מפקד "עופרת יצוקה": אני מרגיש שמצפוני נקי

בעקבות המאמר של גולדסטון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מפקד אוגדת עזה ב"עופרת יצוקה", תת-אלוף אייל אייזנברג, מגיב בראיון ראשון מאז המבצע על דבריו של השופט ריצ'רד גולדסטון בסוף השבוע, ואומר: "כמפקד ששלח את הלוחמים לקרב, אני מרגיש שמצפוני נקי".

תא"ל אייזנברג לא התבטא בציבור מאז סיום המבצע עליו פיקד לפני יותר משנתיים. בראיון קצר שנתן לשבועון "במחנה" המתפרסם היום, אמר כי "המסקנות או החרטה של גולדסטון לא מאפשרים לנו עכשיו לבוא ולעשות מה שאנחנו רוצים. הם מאפשרים לנו לפעול גם בעתיד מול ארגוני טרור החוסים תחת המטרייה של אוכלוסייה אזרחית".

בראיון, מסביר אייזנברג את הרציונל מאחורי הפעלת כוח במבצע. "אתה מתחיל מזה שאתה מזהיר, אחרי זה מדרדר ובסוף אתה פועל באופן מידתי מול האוכלוסייה האזרחית. לאורך כל המבצע, שלושת הקריטריונים האלו עמדו לנגד עינינו ולנגד עיניהם של כל הלוחמים שלקחו בו חלק. אתה לא יכול להתחיל לפעול מול מחבלים שנמצאים בתוך אוכלוסייה ישר עם תותח. אתה יכול להתחיל עם נשק קל, בהמשך לעלות למקלעים ובסוף לפעול עם תותח. זה מצב שבו אתה מביא לתובנה בקרב האזרח הפשוט - הולך להיות פה אירוע, כדאי שתסתלק".

תא"ל אייזנברג זכה לשבחים רבים מצמרת צה"ל על ניהול המבצע. עם זאת, לאחריו רשם לו מפקד פיקוד דרום הקודם, האלוף יואב גלנט, הערה בתיקו האישי על אישור ירי ארטילריה באחד המקרים בניגוד להוראות באופן שהיה עשוי לסכן חיי אדם.

בראיון הוא אומר ש"נתנו גיבוי לכל פעולה שכמובן עמדה במדרג הפקודות, הערכים והמוסר. איפה לא נתנו? כשחיילים פעלו בניגוד לסולם הערכים של צה"ל. במקרים כאלה דרשנו להעניש את אותם חיילים".

למרות שמחתו על דבריו האחרונים של גולדסטון, אומר אייזנברג כי "אנחנו יודעים טוב מאוד איפה גידלנו את החיילים שלנו. מעבר לזה, אני חושב שהצבא הוכיח שהוא גוף שלא יטייח דברים, אלא גוף שיירד לעומקם של דברים ויחקור עד שיגיע לאמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ