עמוס הראל
עמוס הראל

תא"ל יואב (פולי) מרדכי נכנס אתמול לתפקידו כדובר צה"ל. טקס החילופים עם תא"ל אבי בניהו, במחנה מטכ"ל בתל אביב, התנהל בצלה של ההסלמה הקשה בדרום. בניהו ומחליפו התייחסו ללחימה המתמשכת והמורכבת שישראל מעורבת בה בכמה חזיתות וגם לחלקה הגדל והולך של היחידה שבפיקודם במערכות אחרות, ובראשן מסע הדה-לגיטימציה המתנהל נגד ישראל.

בניהו סיים יותר משלוש שנים וחצי כדובר הצבא. נדמה שלא היה עוד דובר כמוהו בתולדות צה"ל וספק רב אם יהיה בעתיד. הקדנציה שלו התאפיינה בנוכחות אינטנסיבית של הדובר בתקשורת, בהשפעה גדולה וקרבה רבה לרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי ובמערכת מסועפת של קשרים ומידע שטווה עם רוב העיתונאים הבכירים וכלי התקשורת המרכזיים בישראל.

על הצלחת בניהו העיבה השנה האחרונה, שעמדה בסימן אובדן השליטה ביחסי אשכנזי ושר הביטחון, אהוד ברק. בניהו נוקה מחשדות שהועלו כלפיו בפרשת מסמך הרפז (בדיעבד, התברר בחקירת המשטרה, אשכנזי כלל לא יידע אותו על המסמך). לעומת זאת, הפך הדובר לדמות מרכזית במאבק הלשכות וספג לא פעם פגיעות ישירות מלשכת השר. מנגד, חדי עין יכולים היו להבחין גם באחרונה במטעני צד שהניח בניהו לברק בתקשורת ואפשר להניח שהמאבק לא יסתיים עם פרישתו. שלא במפתיע, נעדרו ברק ואנשיו מטקס ההחלפה.

הסגנון של מרדכי צפוי להיות שונה משל בניהו, גם בשל השוני בין הרמטכ"לים אשכנזי וגנץ וגם בגלל הבדלי האופי בין הדובר היוצא והנכנס. בזירה שלו, המודיעינית וזו שעסקה בקשרים עם הפלסטינים, מרדכי היה שחקן לא פחות מתוחכם ואפקטיבי מבניהו. בזירת הדוברות הוא אורח חדש לחלוטין, גם אם צבר ניסיון מסוים - בעיקר מול התקשורת הערבית - בשנותיו במינהל האזרחי.

המערכת שמרדכי נכנס אליה אתמול מורכבת ומסובכת להפעלה והשלכותיה מגיעות הרבה מעבר לפרסום הודעות דובר ולדיאלוג היומיומי עם הכתבים הצבאיים. הרמטכ"לים האחרונים ייחסו לדוברות חשיבות גדולה מכפי שהיו מוכנים להודות. אמנם לא מדובר כאן בדרך כלל בחיי אדם, כמו בפעולות המודיעיניות שניהל מרדכי עד היום. לעומת זאת, מעורבים בכך יוקרה אישית וארגונית והרבה מאבקי כוח והורדות ידיים, מול גופי התקשורת והעיתונאים.

תא"ל מרדכי הוא איש נבון, שלומד מהר. ועדיין, נדמה שמהחפיפה שעשה עם בניהו בשבועות האחרונים רק החל לגלות כמה הרבה עוד נותר לו ללמוד על התחום. מאתמול, הידע הזה יצטרך להצטבר תוך כדי תנועה, ותוך דרישה מתמדת לקבלת החלטות בזמן אמת. מרדכי יידרש לגבש סביבו חבורה של קצינים מיומנים, שנראה שלפחות את חלקם ייבא מחוץ ליחידה. גם האיש מספר שתיים בדובר צה"ל, ראש מחלקת התקשורת, אל"מ עופר קול, אמור לעזוב בקרוב.

צלה של עזה ריחף אתמול על הטקס, אחרי ירי הנ"ט לאוטובוס הילדים, פציעתו האנושה של הנער בן ה-16 (ראו ידיעה בעמוד א1) ותקיפות הנגד של צה"ל. מרדכי עלול עוד למצוא עצמו מדברר מלחמה או חצי מלחמה, מהר מכפי שתכנן. עופרת יצוקה, בעזה, היתה מלחמתו של בניהו. בזמן שהצבא צמצם את דליפת המידע המבצעי והגביל את גישת התקשורת לשטח תוך כדי המבצע (לשביעות רצונו של הרמטכ"ל), היו לגישה הזו גם היבטים שליליים.

הסירוב העיקש של הצבא להודות, בשלבים הראשונים, בחריגים ובתקלות בפגיעה באזרחים פלסטינים, פרנס גם את תגובת היתר העולמית למעשי צה"ל, עד להאשמות המופרזות והמופרכות בדו"ח גולדסטון. בניהו, הקיבוצניק מהשומר הצעיר, ניהל את המערכה התקשורתית הזו במרץ רב, גם כשבדרך נקלע לעימותים חזיתיים עם מי שצמחו בערוגות אידיאולוגיות קרובות לשלו, כמו הקיבוצניקים של מכינת רבין או לוחמי "שוברים שתיקה". לא תהיה זו הפתעה גדולה מדי אם השמו"צניק בניהו עוד יוזמן שוב לדברר את ראש הממשלה, כשיפרוש מצה"ל בעוד כמה חודשים.

הודעה אחת שקיווה להוציא, אמר בניהו בטקס, כבר לא יספיק לפרסם כדובר צה"ל: ההודעה על שובו של החייל החטוף גלעד שליט. תוך כדי הטקס קיבלו רבים מהקצינים שהשתתפו בו הודעה במכשירי הביפר על יירוט ראשון מוצלח של מערכת "כיפת ברזל", שהפילה רקטה פלסטינית מדרום לאשקלון. זמן קצר אחר כך הוציאה חטיבת דובר צה"ל הודעה רשמית לתקשורת בעניין. מרדכי התבדח שהנה הוא יכול להתגאות בהצלחה מבצעית ראשונה שלו כדובר. גם הוא יודע היטב שהתפקיד הזה אינו מאפשר יותר מדי הזדמנויות לבשורות טובות ושכנראה לא צפויות לו רבות מדי מאלה בהמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ