ניו יורק טיימס
אי-פי

מנהיג לוב, מועמר קדאפי פנה ישירות לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, כדי לעצור את המבצע הצבאי במדינה. קדאפי הגדיר את המבצע "מלחמה בלתי מוצדקת" ואף בירך את אובמה ואיחל לו שייבחר בבחירות הבאות. במכתב כתב קדאפי כי לאובמה יש האומץ הדרוש להפסיק את "המלחמה לא מוצדקת" נגד מדינה מתפתחת כמו לוב.

בתוך כך, מאז פתחו כוחות הקואליציה בהתקפות אוויר על לוב לפני יותר משבועיים, הושמדו כ-30% מעוצמתו הצבאית של קדאפי. כך אמר הממונה על התקפות האוויר מטעם הברית, גנרל שארל בושאר הקנדי, בשיחה עם שגרירי נאט"ו.

ואולם, ימים ספורים אחרי שקיבלה את הפיקוד מידי הקואליציה בראשות ארה"ב, צרפת ובריטניה, ממעיטה נאט"ו בתקיפות אוויר נגד כוחותיו של שליט לוב, מועמר קדאפי. ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קאמרון, התחייב לגייס למשימה עוד ארבעה מטוסי קרב, נוסף לשמונה המבצעים כבר טיסות התקפיות בלוב. ואולם עם הפסקת פעילות מטוסי הקרב האמריקאיים השבוע, גדל הלחץ על כמה מדינות, בעיקר על צרפת, להגביר את תרומתן במשימות. "אנחנו זקוקים לכוח התקפי רב יותר", אמר גורם רשמי בנאט"ו.

בתוך כך, אל-פתח יונס, ראש כוחות המורדים בלוב, האשים אתמול את נאט"ו בתגובה אווירית אטית מדי נגד כוחותיו של נשיא המדינה מועמר קדאפי. לדברי יונס, התגובה האטית מאפשרת לכוחות קדאפי לטבוח בתושבי העיר מיסרתה.

לדבריו, "נאט"ו מרעיפה עלינו מדי פעם התקפה אווירית פה או שם, ומניחה לאנשי העיר מיסרתה למות מדי יום", אמר. "נאט"ו פשוט מאכזבת אותנו. היא הפכה לבעיה שלנו", אמר.

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, התייחס לנושא ואמר שהפצצות נאט"ו עלולות "להיתקע" משום שכוחותיו של קדאפי מרבים להתחפר בקרבת האוכלוסייה האזרחית, כדי להימנע מפגיעה בהפצצות מהאוויר. בריאיון לרדיו פרנס אינפו, הבהיר ז'ופה שבדעתו להעלות בקרוב את הנושא בשיחה עם ראש נאט"ו. לפי שעה מעורבות שש מדינות בפעולות האוויר בלוב: צרפת, בריטניה, קנדה, דנמרק, בלגיה ונורווגיה.

במקביל, מוסא כוסא, שר החוץ של לוב שערק לבריטניה וקיבל בה מקלט מדיני, חשוד במעורבות ברצח מתנגדי שלטונו של מועמר קדאפי בבריטניה. כך עולה ממסמכים של שירות הביון הבריטי. על פי הדיווח בדיילי טלגרף, יש בידי סוכנות MI5 ראיות לכך ששגרירות לוב במדינה, "ניהלה פעילות מודיעינית ומבצעית נגד מתנגדי שלטון לובים" בשנים שבהן היה כוסא שגריר ארצו בלונדון. תצלומים שנמצאו בתחנת משטרה שרופה בעיר זאווייה חשפו את ההתעללות שעברו עצורים בידי כוחותיו של קדאפי. בכמה מהתמונות נראו גופות ועליהן סימני עינויים. באחת התגלו צלקות על גבו של גבר הלבוש רק בתחתוניו, באחר גבר עירום שוכב וידיו כפותות.

עיתונאים גילו את התצלומים ואת התיקים בביקור רשמי בעיר ההרוסה, שבה כוחות קדאפי נלחמו במורדים כמעט שבוע כדי להשתלט עליה מחדש. שלשום, בשעה שבנו של קדאפי סיף אל-איסלאם הבטיח בריאיון בטלוויזיה להוביל לעידן חדש, שבו לאביו יהיה רק תפקיד סמלי "כמו למלכת אנגליה", הגביר התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי את הלחץ על ממשלת לוב, והכריז כי ממשלת לוב הורתה ביודעין על הרג אזרחים כדי למנוע את התפשטות האלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ