ויקיליקס | המוסד חושש: 100 טילים ביום על תל אביב

ישראל צופה שהמלחמה הבאה עם חיזבאללה תהיה כואבת הרבה יותר, כך עולה מתמלילי הדיאלוג האסטרטגי בין בכירי המודיעין לעמיתיהם מוושינגטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נובמבר 2009

מאת: שגרירות ארצות הברית בתל אביב

בנובמבר 2009 באו לארץ נציגי מערכת הביטחון והמודיעין האמריקאית, לשיחות עם עמיתיהם מישראל. זאת, במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין המדינות, שנושא את השם "הקבוצה הפוליטית-צבאית המשותפת" (Joint Political Military Group). בראש המשלחת האמריקאית עמד רוברט מגי, פקיד בכיר במשרד החוץ בוושינגטון, ואת הנציגים הישראלים הוביל מנכ"ל משרד הביטחון אז, פנחס בוכריס.

פורום הדיונים המיוחד הזה נוסד בשנת 1983 ומפגש זה היה ה-40 במספר. ב-18 בנובמבר שיגרה שגרירות ארצות הברית בתל אביב את המברק הראשון מבין ארבעה מברקים לסיכום הדיונים.

לפי המברקים, השיחות עסקו במגוון נושאים, כמו מצבה של תוכנית הגרעין האיראנית, המצב בעיראק וברצועת עזה, יחסי ישראל-מצרים, תהליך השלום עם הפלסטינים ופני מלחמה עתידית של ישראל נגד חיזבאללה. בעניין זה, קיבלו חברי המשלחת מארצות הברית תדרוכים מפורטים ועדכניים מקציני צה"ל ומבכירי המוסד ומשרד הביטחון.

"הישראלים טענו", נכתב במברק, "שמטרת חיזבאללה בכל מלחמה בעתיד היא לנהל מתקפה מסיבית יומיומית, לשטח ישראל כולה, של טילים ורקטות שיכולים להגיע לתל אביב". עוד נכתב במברק שנציגי מערכת הביטחון "הדגישו את רצון חיזבאללה לנקום את מותו של עימאד מורנייה" וכדוגמה הביאו "את הניסיונות הכושלים באזרביג'אן ובמצרים" (ניסיונות חיזבאללה, בסיוע איראני, לבצע פיגועים בשגרירויות ישראל בבאקו ובקהיר, שנכשלו בזכות שיתוף פעולה מוצלח של המודיעין הישראלי עם מקביליו בשתי המדינות).

קציני אמ"ן, נאמר במברק, מסרו בדיונים שהברחות הנשק מסוריה ומאיראן לחיזבאללה "הן אתגר אסטרטגי לישראל... ופוגעות בסיכויים לשלום". בסקירה זו היתה התמקדות בשיטות שבהן מועבר הנשק מאיראן דרך טורקיה לסוריה.

חיזבאללה, אמרו הישראלים לעמיתיהם, התעצם מאוד מאז מלחמת לבנון השנייה: "הם הגדילו את מספר הרקטות המתוחכמות, את הטווח שלהן ואת מידת דיוקן".

בסקירה מסרו קציני אמ"ן פרטים על הארסנל של חיזבאללה: כ-20 אלף רקטות (הכוונה כנראה לקטיושות מדגם גראד, בעלות טווח של עד 40 קילומטרים); מאות רקטות לטווחים גדולים יותר, בקוטר 220 מ"מ ו-302 מ"מ; כמה מאות טילי פג'אר (330 מ"מ); מאות משגרי טילים; טילי כתף נגד מטוסים מדגם 7-SA ו-14-SA; וכן "כמה מאות טילים מונחי כבלים מתקדמים" וטילים נגד טנקים.

קציני אמ"ן ציינו גם שלחיזבאללה "מספר לא ידוע של טילי 802-C", המשוגרים מהחוף אל הים, דוגמת זה שפגע בספינת צה"ל "חנית" במלחמת לבנון השנייה. בנוסף, טענו הישראלים, יש לחיזבאללה כמה מטוסים ללא טייס מתוצרת איראן וכאלף מטעני חבלה.

לפי המברקים, שאל מגי בתום הסקירה, "מהן כוונות חיזבאללה?" ונענה על ידי אחד מנציגי אמ"ן שהארגון השיעי "מתכונן לעימות ארוך עם ישראל, שבו הוא מקווה לשגר עליה מטח מסיבי של טילים מדי יום". הקצין הישראלי הזכיר, שבעימות ב-2006 "תל אביב אמנם לא נפגעה, אך במלחמה הבאה ינסה החיזבאללה לשנות את המשוואה ולפגוע גם בחיים בתל אביב".

בשלב זה התערב נציג המוסד והסביר ש"חיזבאללה ינסה להבטיח שיוכל לשגר טילים ורקטות עד ליום האחרון של המלחמה, כלומר להימנע ממצב שתחסר לו תחמושת". איש המוסד, ששמו ותפקידו לא מוזכרים במברק, העריך כי "חיזבאללה ינסה לשגר כל יום 400-600 טילים, מהם כמאה לעבר תל אביב", וכי הארגון "חותר לשמר את יכולתו זו למשך חודשיים". על פי דבריו, ניתן להסיק אם כן שישראל צופה מלחמה שתימשך עד חודשיים ובמהלכה ישוגרו לשטחה בין 24 ל-36 אלף רקטות וטילים, מהם כ-6,000 לתל אביב.

בהמשך הדיון התפתחה מחלוקת בין נציגי ישראל וארה"ב ביחס לצבא לבנון. הישראלים התלוננו על אספקת הנשק האמריקאית לצבא זה, מחשש שייפול לידי חיזבאללה. "חיזוק צבא לבנון מחליש את ישראל", אמר בשיחות ראש האגף הצבאי-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד.

אף שהדבר לא הוזכר בדיונים, ברקע הדברים הללו היתה תפיסתה של רשת ריגול ישראלית בלבנון, לפי פרסומים זרים. ממשלת לבנון טענה אז, שעצרה עשרות אזרחים לבנונים - חלקם קצינים בכירים לשעבר בצבאה ובארגוני הביון שלה - ואלה הודו שריגלו למען ישראל. הם נעצרו בעקבות שיתוף פעולה בין חיזבאללה למודיעין הלבנוני, בין היתר בעזרת ציוד האזנה ואיכון חדיש שסיפקה ארה"ב לצבא לבנון, ועל חלקם נגזר עונש מוות.

בדיונים הסבירו נציגי ארה"ב, שהסיוע לצבא לבנון נועד דווקא למנוע את התקרבותו לחיזבאללה. "שיתוף הפעולה פרגמטי ונובע מחולשת הצבא", צוטט במברק אחד הדוברים האמריקאים. משתתף אחר בשיחות, עוזר שרת החוץ האמריקאית אנדרו שפירא, הדגיש ש"הסיוע לצבא לבנון הוא משקל נגד לחיזבאללה". גלעד חלק לחלוטין על גישה זו. הוא העריך ש"במלחמה הבאה, אם חיזבאללה יותקף בידי ישראל, יחוש צבא לבנון לעזרתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ