אנשי ביטחון לשעבר יציגו יוזמה מדינית

במוקד: חזרה לקווי 67' ונסיגה ממזרח ירושלים

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

בכירים לשעבר במערכת הביטחון, בשיתוף אנשי עסקים מובילים ואנשי אקדמיה, ישיקו הבוקר יוזמת שלום חדשה שנועדה לאלץ את הממשלה לשבור את הקיפאון המדיני וליזום מהלך מדיני. בתוכנית הם קוראים להקמת מדינה פלסטינית ברוב שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה, שבירתה במזרח ירושלים.

על היוזמה חתומים כמה עשרות אנשים, בהם גם ראשי השב"כ לשעבר עמי אילון ויעקב פרי, ראש המוסד לשעבר דני יתום, הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, עמרם מצנע, איש העסקים עידן עופר, בתו של הרב עובדיה יוסף עדינה בר-שלום, ופרופ' עליזה שנהר מאוניברסיטת חיפה.

עיקרי היוזמה נחשפו השבוע בניו יורק טיימס והועברו על ידי היוזמים גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולנשיא המדינה שמעון פרס. היוזמים מקווים כי חשיפת היוזמה תעורר תמיכה ולחץ בארץ ובעולם, שישפיעו גם על מקבלי ההחלטות בירושלים.

היוזמה היא פרי עבודה ממושכת. הכותבים התבססו על ניסיונם הביטחוני והעסקי, תוך התחשבות במגעים קודמים שהתקיימו בין ישראל לפלסטינים בעשור האחרון, ועל היוזמה הערבית. היוזמים מדגישים כי הם מציבים מטרה ריאלית הניתנת ליישום.

על פי המתווה המוצע, קווי 67' יהיו הבסיס לקביעת הגבול בין המדינות, המדינה הפלסטינית תקום על מרבית שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה, ובירתה תוקם על מרבית שטחי מזרח ירושלים.

בסוגיית ירושלים מציעה היוזמה כי השכונות היהודיות, הכותל המערבי והרובע היהודי יישארו תחת ריבונות ישראל, בעוד השכונות הערביות יהיו בריבונות פלסטינית. המדינה הפלסטינית תהיה מדינת הלאום של הפלסטינים, וישראל תוכר כמדינת הלאום של העם היהודי, שבה למיעוט הערבי יהיו זכויות שוות וזכויות אזרחיות מלאות, כפי שנקבע בהכרזת העצמאות.

בסוגיית הפליטים מציעה היוזמה פיצוי כספי וחזרה למדינת פלסטין ולא למדינת ישראל, תוך חריגות נקודתיות שיתקבלו בהסכמה הדדית. בנוסף, קוראים היוזמים לנסיגה ישראלית מרמת הגולן, תוך הקמת מנגנוני ביטחון אזוריים, וחילופי שטחים קלים שיבוצעו בשלבים ויימשכו חמש שנים.

יתום צוטט בניו יורק טיימס באומרו: "הסתכלנו סביב על כל מה שקורה, ואמרנו לעצמנו שהגיע הזמן שהציבור הישראלי ישמיע את קולו". פרי הביע תקווה שהיוזמה תניע את ראש הממשלה לפעול: "אנחנו מבודדים מבחינה בינלאומית ונתפשים כמי שמתנגדים לשלום. אני מקוה שהיוזמה תעזור לדחוף את ראש הממשלה שלנו. הגיע הזמן שישראל תיזום משהו בנוגע לשלום".

בממשל האמריקאי בירכו על יוזמת השלום, ואמרו כי הם "מחויבים להסכם באמצעות משא ומתן, ואנו תומכים ביעד של נורמליזציה מלאה ביחסים בין ישראל לעולם הערבי", נמסר ל"הארץ" ממשרד החוץ בוושינגטון. "אנו מקבלים בברכה את כל הרעיונות לקידום המטרות האלה. אנו מצפים לשמוע יותר על היוזמה ומאמינים שזה יכול לתרום באופן חיובי לקידום השלום".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ