גולדסטון זעם על ישי: "הוא אינו יודע אנגלית והוציא את דבריי מהקשרם"

דיפלומטים טוענים שהנזק המדיני "אדיר"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

דרמה דיפלומטית חוצת יבשות התרחשה בלילה שבין שלשום לאתמול, ובמרכזה שני אנשים: השופט ריצ'רד גולדסטון ושר הפנים אלי ישי. גולדסטון זעם על הספין של ישי, לפיו גולדסטון מוכן לפעול לביטול הדו"ח שכתב על מבצע "עופרת יצוקה". הוא דרש ששר הפנים יחזור בו פומבית מהדברים, ולא, הוא יכריז כי אסור לבטל את הדו"ח. ישי גרר רגליים - וגולדסטון יצא בהודעה פומבית נגד ביטול הדו"ח.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי המהומה החלה ביום שלישי אחר הצהריים, כאשר גולדסטון קרא תרגום לאנגלית של ראיון שהעניק ישי לגלי צה"ל באותו בוקר. ישי אמר בראיון כי גולדסטון הבטיח לו שינקוט צעדים למשיכת הדו"ח כולו, נוסף למאמר שפרסם בוושינגטון פוסט.

גולדסטון הזועם יצר קשר עם דיפלומטים ישראלים ודרש שישי יחזור בו. הוא טען שישי אינו מבין אנגלית ולכן כלל לא הבין מה אמר בשיחה ומה היתה כוונתו. גולדסטון אמר עוד כי ישי עשה ספין תקשורתי על גבו, כאשר אמר בראיון שהוא מוכן לפעול לביטול הדו"ח. גולדסטון איים כי אם ישי לא יפרסם תיקון לדברים, הוא ייצא בעצמו לתקשורת הבינלאומית, יכחיש את הדברים ואף יצהיר שאין לבטל את הדו"ח בשום מקרה.

הדיפלומטים הישראלים ששוחחו עם גולדסטון מיהרו לדווח על כך למשרד החוץ בירושלים, שם הבינו את הנזק הכבד שנגרם. לדבריהם, ישי הרתיח את השופט בעיתוי שבו התכוונה ישראל לפתוח עמו בדיאלוג. משרד החוץ מיהר להעביר מסר חריף לישי ודרש שיפרסם הודעה לתקשורת שבה יתקן את דבריו מהבוקר. חרף לחצים כבדים של משרד החוץ, ישי התמהמה שעות ארוכות ולבסוף פרסם אחרי חצות הודעה קצרה בתפוצה מצומצמת ביותר. "ישי עיכב את ההודעה והוציא אותה כמו גנב בלילה כיוון שחשש ממאמרים שליליים בעיתוני הבוקר", אמר פקיד בכיר שעסק בנושא.

בסביבות השעה אחת וחצי בלילה עודכן גולדסטון לגבי הודעת התיקון של ישי, אולם אז כבר היה מאוחר מדי. גולדסטון הזועם כבר פנה לכתבים של סוכנויות הידיעות הגדולות, והעניק ראיון שבו הכחיש בצורה גורפת את כל דבריו של ישי. "בשיחה עם אלי ישי בכלל לא דיברנו על הדו"ח", אמר גולדסטון. "אין צורך בעת הזו בכל בחינה מחדש של אף חלק בדו"ח".

במשרד החוץ אמרו כי הפרשה המביכה גרמה נזק מדיני אדיר לישראל. "היתה כוונה לקיים דיאלוג שקט עם גולדסטון כדי לנסות ולשכנע אותו לשלוח מכתב למזכ"ל האו"ם ולנציבה לזכויות אדם, ולהוסיף את המכתב כנספח לדו"ח", אמר פקיד ישראלי שעסק בנושא. "עכשיו יהיה הרבה יותר קשה לעשות את זה, אם בכלל יהיה הדבר אפשרי".

השר ישי מסר בתגובה כי לא קיבל שום מסר ממשרד החוץ בעניין וכי הוא מכחיש שהשופט גולדסטון אמר לו שיפעל לביטול הדו"ח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ