נושאי התפקידים בישראל, מכל קצוות הקשת הפוליטית, אוהבים לדבר עם השגריר האמריקאי ונציגיו. "התיק הישראלי" של ויקיליקס, שהגיע באחרונה לידי "הארץ", מגלה כי לא רק ראשי זרועות הביטחון יושבים לשיחות ארוכות עם עמיתיהם האמריקאים. מראש הממשלה, דרך נשיאת בית המשפט העליון ועד ליו"ר ההסתדרות - כולם עוברים בלשכתו של השגריר או שהוא בא לבקר אותם. ואם לא הוא אז נציגיו. דורית ביניש מסבירה את פסיקות בית המשפט שבראשו היא עומדת, עופר עיני מתגאה בכוחו הפוליטי, אביגדור ליברמן משיא עצות אסטרטגיות וכך הלאה. והם לא היחידים כמובן. התחושה שעולה למקרא המסמכים היא כי מי שהשגריר או שליחיו מזמנים אותו לשיחה, מגיע. בין אם זה יושב ראש מועצת יש"ע דני דיין, ובין אם אלו היריבים מן העבר השני של המפה - מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר.

המסמכים שהגיעו לידי "הארץ", רבע מיליון במספר, הם רבים ומגוונים. 10,000 מתוכם ניתן להגדיר בתור "התיק הישראלי", היינו דיווחים העוסקים בישראל ויצאו בעיקר משגרירות ארצות הברית בתל אביב, אם כי לא רק. קריאת התיק מעלה כי גם שגרירויות ארצות הברית בבירות אחרות ברחבי העולם מקיימות מעקב הדוק אחרי נושאים הקשורים בישראל. כך לדוגמא, אחרי שראש הממשלה נתניהו נפגש ביוני 2009 עם נשיא צרפת, הקפידו האמריקאים להצליב מידע ולקבל עדכון מפורט לא רק מיועצו לענייני מזרח תיכון של הנשיא הצרפתי, אלא גם מהציר בשגרירות ישראל. כך הם נוהגים ברבים מהדיווחים, אותם הם משגרים לוושינגטון: בדיקה, הצלבה והסתייגות כאשר אינם בטוחים בטיב המידע. דיפלומטים יסודיים, האמריקאים, בכל הקשור לאיסוף החומר. פחות בהגנה עליו מהדלפות.

כוחו של ים החומר הדיפלומטי איננו רק במספר העצום של המסמכים. דווקא העובדה שהשגרירות האמריקאית מקפידה לדווח לממונים עליה על שורה של נושאים, מאפשרת הצצה מרעננת לאופן בו מתבטאת הצמרת הישראלית מאחורי דלתות סגורות. הדברים אותם אמר יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שנחשפו כאן כבר אתמול, היו רק טעימה למי שחש משוחרר יותר דווקא מול השגריר האמריקאי מאשר מול הציבור הישראלי, בדיבור ישיר ואף בוטה. האם ליברמן היה מעז בפומבי, כפי שעשה מול השגריר, להציע את מוחמד ראשיד, איש הכספים של יאסר ערפאת לכהונת ראש הרשות הפלסטינית? האם עופר עיני היה מעז לדבר על "השאלטר" של הממשלה, אותו הוא מחזיק, באופן כה מוחצן כפי שעשה באוזני האמריקאים?

גם גילוי הלב של אנשי "שלום עכשיו", שמתגאים בפני האמריקאים במידע אותו הם מספקים להם - וגם למשרד הביטחון הישראלי - מפתיע משהו. ולא פחות מכך השיחה גלוית הלב של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, עם השגריר האמריקאי, בכל הנוגע לסוגיה הרגישה של ערביי ישראל. המברק שנשלח בנושא לוושינגטון אמנם מציין כי דיסקין הביע "חוסר רצון ואי נוחות" לדבר על הנושא. ואולם לאחר מכן "נפתח ובמשך עשר דקות תיאר את הדאגות שלו מהאזרחים הערבים ישראלים". את המסקנות של דיסקין מעניין מאוד לקרוא, ונותר רק להצטער שלא בחר לחלוק אותן גם עם הציבור הישראלי קודם לכן.

מפתיעה משהו היא גם הנכונות של דורית ביניש, לפרש ולהסביר את פסיקות בג"ץ באוזני השגריר האמריקאי. בית המשפט מתבטא כמובן דרך פסיקותיו - אותן הוא גם נוהג לנמק באריכות. כעת מתברר כי לפחות בהזדמנות אחת בשנת 2007 מצאה לנכון נשיאת המוסד החשוב הזה, להסביר באופן אישי לשגריר האמריקאי את הפסיקה בנושאים הרגישים כגון גדר ההפרדה וההתנחלויות.

כל המסמכים האלו הוכנו לפרסום בידי צוות כותבים ועורכים ומוגשים כעת לקוראי "הארץ". טעימה ראשונה בניחוח מקומי ממה שיש לוויקיליקס לגלות, לא רק לאזרחי ארצות הברית, בריטניה, גרמניה וצרפת - אלא גם לאזרחי ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ