כוחות המורדים הסתערו על משכן הנשיא המודח גבאגבו

לפי המורדים, מטרת התקיפה היא "לתפוס את גבאגבו ולהעמידו לדין". המשא ומתן על כניעה עלה על שרטון, מאחר שהנשיא המתבצר סירב לקבל את דרישות צרפת והאו"ם

אדם נוסיטר, אלאן קאוול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוסיטר, אלאן קאוול

ניו יורק טיימס

כוחות אופוזיציה בחוף השנהב החלו לתקוף אתמול את מעונו של הנשיא המודח לורן גבאגבו, המסתתר במקלט. האופוזיציה דרשו לסלקו, זאת לאחר שסירב לדרישות צרפת והאו"ם לעזוב. גבאגבו ניהל משא ומתן על כניעתו, אולם לדברי שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, המשא ומתן נכשל.

ליד משכנו של גבאגבו נשמעו קולות ירי והתנהלו קרבות בין המורדים לנאמני הנשיא המודח. מטרת המסתערים היא "לתפוס את גבאגבו עצמו, אם עודנו בחיים, ולהעמידו לדין", כך אמר אפולינר יאפי, דובר של אלסאן אואטרה, שהוכר בידי הקהילה הבינלאומית כמנצח בבחירות לנשיאות בשנה שעברה. גבאגבו דחה את התוצאות וסירב להתפטר, ובכך הצית מחדש מלחמת אזרחים במדינה.

"הצבא קורא להפסיק את המלחמה, במיוחד מצד הצרפתים", אמר גבאגבו. "פירוש הדבר הפסקת אש כללית. לאחר מכן אני רוצים שהפוליטיקאים - האזרחים - ינהלו את העניינים וייערכו שיחות לסיום המשבר. אז תוכלו לשאול אותי שאלות. כרגע אני לא מנהל משא ומתן", אמר.

בתקשורת דווח כי כוחות של צרפת הצטרפו לתקיפה, ופתחו באש ממסוקים וגגות סמוכים. האו"ם וצרפת תקפו מטרות במעונו, משרדיו ושני בסיסים צבאיים שלו ביום שני, במה שתואר כמאמץ להשמיד את כלי הנשק הכבדים שברשותו ולהגן על אזרחים. עם זאת בכירים בצרפת, בהם שר החוץ אלן ז'ופה, הכחישו את מעורבותם של צרפת והאו"ם בתקיפות על ביתו של גבאגבו אתמול.

כוחות האופוזיציה אמרו שהקריאה של גבאגבו להפסקת אש היא ניסיון התחמקות, שנועדה לאפשר לו להתארגן טוב יותר. דובר של אואטרה אמר כי ניתנו פקודות לתפוס את גבאגבו בחיים.

שלשום, יום לאחר התקיפות של צרפת והאו"ם, אמר ז'ופה בדיון בפרלמנט של צרפת, כי נציגים של צרפת שניהלו משא ומתן עם גבאגבו, סייעו להביא לכניעתו, ודרשו שיחתום על מסמך שבו הוא מכיר רשמית באואטרה כנשיא הלגיטימי של חוף השנהב. "מתנהל משא ומתן עם לורן גבאגבו ומשפחתו, לסיכום התנאים לעזיבתו", אמר ז'ופה.

ואולם ז'ופה אמר כי המשא ומתן עם גבאגבו נכשל עקב "עקשנותו". דיפלומטים אמרו כי נראה שגבאגבו מאמין שעדיין יש בידיו קלפי מיקוח, אף על פי שממשלתו וצבאו קרסו. גם אם גבאגבו יעזוב את הנשיאות, מקורבי אואטרה אומרים כי יתעקשו שהוא יועמד לדין - בארצם או בחו"ל - על המערכה לדיכוי צבאי של מתנגדיו לאחר הבחירות.

לא ברור אם תומכי גבאגבו - שזכה בבחירות ב-46% מקולות הבוחרים - יקבלו את אואטרה כנשיאם. בד בבד, רבים מאזרחי חוף השנהב רואים בתקיפת הכוחות הבינלאומיים מזימה של המערב לערער את ריבונות ארצם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ