הרב עובדיה יוסף מאמץ את שר החינוך גדעון סער

לאחר שנתיים של חשדנות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אחרי שנתיים של חשדנות ומתיחות, שר החינוך גדעון סער חוגג ירח דבש פתאומי עם הציבור החרדי. חודשים אחדים לאחר שסומן כאויב עולם הישיבות החרדי עקב דבריו והחלטותיו להגביר את הפיקוח על המוסדות המתוקצבים מטעם המדינה, השר יוצא ובא בבתי הרבנים החרדים ומתקבל בתשואות. "אוהב התורה ולומדיה", שיבח אותו אמש מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף, "שר החינוך היקר, אהוב למעלה ונחמד למטה". השר והרב השתתפו בטקס לציון עשור למכללה החרדית ירושלים שמנהלת עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה, ולרגל הענקת תארים אקדמיים לכ-100 מבוגרות המכללה.

וגם סער מצדו שיבח את הרב עובדיה, "שכולנו מכבדים ומעריכים". גם יו"ר ש"ס אלי ישי הצטרף לתשבחות ואמר על סער כי הוא "מסייע ועוזר באופן יוצא מן הכלל ומצליח להביא את המכללה להישגים ולתקצוב גדול". הדברים נאמרו יומיים לאחר שביקר סער בישיבת פוניבז' היוקרתית בבני ברק, מלווה בסגנו הטרי מיהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס. מוזס ואנשיו מסייעים לסער לשפץ את תדמיתו ברחוב החרדי, שנפגעה בתקופה שבה סגן השר היה מאיר פרוש. שתי נקודות השפל ביחסים היו כשסער התעמת עם פרוש על כך שהוביל את התמיכה באסירי עמנואל, בקיץ שעבר, וכן באוקטובר כאשר בכירי הרבנים החרדים ערכו בבני ברק "כנס חירום" בעקבות הצהרותיו של סער על הצורך להדק את הפיקוח על המוסדות החרדיים. במכתב שכתב אז לכבוד הכינוס המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב השווה את המצב ל"גזירות" שהטיל השלטון הפולני על היהודים בימים עברו, וקרא למנהלי המוסדות "להיקהל ולעמוד על נפש מוסדות תלמודי התורה כנגד מרשיעי הברית, המבקשים לשנות את סדרי החינוך שקיבלנו מרבותינו". השבוע התקבל סער לא הרחק מהמקום שבו נערך הכינוס נגדו.

מארחו, הרב גרשון אדלשטיין מראשי פונביז', שאל אותו "מאיפה בא השורש הזה של כבוד התורה, שהשר אוהב תורה?". על פי אתר "כיכר השבת", שהביא את תמליל השיחה בין השניים, פתח השר סער ואמר לרב: "קודם כל נודה לכבודו שכיבד אותי להיפגש אתו, ודאי זמנו יקר. יש לי כבוד גדול ללימוד תורה, ומתוך הנקודה הזאת גם אני מכבד את מי שמקדישים את החיים לכך". לשאלת הרב על מקור אהבת התורה, השיב סער "קודם כל אמא שלי מורה לתנ"ך", וכאשר הרב אמר "זה לא מספיק", השיב סער: "תראה, אני חושב שזה משהו בנשמה".

אז מה פשר המהפך? עבודת יחסי ציבור מתוחכמת? הבחירות שכבר נראות מעבר לאופק? תקוות מנהלי המוסדות החרדיים לשפר עמדות מול סער, שעשוי מצדו לשפר עמדות בצמרת הפוליטית? הערכה כנה בין הצדדים? כל התשובות כנראה נכונות. לדברי יוסי אליטוב, עורך העיתון "משפחה", "סער הוא ביבי ג'וניור. יש לו נשמה יהודית גדולה, אבל הוא גם אחד הפוליטיקאים המבריקים שהעמידה המערכת הפוליטית בישראל. סער האמיתי הוא לא זה שקורץ לשמאל, אלא זה שיושב בבית כנסת בשבתות והתפילות שגורות על פיו. סער יודע שאם נתניהו יפנה את מקומו הוא אחד היורשים הטבעיים לעמוד בראש קואליציית ימין דתיים".

בטקס אתמול לא הסתיר סער את עמדותיו ביחס לשילוב לימודי חול בבתי הספר ותלמודי התורה החרדיים, ואת תמיכתו ברכישת תארים אקדמיים. הוא סיפר כי משרדו משקיע 60 מיליון שקל בעידוד ההשכלה האקדמית לחרדים כדי לתמוך ב-6,000 סטודנטים בשנים הקרובות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ