הושקה יוזמת השלום החדשה: חזרה לקווי 67'

"אם לא נעשה צעד לשלום, יוטלו עלינו סנקציות כמו על דרום אפריקה ואיראן"

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

לאחר השקתה הרשמית של יוזמת השלום החדשה אתמול במסיבת עיתונאים בתל אביב, מתכוונים יוזמיה, מבכירי המערכת הביטחונית לשעבר והעולם העסקי בישראל, להציגה באופן אישי לחברי כנסת ושרים, וכן בפני פורומים ואישים משפיעים בעולם הערבי.

היוזמה, שמבוססת על יוזמת השלום הערבית מ-2002, נועדה להפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו ולאלצו לחדש את המשא ומתן המדיני.

על פי המתווה, יוקמו שתי מדינות על בסיס קווי 67', וירושלים תהיה בעלת שתי ריבונויות ותחולק כך שהשכונות היהודיות, הכותל המערבי והרובע היהודי יהיו בריבונות מדינת ישראל, והשכונות הערביות במזרח ירושלים בריבונות מדינת פלסטין. אזור הר הבית יהיה ללא ריבונות מדינית אלא "בריבונות האל".

סוגיית הפליטים תיפתר על ידי מתן חבילת פיצויים כספית באמצעות הקהילה הבנלאומית, והפליטים יורשו לשוב רק לשטח פלסטין, לא לישראל.

בין היוזמים שני ראשי שב"כ לשעבר, יעקב פרי ועמי אילון, ראש המוסד לשעבר דני יתום, הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק, האלוף במילואים עמרם מצנע, אנשי העסקים עידן עופר וברונו לנדסברג, יובל רבין ודליה רבין ופרופ' עליזה שנהר.

כותבי היוזמה התבססו על ניסיונים העשיר בתחומי הביטחון והעסקים, תוך התחשבות במגעים הקודמים שהתקיימו בין ישראל לרשות הפלסטינית ועל היוזמה הערבית.

עידן עופר סקר במסיבת העתונאים את ההיבט הכלכלי של יוזמת השלום והזהיר מפני הטלת סנקציות על ישראל, כמו שקרה בעבר לדרום אפריקה ולאיראן.

לדבריו, "כאיש עסקים אני חרד לעתיד מדינת ישראל. אם אנחנו לא נעשה צעד של שלום עם העולם הערבי, נגיע לסנקציות בינלאומיות. זה קרה עם דרום אפריקה ואיראן וזה יכול לקרות גם כאן. זה קטסטרופה, הייתי בצפון קוריאה וראיתי איך אנשים חיים תחת סנקציות. אין להם מה לאכול".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ