המבקר: ייתכן שאבקש שהמשטרה תחקור את תורמי נתניהו בחו"ל

הוועדה לביקורת המדינה קבעה כי צוות המבקר בראשות יובל חיו יחקור גם נסיעות של שרים וסגני שרים מ-2006

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר אתמול כי הוא אינו פוסל אפשרות כי במסגרת חקירת פרשת "ביבי טורס" יפנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ויבקש את אישורו לביצוע חיקורי דין בחו"ל על ידי המשטרה, של גורמים פרטיים שלמשרד המבקר אין סמכות להורות להם להתייצב למסור עדות.

בישיבה מיוחדת של הוועדה לביקורת המדינה אתמול, נענו חברי הכנסת לבקשתו של לינדנשטראוס, ואישרו כי ביקורתו בפרשה תחלוש לא רק על נסיעותיו לחו"ל של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו במימון גורמי חוץ, כפי שעלה בתחקיר ערוץ 10, אלא גם על נסיעות של שרים וסגני שרים בעבר ובהווה, החל מ-2006. בנוסף יחקור המבקר, כפי שכבר הודיע בימים האחרונים, את מימון הפריימריס של נתניהו.

אתמול התקבלה במשרד המבקר קלטת תחקיר ערוץ 10, שתשמש בסיס ראשוני לבדיקת הצוות המיוחד במשרד המבקר שמונה לחקור את הפרשה. בראש הצוות עומד יובל חיו, המשמש מנהל החטיבה לביקורת משרדי הממשלה בירושלים. בשלב ראשון יבחן הצוות בראשות חיו מאות בקשות של שרים וסגני שרים, שהוגשו מ-2006 לוועדה למתן היתרים במשרד המבקר. הוועדה, הפועלת במשרד המבקר מאז שנות השמונים, מקבלת פניות של שרים וסגני שרים, בין היתר לאישור נסיעות לחו"ל במימון גורמים זרים, ובוחנת אם הן עומדות בכללי ועדת אשר למניעת ניגוד עניינים. בראש הוועדה עומדת כיום השופטת בדימוס יהודית צור. לאחר מיפוי הבקשות לנסיעות שהוגשו לוועדת ההיתרים, מתכוון הצוות של חיו להשוות בין הפניות הללו לנתוני היציאה של השרים מהארץ המצויים אצל גורמי הביטחון. יצוין כי כל שר היוצא לחו"ל שלא בנסיעה רשמית מטעם המשרד שבראשו הוא עומד, מחויב לדווח על כך לגורמי הביטחון, על מנת שאלה יקבעו את צורכי האבטחה שלו.

כחלק מהבדיקה יפנה הצוות של חיו למשרד הנסיעות שבאמצעותו ארגן נתניהו את נסיעותיו, ויבקש לגבות מעובדיו עדויות ולאסוף מסמכים חיוניים. בין היתר ייגבו עדויות מעורך התחקיר, העיתונאי רביב דרוקר ומנתניהו ועוזריו בעבר ובהווה. לפי ההערכות, במסגרת הבדיקה גם ייגבו עדויות מגורמים בארגון הבונדס, שעל פי התחקיר מימן חלק מנסיעותיו של נתניהו. לינדנשטראוס העריך אתמול כי הבדיקה צפויה להימשך חודשים.

בדיון שהתקיים אתמול בוועדה לביקורת המדינה, החליטו חברי הוועדה לאשר מחדש את הענקת הסמכויות הנתונות לוועדת חקירה לנחום לוי, המשמש יועץ המבקר למאבק בשחיתות, עקב פגמים שנפלו באופן קבלת ההחלטה בישיבת הוועדה בשבוע שעבר. לוי, החבר בצוות הביקורת בפרשה, צויד בסמכויות המקנות לו בין היתר לזמן עדים ולדרוש מסמכים. בתוך כך, בכירים בליכוד שוקלים להמליץ לראש הממשלה נתניהו לדרוש מהמבקר לבדוק את נסיעותיהם לחו"ל של כל בכירי המדינה בעשור האחרון - זאת באמצעות סעיף 21 בחוק מבקר המדינה, המקנה לממשלה סמכות לבקש מהמבקר להכין דו"ח מיוחד על נושא מוגדר. ההחלטה על כך התקבלה אתמול בתום דיון לילי, שכונס בעקבות הדיון המוקדם יותר בוועדה לביקורת המדינה. בליכוד זעמו על כך שבעוד המבקר הצהיר בישיבת הוועדה כי בכוונתו לבדוק את נסיעותיהם של שרים וסגני שרים מ-2006 ואילך, הוא צוטט בכלי התקשורת אומר כי את נסיעות נתניהו יחקור למעשה מ-2001. אמירה זו עוררה זעם בליכוד, ובכירי המפלגה החליטו לבקש מהמבקר הבהרות, ובמידה והדבר לא יספקם להמליץ על הפעלת סעיף 21 כאמור על ידי הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ