התנחלות תשלם פיצויים למשפחה פלסטינית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ההתנחלות פצאל בבקעת הירדן תשלם פיצויים בסך 750 אלף שקל למשפחתו של פלסטיני שנורה למוות בידי רכז הביטחון של היישוב ב-2005. זאת, במסגרת הסכם פשרה שהושג בין ההתנחלות לעורך דין המשפחה.

ראיק דרג'מה מהכפר תיאסיר הסמוך לג'נין עשה את דרכו באוטובוס מההתנחלות בית הערבה, יחד עם פועלים נוספים. במחסום פצאל עצר האוטובוס בצד בשל העומס. הפועלים ירדו להתפלל ודרג'מה התרחק לעבר חממות ההתנחלות כדי לעשות את צרכיו.

רכז הביטחון השוטף (רבש"צ) היישוב, שלמה אדיר, הבחין בו וניגש לפועלים. הוא שאל אותם אם ראו מישהו הולך לכיוון החממות. אלה השיבו שמדובר בפועלים שהיו איתם באוטובוס.

אדיר התקדם לעבר החממות, זיהה את דרג'מה, ירה כמה פעמים באוויר ואז התקרב וירה בו עוד שלוש פעמים מטווח קצר. לאחר התקרית, טען אדיר כי דרג'מה "לא היה במקום שבו הוא היה צריך להיות". הוא הועמד לדין על גרימת מוות ברשלנות ונידון ל-200 שעות עבודות שירות. בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו, וכך גם בית המשפט העליון.

במקביל הגישה המשפחה תביעה אזרחית נגד המדינה, ההתנחלות פצאל והרבש"צ אדיר. במסגרת פשרה הוסכם שההתנחלות תשלם פיצויים בסך 750 אלף שקל, והמדינה תוסיף סכום סמלי להוצאות המשפט.

התביעה העלתה מחדש את הסוגיה השנויה במחלוקת של פעילות הרבש"צים. רכז ביטחון שוטף פועל בכל התנחלות ומשמש קצין הביטחון של ההתנחלות. הוא מקבל את משכורתו מהמועצה וההנחיות המקצועיות מגיעות מצה"ל.

מאז תחילת האינתיפאדה השנייה נהרגו שלושה רכזי ביטחון במילוי תפקידם: שלמה מילר, יצחק בואניש וגלעד זר. אחרים חיסלו מחבלים בניסיונות חדירה ליישובים ופיגועים. הפלסטינים מצדם מרבים להתלונן על אלימות יתר מצד הרכזים, הכוללת ירי בניגוד להוראות הפתיחה באש, פעולה מחוץ לשטחי השיפוט שלהם, סיוע להשתלטות על אדמות חקלאיות ועוד.

עו"ד מוחמד דחלה שייצג את המשפחה מסר בתגובה לפשרה: "רכז הביטחון התנהג כמו במערב הפרוע והרג אדם ואבא מפרנס של משפחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ