יו"ר ההסתדרות עופר עיני איים "לנתק את השאלטר לממשלה"

עיני אמר לשגריר ארה"ב ב-2009 כי אם הממשלה לא תתייחס לדרישות התקציב שלו ברצינות, הוא יביא לפרישת העבודה מהממשלה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

אביב 2009 היה האביב של עופר עיני. יו"ר ההסתדרות נתפש כאיש החזק במדינה. בלעדיו, סביר להניח שאהוד ברק לא היה מצליח להכניס את מפלגת העבודה לממשלת נתניהו, שזה עתה קמה. התקשורת קשרה לעיני כתרים והוא חבש אותם בחפץ לב ומתוך שכנוע עצמי עמוק שהוא מלך העולם. בדיונים שהתנהלו לאחר כינון הממשלה, על מסגרת התקציב הדו-שנתי הראשון, הוא התנחל בלשכת ראש הממשלה. מעל ראשו של שר האוצר החדש יובל שטייניץ הוא ניהל עם נתניהו מו"מ קשוח, כשאופציית הפרישה מרחפת מעל.

בסוף התהליך נענה נתניהו למרבית דרישותיו. עיני-כוכב-עליון משך את תשומת לב השגריר האמריקאי, שנפגש עמו בעיצומם של דיוני התקציב. וכה דיווחה השגרירות למחלקת המדינה: "עיני, שמאמציו היו קריטיים לצירוף מפלגת העבודה, אמר לשגריר שאם הוא יעניק את חותמת ההכשר שלו לתקציב, הדבר יבטיח לנתניהו את תמיכת העבודה וציבור הגמלאים. הוא ציין שבכוונתו להיפגש עם ברק בהמשך היום ולהזהיר אותו שאם הממשלה לא תתייחס אליו (לעיני) ברצינות הוא ?ינתק את השאלטר'. העבודה תיאלץ לעזוב את הקואליציה וש"ס תעזוב בעקבותיה, כי ראשי ש"ס לא יוכלו לתמוך בתקציב שהוא (עיני) דחה".

ברק ועיני. תצלום: מוטי קמחי

פחות משנתיים חלפו מאז נכתב המברק הזה, וברק מאס בכוחנות של עיני ובאיומיו. הוא התפלג מסיעת העבודה, גרם לשריה לפרוש מממשלת נתניהו, ורוקן בבת אחת את עיני מכל עוצמתו הפוליטית. אין לעיני במה לאיים עוד, מלבד בהשבתת המשק. ברק הוריד לו את השאלטר.

גם לברק נוכחות במברקים האמריקאים, אך היא פחות משמעותית מכפי שניתן היה לצפות. בפרופיל ארוך של ברק שנשלח למחלקת המדינה בסוף 2009, כחצי שנה לאחר הקמתה של ממשלת נתניהו, מובעת לא מעט הערכה אליו.

"ברק מעניק לנתניהו יתרונות של ידע בביטחון והמשכיות, משום שכיהן בתפקיד גם בממשלת אולמרט... הוא מביא לממשלת נתניהו ניסיון ביטחוני ומנהיגות. ידו יציבה על הגה הביטחון... הוא היה מפקדו של נתניהו בסיירת מטכ"ל, ומאז התפתח ביניהם קשר מיוחד שנשמר עד היום. עמדותיו הנציות בענייני ביטחון ויחסיו הטובים עם נתניהו הפכו אותו לפרטנר אטרקטיבי בממשלה", כותב מחבר המברק.

אכן, דברי אלוהים חיים, "מבקריו של ברק טוענים שהאגו הבריא שלו הוא שדחף אותו להיכנס לממשלה, במקום להוביל את מפלגתו באופוזיציה", מציין הכותב. "יש לצפות שנתניהו וברק ייקלעו לעימותים מדי פעם על נושאים חברתיים-כלכליים והקצב שבו אמור להתנהל תהליך השלום. ברק גם עשוי להיקלע למריבות עם חבריו לקואליציה, בעניין יוזמת השלום האזורית שבה הוא ופרס תומכים, אך ליברמן מתנגד". עימותים עם נתניהו? מריבות עם שותפיו לקואליציה? לא הבחנו בכך. "שותף אטרקטיבי לנתניהו"? בהחלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ