יוסי מלמן
עופר אדרת

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מבין ללבם של הפלסטינים. לעתים, כך נראה, יותר ממה שהיה מצופה מראש הגוף המנהיג את המתנחלים בגדה המערבית. בסדרת מפגשים שקיים בשנים האחרונות עם אנשי השגרירות האמריקאית בישראל, אמר דיין דברים שלא היה מעלה בדעתו לומר לעמיתיו המתנחלים ולחברי במועצת יש"ע.

בין היתר, טען כי הוא מבין את הקשר של הפלסטינים לגדה וכי הוא "מתבייש ונבוך" מאלימות המתנחלים, שאחראים למעשים "איומים מבחינה מוסרית". עוד אמר, כי יש לפעול להסרת מחסומים ולשיפור מצבם הכלכלי וזכויות האדם של הפלסטינים בגדה, וכי בתור כלכלן הוא יודע שיש מתנחלים שיתפנו תמורת תשלום. בשיחה נוספת, שאף היא נחשפת כאן, מתח דיין ביקורת עוקצנית על שאר מנהיגי יש"ע.

דיין, כמו מנהיגים ואנשי ציבור רבים בימין ובשמאל, נפגש מדי פעם בפעם לתדרוכים עם אנשי השגרירות האמריקאית, למה שמוגדר "שיחות רקע". המפגשים האלה מאפשרים לנציגים האמריקאים להתוודע אל הלכי הרוח ולאווירה בגדה ולהבין טוב יותר מה חושבים האנשים בשטח, בחצר האחורית של ישראל. את סיכום המפגשים שלחו אנשי השגרירות האמריקאית בתל אביב למשרד החוץ בוושינגטון ולפעמים גם לנציגויות אחרות בעולם.

מתבייש

לפני קצת יותר משנה, ב-22 בפברואר 2010, נפגש דיין עם הקונסול האמריקאי, דניאל רובינשטיין, בירושלים. תכלית המפגש, כפי שנכתב בסיכומו, היתה "החלפת רעיונות באופן פרטי". הפגישה החלה באווירה טעונה. דיין טען שבתקופה האחרונה לא מצא לנכון להיפגש עם האמריקאים לשיחות עדכון, כפי שנהג לעשות בעבר. את הסיבה תלה במה שהגדיר "יחס עוין להתנחלויות בגדה ולתושביהן", שהפגין הממשל האמריקאי.

כעת, לדבריו, הממשל האמריקאי והוא "חלוקים בהשקפותיהם". דיין הסביר לקונסול, כי שיתוף הפעולה שלו עם האמריקאים נובע מחששו שקול המתנחלים לא יישמע דווקא בתקופה חשובה זו. "אנחנו מרגישים שגורלנו נידון בלי שנישמע ושממשלת ישראל לא משקפת את תחושותינו", אמר.

דיין הדגיש לפני בן שיחו שהוא "קשור עמוקות" לגדה, אך ציין, עם זאת, כי הוא "מבין למה גם לפלסטינים יש רגשות דומים". הוא הוסיף ש"למתנחלים יש זכות מוסרית להתיישב בגדה", אך סייג ואמר שחלקם אחראים ל"מעשים איומים מבחינה מוסרית", דוגמת התקפות על רכוש פלסטיני. פגיעות אלה נועדו, לדבריו, "להעלות את ?תג המחיר'" על פינוי המאחזים או על הגבלת הבנייה בהתנחלויות.

שנתיים לפני כן, בדצמבר 2008, השתתף דיין בפגישה של מנהיגי ההתנחלויות עם הקונסול האמריקאי אז, ג'ייק ויילס, בירושלים. בפגישה נכחו, לצד דיין, גם ראש מועצת גוש עציון שאול גולדשטיין ואליקים העצני, ממייסדי מועצת יש"ע.

הפגישה עסקה באלימות הגוברת של מתנחלים כלפי פלסטינים. בפתח הישיבה אמר דיין כי האלימות היא התוצר של ההתנתקות החד-צדדית מרצועת עזה והחלטות "מקוממות", לדבריו, של בית המשפט העליון. "צעדי ממשלת ישראל לימדו את הצעירים שהם לא יכולים לשחק לפי הכללים, כי היריב ישנה אותם ברגע האחרון", אמר. הוא הוסיף כי ההתנתקות היתה "אסון" לישראל.

בהמשך השיחה ציין דיין כי הוא "נבוך ומתבייש" מגודל האלימות של המתנחלים, והוסיף כי מדיניות "תג מחיר" - פגיעה של מתנחלים בפלסטינים וברכושם - היא "טעות שלא תשרת את האינטרסים של המתנחלים". דברים אלה מצטרפים לאמירה שיוחסה לו ארבעה חודשים לפני כן, אז הודה לפני האמריקאים שהוא "לא מצליח לשלוט במתנחלים הקיצונים". לתחושת המבוכה והבושה שלו הצטרף גם העצני, שהוסיף כי הרבנים שנוער הגבעות נשמע להם צריכים לאסור פגיעה בפלסטינים.

התנגדות

לא היתה זו הפעם היחידה שדיין הרשה לעצמו להתבטא באוזני הדוד סם באופן שלא היה עולה על דעתו בשיחות עם תושבי ההתנחלויות בגדה, שאותם הוא מייצג. גם במאי 2009 שוחח דיין עם נציגי השגרירות האמריקאית. המועד היה סמוך לפינוי המאחז "מעוז אסתר" באזור רמאללה. "כל עוד משרד הביטחון רק מפרק מאחזים כמו מעוז אסתר, אנחנו לא באמת מודאגים - עדיין", אמר לאמריקאים ב-27 במאי.

אבל בראיונות שנתן באותה עת בתקשורת הציג דיין קו שונה לגמרי - תקיף מאוד. כך, לדוגמה, אמר אז לאתר ynet: "אם הממשלה תפעל באופן כוחני וחד-צדדי, התוצאות החמורות שינבעו מכך יהיו על ראשה. לא יעלה על הדעת שממשלת נתניהו גם תתכחש להתחייבות לבנות וגם תהרוס יישובים... הממשלה יודעת היטב שהמאחזים הוקמו על ידי ממשלות הליכוד. הממשלה בנתה בה בתים ואפילו מכרה אותם בכסף מלא למתיישבים".

הצהרתו לאוזני האמריקאים, בדבר הסכמתו בשתיקה לפינוי מאחזים מבודדים, עומדת גם בסתירה מוחלטת לדברים שאמר לערוץ 7 עם בחירתו לתפקיד, ב-2007: "אנחנו אומרים את זה שחור על גבי לבן. כל ניסיון פינוי, ולו של קרוואן אחד, חייב להיתקל בהתנגדות מסיבית ונחושה מצדנו. יש לרענן את מערך הקשר ביישובים ולהביא המונים לכל מקום... אנחנו בהחלט קוראים לתושבים להתנגד כמו שאנחנו יודעים".

בלתי פתיר

כשנשאל דיין על ידי האמריקאים, בהזדמנות אחרת, איך הוא רואה את העתיד ולאן תוביל את האזור המתיחות בין ישראל לפלסטינים, היה מעט פסימי. "זה מצב בלתי פתיר", אמר בסוף 2008. את הרעיון של שתי מדינות לשני העמים דחה מכל וכל. "ההתנסות בעזה הרגה את הרעיון של פתרון שתי המדינות. זו בושה שהם לקחו את הארץ והפכו אותה לבסיס לשיגור טילים נגד ישראל במקום לבנות שם מדינה", אמר. "הקמת מדינה פלסטינית כעת פירושה סופה של ישראל", סיכם.

בשיחה עדכנית יותר, שהתקיימה לפני שנה, הוסיף דיין לדבוק בעמדת התנגדות לכל פשרה עם הפלסטינים. "אי אפשר לשנות את העובדות בשטח. ארה"ב צריכה להכיר בעובדה, אם היא אוהבת את זה או לא, שיהודים יישארו ביהודה ושומרון".

שני מנהיגי מתנחלים נוספים שהאמריקאים שוחחו אתם היו פסימיים הרבה יותר מיו"ר מועצת יש"ע. "החלומות הלאומיים הישראליים והפלסטיניים אינם מתיישבים זה עם זה בבסיסם. הפלסטינים לא יסכימו לשום פתרון מלבד כל השטח ממערב לירדן", אמר גולדשטיין. עמיתו העצני הוסיף: "בלתי אפשרי לפתור את הבעיה כעת. על הממשל האמריקאי לגלות מעט יותר כבוד להיסטוריה". הקונסול האמריקאי לא אהב את מה ששמע, וסיכם ש"התמונה שאתה משרטטים, של עימות בלתי פתיר, מייצגת עתיד עגום, מלא סבל מתמשך לערבים וליהודים".

אבל בניגוד למתנחלים אחרים שהאמריקאים פגשו, דיין דווקא הציג נתיב משלו להרגעת השטח, ברוח חזון השלום הכלכלי של נתניהו. "דיין הציע להתמקד בשותפות כלכלית ולהחיות את המסחר בין ישראל לגדה ואת יציאת הפלסטינים לעבודה בישראל", כתבו האמריקאים לאחר פגישה עמו ב-2008. כמה חודשים לפני כן הרחיק דיין לכת ואמר כי הוא רוצה לשפר את מצבם הכלכלי ואת מצב זכויות האדם של הפלסטינים, כולל הסרת מחסומים וחסימות בדרכים.

כשנשאל על סיכויי הצלחת תוכנית "פינוי-פיצוי" - פינוי מרצון של מתנחלים תמורת תשלום - נתן דיין תשובה מפתיעה בכנותה, שספק אם היה חוזר עליה באוזני מתנחלים: "אני כלכלן ואני יודע שיש אנשים שיסכימו לכך אם המחיר יהיה הוגן".

אדם פשוט

ומה חושב דיין על עמיתיו, מנהיגי ההתנחלויות במועצת יש"ע? ב-24 ביולי 2008 הוא נפגש במעלה אדומים עם נציגים מהשגרירות האמריקאית. בגאווה הציג להם את ההתקדמות במאמצי הבנייה באזור: עשרה בתים בבנייה וקרוואן נוסף במאחז סמוך. "אנחנו מסוגלים לבנות פה ושם", אמר.

בהמשך נפתח קצת יותר וגילה לאורחיו מה הוא חושב על מנהיגי מועצת יש"ע, שבראשה הוא עומד מאז 2005, לאחר ההתנתקות. "דיין אמר שהאיכות של הנהגת המתנחלים ירדה, בהתייחסו לארבעת ראשי המועצות בגוש עציון, בנימין, חברון ושומרון, אשר כפופים ישירות אליו במועצת יש"ע", כתבו האמריקאים בדו"ח המסכם. "אבי רעה אינו פנחס ולרשטיין", צוטט שם דיין, בהתייחסו לחילופי ההנהגה במועצה אזורית בנימין. את גרשון מסיקה, אז ראשה החדש של מועצה אזורית שומרון, הגדיר "אדם פשוט בלי כישורי הנהגה".

חיבור

דיין, בן 56, אינו מתנחל טיפוסי. הוא איש היי-טק וכלכלן חילוני, שעבר להתנחלות מתל אביב. אחיו הוא העיתונאי אריה דיין, שכתב בעבר ב"הארץ", "כל העיר" ו"דבר". בת דודתו היא העיתונאית אילנה דיין.

דיין נולד בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, ועלה לישראל ב-1971. תחילה גר עם הוריו בשכונת יד אליהו בתל אביב. בשנות ה-80 עבר להתנחלות מעלה שומרון. יש לו תואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במימון מאוניברסיטת תל אביב.

יותר מ-20 שנה עמד בראש חברת מחשבים. כיום הוא משקיע במיזמי היי-טק ומרצה לכלכלה. פעמיים ניסה להיבחר לכנסת מטעם "התחיה", שהיה פעיל בהקמתה, אך נכשל. בבחירות לכנסת הזאת הוצב במקום השמיני ברשימת "הבית היהודי", ולבסוף ויתר על ההתמודדות.

בסוף 2006, אחרי ההתנתקות, התפטר יו"ר מועצת יש"ע הוותיק בנצי ליברמן וקרא לשינוי במבנה הארגון. דיין היה חבר בצוות שאירגן מחדש את המועצה. ב-2007 נבחר ליו"ר "מועצת יש"ע המתחדשת", תפקיד שהוא מחזיק בו עד היום.

עם בחירתו אמר שהוא רואה את תפקידו בחידוש השיח עם החברה הישראלית כולה. בנאום הבכורה שלו הצהיר, בין היתר: "מועצת יש"ע היתה בשנתיים האחרונות בפוסט-טראומה מתמשכת. היא נאלמה ונעלמה. זאת היתה טעות קשה. היא לא דיברה עם גב ההר ולא דיברה עם שפלת החוף, ואפילו לא עם לב הארץ. נדמה לי שאפילו עם עפרה ועם ברקן ועם שבי שומרון - המגרש הביתי - היא לא דיברה. זה חייב לבוא אל קצו. מוטלת עלינו חובה לנהל שיח כן, אמיתי, רצוף ומתמשך גם עם אלה וגם עם אלה".

אחת המטרות שהציב לעצמו היתה ליצור מגע בין חילונים למתנחלים. "דווקא הציבור החילוני הוא זה שצריך להתחבר לחברון, כדי לחבר אותו לארץ ישראל. זה אפילו עניין ביטחוני. בלי החיבור הזה בין העם לארץ שלו, כל היכולת לקיים את המפעל הציוני עלול להיות בסכנה", אמר בראיון לערוץ 7, עם בחירתו לתפקיד. "מערכת החינוך החילונית לא במקרה התנתקה מערכי הציונות ואהבת הארץ. זו היתה מדיניות מכוונת, כי כל מדיניות חינוכית אחרת היתה מובילה את הציבור למסקנות פוליטיות אחרות. אין לי שום ספק שבטווח הארוך יותר אנחנו חייבים לחזור ולחבר את תל אביב לערכים הבסיסיים ביותר של הציונות, של היהדות ושל אהבת הארץ". *

דיין: מספיק לעשות גוגל כדי להבין שזה לא גילוי מרעיש

דיין הגיב לדברים בראיון לתוכנית של רינו צרור בגל"צ, ואמר כי "ברור שככל שהשוחד יהיה גדול יותר, יהיו יותר מתנחלים שיסכימו להתפנות תמורת פיצוי גדול. אבל התכוונתי שמעט מאוד מתנחלים יסכימו לכך". הוא הוסיף כי "גיניתי את תג מחיר ועשיתי זאת בעבר. מספיק לעשות גוגל בשביל להבין שזה לא גילוי מרעיש. כתוב שאני אומר דברים בעד הפלסטינים - להתנגד לתג מחיר, זה לא בעד הפלסטינים, זה בעד המוסר היהודי".

"אנחנו חזרנו ליהודה ושומרון כדי להישאר", הבהיר דיין, "אנחנו חזרנו ליהודה ושומרון כי זה הבית שלנו". הוא הוסיף כי "זה שאני מסוגל להבין את הפלסטינים, זה לא אומר שאני בעדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ