יועץ המבקר על פרשת "ביביטורס": למשטרה כלים טובים יותר כדי להגיע לחקר האמת

תומר זרחין
מזל מועלם
השתתפה בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
מזל מועלם
השתתפה בהכנת הידיעה:

היועץ למאבק בשחיתות במשרד מבקר המדינה, ניצב-משנה בדימוס נחום לוי, סבור כי בפרשה כמו "ביביטורס", שבה ממומנות לכאורה נסיעות ראש ממשלה ומשפחתו לחו"ל, חקירת משטרה אפקטיבית יותר מבדיקת מבקר המדינה. לוי, החבר בצוות הבודק את הפרשה, אמר בימים האחרונים כי בשל הקשיים בחקירה כזו מוטב שמשטרה תנהל אותה, כי יש לה כלים טובים יותר להגיע לחקר האמת.

לוי, שהיה עד לאחרונה סגן ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה (יאח"ה), הוסיף כי אם היה מנהל שם את החקירה, היה יכול למצות אותה. לוי אמר עוד שיש לבדוק אפשרות להיבטים פליליים בפרשת החשבוניות הכפולות של בני הזוג נתניהו שנחשפה בערוץ 10. על פי הדיווח, החשבוניות נועדו כביכול לממן את נסיעות רעייתו, שרה נתניהו, שהתלוותה אליו. את הדברים אמר לוי בשיחות פנימיות במשרד המבקר.

לוי הוא חבר בצוות שמינה מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס לבדוק את מימון נסיעות נתניהו ונסיעות שרים וסגני שרים אחרים לחו"ל במימון גורמים חיצוניים.

הצוות יבדוק את נסיעות נתניהו ומשפחתו במימון גורמים זרים, כפי שעלה מהתחקיר. לינדנשטראוס אמר השבוע כי אם יתעורר צורך, בביקורת, בגביית עדויות מהנדבנים או מארגונים שמימנו את נסיעות נתניהו, אפשרית פנייה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להורות למשטרה לקיים חיקורי דין בחו"ל. אף שהוועדה לביקורת המדינה הקנתה לצוות של לוי סמכויות ועדת חקירה, המאפשרות לגבות עדויות ולבקש מסמכים גם מגורמים לא מבוקרים, אין לו יכולת לגבות עדויות מהנדבנים ומהגופים הזרים.

ממשרד מבקר המדינה נמסר, בתגובה, שלוי מכחיש חד משמעית שאמר את הדברים ושהכלים בידי משרד מבקר המדינה מספיקים לקיים ביקורות, לפי הצורך. עוד נמסר שדו"חות הביקורת מוכיחים את יכולתו הגבוהה של משרד המבקר לרדת לחקר האמת.

לאור מלחמת הגרסאות ביחס לפרשת החשבוניות הכפולות, בין תוכנית ערוץ 10 "המקור" לנתניהו, הבהירה התוכנית, כי ביחס לנסיעת הזוג נתניהו ללונדון, באוגוסט 2006, הוציא משרד הנסיעות שתי חשבוניות: אחת בסך 3,240 דולר על שם בנימין נתניהו, והאחרת בסך 5,339 דולר, גם כן על שם בנימין נתניהו.

לטענת נתניהו, הכנסת שילמה את החשבון שלו והבונדס שילם את נסיעת רעייתו, בידיעה שהתשלום הוא בעד נסיעתה. בתגובה טענו בערוץ 10, כי ידוע שלא ניתן לטוס בכרטיס שהונפק על שם נוסע אחר, והציגו תמליל שיחת התוכנית עם נציג הבונדס, שהשתתף בארגון הנסיעה, והבהיר כי אם היה כתוב על החשבון שהוא מיועד לנסיעת שרה, הוא לא היה מממן אותו.

עוד התייחסו אתמול בערוץ 10 לכך שנתניהו הציג חשבונית עם כיתוב "מבוטל" בעד נסיעה לארה"ב, ובכך ביקש לסתור את הטענה למימון כפול על ידי המרכז הרפואי אשדוד וארגון הריטג'. בערוץ אמרו שהחשבונית עם הכיתוב "מבוטל" לא הוצגה להם בפניותיהם לתגובה מנתניהו. עוד טענו שנתניהו הופיע באירוע של המרכז הרפואי אשדוד וממילא לא ביקש אישור מוועדת האתיקה לנסיעה מטעם ארגון הריטג'.

עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של נתניהו, הציג אתמול מסמך שלפיו הרריטג' הוא המגייס כספים למרכז הרפואי באשדוד, וטען שהמדובר לפיכך בגוף אחד ולא בשניים.

אתמול ביקשה קדימה מהיועץ המשפטי לממשלה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו ורעייתו, בעקבות התחקיר על המימון הכפול.

ממשרד היועץ המשפטי לממשלה נמסר אתמול, בתגובה, שהפניות שהתקבלו ייבחנו על ידי היועץ בהקדם. בהמשך הוא יחליט אם יש מקום להמשך בדיקה וטיפול במשרדו, או שיש להמתין לגמר בדיקת מבקר המדינה.

מינואר 2006 ועד היום נסעו שרי הממשלה כ-700 נסיעות בעולם. כך מסררה מזכירות הממשלה ל"הארץ". בעקבות החלטת מבקר המדינה, לבדוק את נסיעות השרים מ-2006, צפויים החוקרים לעבור על הרשימה הארוכה ולדלות ממנה את הנסיעות שמימנו גורמים חיצוניים. לפי ההערכה, מדובר במאות נסיעות. כל נסיעה כזו תצטרך להיבדק לעומק: מי מימן, האם בן הזוג הצטרף, ומה דווח בתום הנסיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ