו על אדמות שהופקעו מהם, בשטחים שכבשה ישראל ב-1967. איתמר מוקפת גדר ביטחון, עליה טיפסו כנראה הרוצחים בלילה שבו תקפו.

הקשר בין שני היישובים מוגבל לעימותים אקראיים בשדות. תושבי הכפר מספרים כי למחרת הרצח, רגמו מתנחלים בתים בפאתי הכפר. תושבי הכפר, שגינו את הרצח, מסרבים להאמין שאחד מתושבי הכפר אחראי למעשה כזה. "לא ייתכן שפלסטיני שהוא ערבי מוסלמי ביצע את הפשע", אומר אסד עבד אל-כארים לולא, תושב הכפר כבן 70.

הרצח בשבת לפנות בוקר גרר גינויים חריפים מצד ישראלים, מכל גוני הקשת הפוליטית. הקורבנות הם זוג הורים, בשנות ה-30 לחייהם, שני ילדים קטנים ותינוק, שנדקרו ושוספו למוות במיטותיהם.

הרשויות בישראל מסרבות למסור פרטים על החקירה, מלבד העובדה שהיא עוד נמשכת. ואולם בלילה שאחרי הרצח, אמר מפקד החטיבה האזורית בצה"ל, אל"מ נמרוד אלוני, כי נראה שמדובר ב"אירוע מקומי".

סגן ראש מועצת עוורתא, חסאן עוואד, מספר כי בשתיים לפנות בוקר ב-12 במארס, כשעתיים אחרי שהתגלו הגופות, פשטו חיילי צה"ל על הכפר. בארבעת הימים הבאים הוטל עוצר על הכפר, השוכן כמה קילומטרים משכם, והוא חולק לארבעה אזורים - בכל אחד מהם השתלטו חיילים על בית והפכו אותו למוצב צבאי. כל הגברים והנערים בני 15 ומעלה נדרשו להגיע למוצבים אלה, שם הם נחקרו.

לדברי התושבים, הצבא ערך חיפוש במחצית מ-1,500 הבתים בכפר ועצר כ-300 מתוך 7,000 תושבי הכפר. רוב העצורים שוחררו בתוך ימים, ואולם נכון ליום ב' עדיין הוחזקו במעצר כ-25 גברים בגילים 15-45. לא ידוע על איש שהוגש נגדו כתב אישום.

מרכז התקשורת של הממשלה הפלסטינית בגדה ערך בשבוע שעבר סיור לעיתונאים בעוורתא, בעיקר כדי להדגיש את הנזק שגרם שם צה"ל. ילדים בכו וברחו בבהלה למראה הזרים. לולא אמר שהחיילים פשטו על ביתו ארבע פעמים, "ואין דבר שלא נגעו בו".

לפי לוח השנה המוסלמי, הרצח באיתמר בוצע כשנה אחרי שחיילי צה"ל ירו למוות בשני בני דודים בני 19 מעוורתא, מוחמד וסאלח קואריק. באותה עת טען הצבא שהשניים ניסו לתקוף חייל בקילשון ובגרזן. לאחר חקירה הודה הצבא שהירי היה מיותר.

אביו של מוחמד קואריק, פייסל מחמוד נאסאר קואריק, אמר כי מאז הרצח באיתמר, פשט צה"ל על ביתו שבע פעמים: "בני נרצח בזמן שעבד את האדמה. הגשנו תביעה נגד הצבא בבית משפט בישראל. זו הסיבה שהם מתנכלים לנו".

העוני של המשפחה ניכר בתוך הבית, שבו רהיטים מעטים וקירותיו ורצפתו עשויים בטון חשוף. לדברי האב המובטל, "החיילים שברו את כל הארונות ואת מכונת הכביסה החדשה של המשפחה". אף על פי כן, הוא מבהיר כי "מי שביצע את הפשע" באיתמר "ראוי לעונש החמור ביותר".

בדומה לפלסטינים אחרים כאן, הוא אומר כי רצח ילדים מנוגד לתרבות ולמסורת שלהם. ואולם, לפי המתנחלים, בעשור האחרון היו לפחות תריסר פיגועים שביצעו פלסטינים, שבהם נרצחו ילדים ישראלים, בהם שניים - בני 12 ו-15 - שנורו בביתם באיתמר ב-2002.

בעוד בקרב תושבי עוורתא, שהתראיינו לכתבה זו, אין ולו אחד שכף רגלו דרכה אי פעם בשטח איתמר - חלק מהמתנחלים מכירים את עוורתא. חלקם ביקרו בכפר בלילה, תחת הגנה של הצבא, כדי להתפלל במקומות קדושים שבהם לפי הסברה קבורים בני משפחתו של אהרן הכהן.

עוואד אומר כי בשנה שעברה אחרי שנהרגו שני הצעירים הפלסטינים, באו לכפר חברי ארגוני שלום ישראלים כדי להפגין סולידריות. לדבריו, איש מהמתנחלים באיתמר לא יצר קשר איתם, ואילו היו יוצרים - נוכחותם לא היתה רצויה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ