צה"ל יחקור כל מקרה של הרג אזרח פלסטיני בגדה

בעקבות השקט הביטחוני היחסי: שינוי דרמטי במדיניות החקירה של צה"ל בשטחים - למעט ברצועה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל הודיע אתמול לבג"ץ על שינוי מהותי במדיניות החקירות שלו בגדה המערבית. לראשונה זה יותר מעשר שנים, יחזור הצבא לחקור כל מקרה של הרג אזרח פלסטיני מאש חיילים. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנלדלביט, יציג את השינוי בשבוע הבא בעדותו בפני ועדת טירקל.

השינוי ייעשה על רקע הרגיעה היחסית במצב הביטחוני בגדה. באוקטובר 2000, זמן קצר לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה החליט הפצ"ר הקודם, האלוף מנחם פינקלשטיין, כי לנוכח היקף הלחימה אין עוד הצדקה ואפשרות לחקור כל מקרה של הרג אזרחים. על פי מדיניות הפרקליטות באותה תקופה נפתח בשלב ראשון תחקיר מבצעי פנימי, ורק אם התגלה בו חשד לעבירה פלילית, הורה הפצ"ר על חקירת מצ"ח.

בחודשים האחרונים קיימה הפרקליטות עבודת מטה, במטרה לשנות את ההנחיות. מנדלבליט הגיע למסקנה כי השינוי במצב הביטחוני אינו מאפשר עוד להמשיך במדיניות הקיימת. מספר התקריות בגדה פחת מאוד וכבר אינו יכול להיחשב ללחימה של ממש. בד בבד, מתקיים גם תיאום ביטחוני נרחב עם מנגנוני הרשות הפלסטינית.

בנסיבות אלה, קבע מנדלבליט, מדובר במציאות של אכיפת חוק וסדר - ותקרית חריגה של הרג אזרח מחייבת חקירה פלילית מיידית, במקביל לתחקיר המבצעי. עם זאת, אם יהיה ברור מיידית כי מדובר בתקרית תוך כדי לחימה (למשל, אזרח שנהרג בעת חילופי אש בין כוח צה"ל למבוקשים חמושים), יוכל הפצ"ר להשעות את פתיחת החקירה הפלילית. השינוי במדיניות לא יחול על רצועת עזה, משום ששם מתנהלת עדיין לחימה בעוצמה רבה יותר. המדיניות החדשה תואמה עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

מדיניות החקירות עוררה במשך השנים ביקורת קשה על ישראל בזירה הבינלאומית, ומחלוקת עם ארגוני זכויות אדם בישראל, שאף עתרו לבג"ץ נגד המדיניות לפני כשבע שנים. גם ועדת טירקל נדרשה לסוגיה. הוועדה, שכבר הגישה דו"ח חלקי בפרשת המשט לעזה, ממשיכה לבחון כעת בין השאר את מדיניות החקירות הישראלית באשר לתקריות שבהן מעורבים כוחות הביטחון.

סעיף זה נכלל במנדט שלה לנוכח הביקורת שנמתחה אחרי מבצע "עופרת יצוקה" (בין השאר בדו"ח גולדסטון) ואחרי ההשתלטות על המשט לעזה. וינשטיין ומנדלבליט יעידו בשבוע הבא בפני הוועדה. בין העדים הנוספים שיזומנו להופיע בפניה יהיו ראש השב"כ, יובל דיסקין ונציגים של ארגוני שמאל וזכויות אדם, בהם האגודה לזכויות האזרח, "בצלם", "יש דין" והוועד נגד עינויים. כמו כן זומנו להעיד פרופסורים למשפטים שעסקו בסוגיה.

בד בבד, הוועדה מקיימת מחקר השוואתי מקיף באשר לנוהלי חקירות בצבאות אחרים בעולם. במסגרת זו, פנתה ועדת טירקל לעשרות מדינות וקיבלה נתונים מפרקליטים צבאיים לשעבר בדבר הנהלים הנהוגים בהן.

ארגון יש דין מסר בתגובה כי הודעת הפצ"ר משקפת "שינוי חיובי אך מוגבל מאוד של מדיניות לא חוקית ולא מוסרית". לדברי הארגון, "המדיניות הישנה תמשיך לחול לצערנו במקרים רבים, למשל במקרים שבהם אין מדובר בהריגה". גם בארגון בצלם בירכו על הודעת הפצ"ר, אך הדגישו כי המשמעות היא "שברגע שתתחדש המתיחות הביטחונית אפשר יהיה להחליט לחדול מקיום חקירות, והמצב בו רובם המכריע של מקרי ההרג של אזרחים לא נחקר - יחזור על עצמו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ