תחקיר: שני גופים שילמו על טיסה אחת של בנימין נתניהו

ערוץ 10 הציג חשבוניות של המרכז הרפואי אשדוד ושל ארגון Heritage לאותה טיסה של נתניהו; עוד דווח: טיסה אחרת זכתה למימון מהכנסת ומהבונדס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

האם טיסתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לארצות הברית ב-2006 מומנה פעמיים בידי שני גופים? בשתי חשבוניות שונות של שני ארגונים, אשר הוצגו אמש (רביעי) בתחקיר של תוכנית "המקור" בערוץ 10, נקובים אותם הסכומים ששולמו בעבור נסיעה באותם התאריכים. על פי התחקיר של רביב דרוקר, טיסה נוספת של נתניהו מומנה במקביל על ידי הכנסת ועל ידי ארגון הבונדס.

הטיסה שמומנה בשתי חשבוניות, היא טיסתו של נתניהו לארה"ב בספטמבר 2006, בעת שהיה ח"כ ויו"ר האופוזיציה. אחת החשבוניות על הטיסה, על סך 8,237 דולר, הופנתה למרכז הרפואי אשדוד. נתניהו אכן הופיע באירוע של המרכז, שנועד לקדם הקמת בית חולים באשדוד. המימון במקרה זה זכה לאישור ועדת האתיקה של הכנסת.

מנגד, הוצאה חשבונית על אותו סכום בדיוק, גם היא בעבור נתניהו, לנסיעה באותם תאריכים, כשהגוף המממן הוא ארגון בשם Heritage, שנועד לקדם תכנים של זהות יהודית. על פי התחקיר, המימון של ארגון הזה לא זכה לאישור מוועדת האתיקה.

נציג ארגון Heritage סירב לחשוף פרטים על התשלומים ששילם הארגון. במרכז הרפואי אשדוד אמרו בתגובה כי הם שילמו בעבור טיסת נתניהו 8,237 דולר ותהו בעבור מה שילם הארגון הנוסף.

כחלק מנסיעה זו של הזוג נתניהו, שילמה חברת ההייטק Proseed סכום של 18,975 דולר כדי להטיס את הזוג נתניהו מניו יורק לפאריס ומשם לישראל, כך שהעלות הכוללת של נסיעת בני הזוג נתניהו מישראל לניו יורק ומשם לפאריס ובחזרה לישראל, מגיעה לסכום של 35,449 - כ-150 אלף שקל בערכים של אותה תקופה.

בתחקיר הוצגה נסיעה נוספת של הזוג נתניהו ובנם ללונדון, באוגוסט 2006, לצורכי הסברה בזמן מלחמת לבנון השנייה. במקרה זה הכנסת כיסתה את עלות טיסתו של נתניהו בסכום של 3,240 דולר. אולם חרף המימון על ידי הכנסת, נטען בתחקיר כי נשלחו לבונדס חשבוניות בשל אותן טיסות, בסכומים של 5,339 דולר, 8,579 דולר ו-5,319 דולר.

לשכת נתניהו מסרה בתגובה לתוכנית כי החשבונית על סך 8,579 דולר בוטלה והציגה מסמך המבטל אותה. ביחס לחשבונית בסכום של 5,339 דולר נטען מטעמו של נתניהו כי היא זהה לזו של 5,319 דולר. דרוקר טוען כי גם לפי גירסת נתניהו, יוצא שגם הכנסת וגם הבונדס מימנו את אותה טיסה: הכנסת שילמה על נתניהו 3,240 דולר והבונדס שילם על נתניהו 5,339 דולר.

מלשכת נתניהו הסבירו שהכסף ששילם הבונדס בעבור כרטיס הטיסה של נתניהו, מימן את טיסתה של שרה נתניהו.

במשרד מבקר המדינה, שהחל השבוע בבדיקת פרשת מימון התרומות לפריימריס של נתניהו וכן נסיעות שרים וסגני שרים לחו"ל במימון גורמים זרים משנת 2006, ובכלל זה את נסיעותיו של נתניהו ובני משפחתו, יבדקו בימים הקרובים את ממצאי התחקיר ששודר אמש ויקבלו החלטה האם לכלול נושא המימון הכפול במסגרת הבדיקה.

פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, אמר בתגובה ל"הארץ" כי נתניהו לא עבר על החוק, וכי כל הרמזים השיקריים, כהגדרתו, ובכלל זה הטענות על מימון נסיעות כפול, לא היו ולא נבראו.

עוד אמר שמרון כי בכוונת נתניהו להגיש תביעת דיבה נוספת נגד ערוץ 10 בשל התחקיר הקודם שפורסם על נסיעות נתניהו, וכי התחקיר שפורסם הערב ייבחן, וייתכן שייכלל בתביעת הדיבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ