צה"ל הודיע על שינוי במדיניות חקירותיו

ככל הנראה, הכוונה היא להודיע על שינוי בהגדרות לגבי פתיחת חקירות במקרים בהם נהרגים פלסטינים מירי צה"ל בגדה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל צפוי להודיע בשבוע הבא לוועדת טירקל על שינוי במדיניות החקירות שלו בשטחים. השינוי יעשה על רקע הרגיעה היחסית במצב הביטחוני בגדה המערבית והביקורת הבינלאומית שנמתחה על ישראל בשל מדיניות החקירות שלה.

על פי הודעת דובר צה"ל לבג"ץ, במדיניות החדשה, מקרים בהם נהרגו אזרחים פלסטינים מאש כוחות צה"ל, יובילו לחקירת מצ"ח מיידית, אלא אם כן אירעו במהלך "פעילות בעלת אופי לחימתי מובהק".

עד כה, ההחלטה אם לפתוח בחקירת מצ"ח בעניין מקרי מוות של פלסטינים מאש כוחות צה"ל התקבלה לאחר בירור עובדתי שנעשה בעיקר באמצעות תחקיר מבצעי.

תצלום: ניר כפרי

באוקטובר 2000, בעקבות פתיחת האינתיפאדה השניה, קבעה הפרקליטות הצבאית כי מעתה לא ייפתחו חקירות פליליות (חקירות מצ"ח) בכל מקרה מוות, אלא רק במקרים בהם יש חשד לעבירה, זאת בנימוק שלא ניתן לבצע חקירות בהיקף כזה במצב של לחימה נרחבת. גישה זו היתה שנויה במחלוקת ועוררה ביקורת הן מצד ארגוני שמאל וזכויות אדם והן בקהילה הבינלאומית.

כעת, צפויה החמרה בנהלי פתיחת חקירות אך רק באשר לאירועים בגדה. בעזה עדיין מתנהלת לחימה בעוצמה רבה יותר, ובפרקליטות סבורים שאין מקום לשנות את מדיניות החקירות באזור.

המדיניות גובשה על ידי הפצ"ר, האלוף אביחי מנדלבליט, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. השניים יופיעו בשבוע הבא בנפרד בפני ועדת טירקל, שצפויה לשמוע גם עדויות של ראש השב"כ יובל דיסקין.

הוועדה, החוקרת את פרשת המשט לעזה, ממשיכה בעבודתה. המנדט שלה כולל גם את סעיף 5, המנחה לקיים בחינה מחודשת של הדרך בה חוקרת ישראל אירועי לחימה, זאת על רקע הביקורת שנשמעה בשנים האחרונות, בין השאר בדו"ח גולדסטון וכן בתגובות בינלאומיות לפרשת המרמרה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ