הסלמה קשה בגבול רצועת עזה: נער ישראלי בן 16 נפצע אתמול אנושות מירי מתוכנן של טיל נגד טנקים על אוטובוס תלמידים ליד קיבוץ סעד. מהתגובה התקיפה של צה"ל ברצועה נהרגו חמישה פלסטינים, ובהם אזרח בן 50. לראשונה, יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה פלסטינית במעופה בעת שנורתה לעבר אשקלון, בהישג מבצעי ראשון מסוגו בעולם. נוסף על כך, שיגר אתמול החמאס כ-50 פצצות מרגמה אל יישובי עוטף עזה.

בישראל האשימו אתמול את החמאס, שקיבל אחריות לירי הטיל, בהסלמה מכוונת, לאחר שישה ימי הפוגה במתיחות. אפשר להניח שמי שהורו על הירי לקחו בחשבון שפגיעה באוטובוס תלמידים עלולה להצית עימות רחב. התגובה הישראלית צפויה להיות חריפה. עם זאת, ישראל תבקש להימנע מהתכתשות ממושכת, שבשיאה עלולה להביא אפילו לירי רקטות גם למרכז הארץ.

אמש הודיע החמאס כי באחת עשרה בלילה תחל הפסקת אש של כל הפלגים בעזה וכן גורמים ערביים. נראה כי הארגון מבקש לסיים בכך את הסבב האלים שהחל, לטענתו, בהתנקשות בשלושת פעיליו בתחילת השבוע והסתיים, לפחות בעיניו, בירי התגובה שלו על האוטובוס אתמול. ואולם, לא בטוח שישראל שותפה לכוונות אלה.

טיל הנ"ט, מסוג קורנט, נורה משכונת סג'עייה במזרח עזה ופגע באוטובוס התלמידים סמוך לשעה שלוש וחמישה אחר הצהריים, דקות אחדות לאחר שירדה ממנו קבוצת ילדים בקיבוץ נחל עוז. מכר של נהג האוטובוס, נער בן 16 מבית שמש, נפצע אנושות. הנהג נפצע קל. החמאס ירה לראשונה קורנט, טיל מתקדם מתוצרת רוסית, בדצמבר האחרון, אולם זו הפעם הראשונה שירי כזה נעשה לעבר מטרה אזרחית ישראלית. זו לא היתה סתם מטרה, אלא אוטובוס צהוב שברור כי הוא מסיע תלמידים. ירי הטיל נעשה ממרחק של כארבעה עד חמישה קילומטרים, ומנקודה שבה יש קשר עין ויכולת התמקדות במטרה.

במלים אחרות: המשגרים ידעו במה הם עומדים לפגוע, והיו מודעים למשמעות של פגיעה המונית אפשרית בילדים במצב המתוח ממילא בגזרה. פעולה כזו מצריכה מיומנות יחסית, איסוף מודיעין ותכנון מוקדם. כל אלה עשויים להצביע על מעורבות החמאס. גורם ביטחוני בכיר אמר אמש ל"הארץ" כי להערכתו, מדובר במהלך של גורמים בזרוע הצבאית של הארגון, בכוונה להרתיע את ישראל ולקבע מאזן אימה נגדה. לדבריו, לראש ממשלת החמאס איסמעיל הנייה אין שום שליטה במצב וראש הזרוע הצבאית, אחמד ג'עברי, כלל אינו מתחשב בעמדתו באשר לפעילות התקפית נגד ישראל.

לפני שבוע, בשניים באפריל, הרג חיל האוויר שלושה אנשי חמאס בהפצצה בחאן יונס. צה"ל מסר אז כי מדובר בחוליה שתיכננה פיגוע חטיפה של תיירים ישראלים בסיני. הזרוע הצבאית של החמאס פרסמה אתמול הודעה כי ירי הנ"ט היה נקמה על מותם. נראה שבחמאס עיכבו את פעולת התגובה, משום שהעדיפו להמתין לשעת כושר מבצעית בתקווה להגיע להישג משמעותי יותר.

שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ, שבאו אמש שניהם להערכת מצב באוגדת עזה, איימו בתגובות חריפות נגד החמאס. ברק אמר כי ישראל רואה בו אחראי "לכל מה שקורה בעזה. אנחנו מצפים שיבין מה מותר ומה אסור לעשות". גנץ אמר כי צה"ל "ימשיך בפעולות ויעשה ככל שיידרש".

אפשר להניח שבישראל אין להיטות להסתבך במבצע צבאי נרחב ערב חופשת הפסח. כמו כן, מבינים כעת בישראל כי ברשות החמאס והג'יהאד האיסלאמי יש טילים ורקטות שביכולתם לפגוע בפאתיו הדרומיים של גוש דן - כלומר להעמיד כמעט שני מיליון ישראלים בקו האש. אף שנראה שהפלסטינים יבחרו בירי למרכז רק כמוצא אחרון, ישראל תיזהר מלהיגרר להסלמה כזו. לכן, יהיו צעדים צבאיים נוספים למשך ימים אחדים, אך כנראה ללא מהלכים קרקעיים משמעותיים בשלב זה.

חשוב לשים לב לפער בין פרשנויות הצדדים לאירועי השבועות האחרונים. מהזווית הישראלית, ננקטות פעולות נקודתיות נגד איומים ספציפיים. החמאס רואה בפעולות הללו הצטברות מכוונת, הקרובה להכרזת מלחמה נגדו: סדרת התקפות אוויריות ברצועה שבהן נהרגו פעיליו, משפטו של המהנדס דיראר אבו סיסי (שלטענת החמאס נחטף באוקראינה בידי ישראל) וההפצצה בסודאן המיוחסת לישראל. בעיני הזרוע הצבאית, לפחות, זו סדרת התגרויות שחייבה תגובה מרתיעה - התקפת הנ"ט והמרגמות אתמול.

מכל מקום, סדרת התקריות הזו משקפת מלחמה בעוצמה משתנה, המתנהלת על פני גזרה רחבה במיוחד. המאמץ לעצור את ההסלמה הזו ולמנוע גלישה ל"עופרת יצוקה 2" לקראת הקיץ, הופך מסובך יותר ויותר.

לאחר ירי הנ"ט לאוטובוס שלווה בירי המרגמות, תקף חיל האוויר כמה יעדים ברחבי הרצועה. מעזה דווח על פלסטיני בן 50 שנהרג בהתקפה בסג'עייה, ועל ארבעה הרוגים בהפצצת מנהרות ברפיח. לפחות 14 תושבים נפצעו. חלק מההתקפות נעשו מהקרקע ומספינות חיל הים. בין השאר הופצצו בסיסים ומתקנים של חמאס בצפון הרצועה ובמרכזה.

ירי הנ"ט מציב בעיה מבצעית קשה, שתגרום כאבי ראש לא מבוטלים למפקדי צה"ל בפיקוד הדרום. עתה, הוכח שלחמאס יש יכולת פגיעה ממוקדת וקטלנית בכלי רכב הנוסעים לאורך הכבישים הסמוכים לרצועה, נוסף על האפשרות לירי אל בתים ביישובים. זה איום משלים, ומדויק בהרבה, לאיום הרקטות והמרגמות. אמש הודיע המשרד להגנת העורף על העברת שלושה אוטובוסים ממוגנים, שיסייעו בהסעות התלמידים בישיבות עוטף עזה ממחר. בפועל, גם אוטובוס ממוגן ירי אינו מספק הגנה משמעותית מפני טיל נ"ט.

לצד התקדים המדאיג, נרשם אתמול גם הישג מבצעי יוצא דופן. בשעה 18:16 יירטה סוללת כיפת ברזל רקטה שנורתה מעזה לכיוון אשקלון. לעבר הרקטה נורו שני טילי יירוט, הראשון מהם פגע בה והיא התפוצצה באוויר מדרום לאשקלון. זו הצלחה ראשונה מסוגה ליצרנית המערכת, רפא"ל, וללוחמי מערך ההגנה האווירית (הנ"מ לשעבר) בחיל האוויר, שהפעילו אותה.

בצה"ל ציינו בסיפוק כי כל מרכיבי המערכת עבדו: המכ"ם זיהה את השיגור והעביר התרעה לאשקלון, טיל היירוט פגע ברקטה הפלסטינית, נוסף על כך - הודות לזיהוי המכ"ם, הצליחו כלי טיס של חיל האוויר לפגוע בחוליית השיגור הפלסטינית - "סגירת מעגל" מושלמת. ההצלחה התקבלה באנחת רווחה גדולה בצה"ל. מאז פריסת שתי הסוללות בבאר שבע ובאשקלון לפני כשבועיים, שרר מתח רב מחשש לכישלון ביירוט הראשון. עם זאת, פריסת הסוללות עדיין מוגדרת ניסוי מבצעי. בצה"ל משערים שגם הצד הפלסטיני בוחן את יכולתן וכי השיגורים הבאים עלולים להיות לגזרות שאינן מכוסות על ידי הסוללות.

ההגנה שמספקות הסוללות, בעיקר משום שמדובר כעת בשתיים בלבד (ויחלפו עוד שנתיים לפחות עד שיסופקו לצבא עוד סוללות), היא לפיכך חלקית בלבד. צריך להוסיף עוד הערת הסתייגות: העלות של שני טילי היירוט היא כנראה יותר מ-150 אלף דולר - הוצאה עצומה ביחס לעלות ייצור של רקטת קסאם, המוערכת בכמה מאות דולרים. זהו יחס כלכלי שלא ניתן לעמוד בו לאורך זמן ואינו מאפשר אין ספור יירוטים. בכירים במשרד הביטחון אמרו אמש כי הצלחת היירוט של כיפת ברזל היא "תשובה לכל המלעיזים שהשמיצו את המערכת, והוכחה שהשיקולים בבחירת הכיפה על פני המערכות האלטרנטיביות האחרות היו נכונים". לדבריהם, בתקופה הקרובה יאושר רכש ארבע סוללות נוספות.

אתמול עוד קראו בכירי החמאס לקהילה הבינלאומית לעצור את התוקפנות הישראלית, ואף טרחו לטעון כי החרטה שהביע השופט ריצ'רד גולדסטון אפשרה לישראל להסלים את הלחימה נגדם. אולם על אף זעקת "הקוזק הנגזל", בארגון מבינים היטב שהתגובה הישראלית על פגיעה באוטובוס ילדים תהיה קשה. הבחירה של החמאס לפגוע במטרה אזרחית הפתיעה אתמול את צה"ל, אך גם את הפרשנים בעזה, שכן מאז סיום עופרת יצוקה לפני יותר משנתיים וחצי, מיעט החמאס לפגוע במטרות אזרחיות מובהקות ונמנע מניסיונות פיגועים המוכוונים נגד ילדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ