בכירים בישראל: תקיפה לא תמנע גרעין איראני

סגן ראש הוועדה לאנרגיה אטומית אמר לדיפלומטים אמריקאים כי איראן הפיקה לקחים מהתקיפה הישראלית בעיראק, ופיזרה את מרכיבי תוכנית הגרעין שלה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

דצמבר 2005

מאת: שגריר ארה"ב בישראל

כבר לפני חמש שנים וחצי העריכו פקידים בכירים במערכת הביטחון בישראל כי אין סיכוי להוציא אל הפועל מתקפה צבאית על אתרי הגרעין של איראן. הערכות אלו מופיעות במברקים שנשלחו משגרירות ארצות הברית בתל אביב ב-2005 ו-2006.

במברק הראשון, מ-2 בדצמבר 2005, כתבו דיפלומטים אמריקאים: "אנו מסיקים משיחות עם פקידים ישראלים כי הם מבינים שאין סיכוי למתקפה צבאית נגד איראן". דברים ברוח זו, אך מפורטים יותר, נכתבו גם במברק שנשלח מהשגרירות בתל אביב ב-20 בינואר 2006. זהו מברק שמסכם פגישה בין חבר הקונגרס האמריקאי גרי אקרמן לסגן ראש הוועדה לאנרגיה אטומית (וא"א), ד"ר אריאל (אלי) לויטה.

"לויטה אמר שרוב הפקידים הישראלים אינם מאמינים כי פתרון צבאי אפשרי", מצוין במברק. בהמשך, מצוטט לויטה כמי שהסביר כי הערכה זו נסמכת על העובדה כי "איראן הפיקה לקחים מהתקפת ישראל על אוסיראק (הכור הגרעיני בעיראק שהופצץ ב-1981 בידי חיל האוויר הישראלי), ופיזרה את מרכיבי תוכנית הגרעין, חלקם במקומות שישראל אינה יודעת עליהם".

דברים אלה, של אחד הפקידים החשובים והמוערכים ביותר בישראל, שעסקו בסוגיית הגרעין האיראני, מעניינים במיוחד, בעיקר משום שנאמרו כבר לפני כחמש שנים וחצי. בשנים שעברו המשיכו דוברים ישראלים לטעון, וביתר שאת, כי ישראל לא תסבול איראן גרעינית שבידה פצצצות וראשי חץ. התבטאויות אלה, כולל של שר הביטחון אהוד ברק וראשי הממשלה אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, חוזרות ומדגישות כי עמדת ישראל היא ש"כל האופציות על השולחן".

עמדה זו, המיועדת לצרכים פומביים של הרתעה, מבקשת לומר כי גם האפשרות של מתקפה צבאית נלקחת בחשבון ואין להסירה מסדר היום. ואולם, בעוד שמנהיגי ישראל מתבטאים כך בגלוי, מבטא פקיד בכיר עמדה שקולה וריאליסטית יותר, הגורסת כי למעשה אין לישראל אופציה צבאית.

בשנה האחרונה גברו הערכות של פרשנים, כי האופציה הצבאית נגד איראן הולכת ומתמעטת, וכי היחידה שתוכל לתקוף ביעילות ולהשיג את התוצאות הראויות, כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני, היא ארה"ב. אך על פי מה שניתן להעריך על מדיניותו של הנשיא ברק אובמה, הוא אינו מתכוון בשלב הזה למהלך כזה, במיוחד לא כאשר כוחות צבא אמריקאיים נתונים לקרבות קשים בעיראק ובאפגניסטאן.

במברק האמריקאי מביע לויטה את תקוותו כי הלחץ הבינלאומי, ובמיוחד הסנקציות, יעשו את שלהם ויביאו את מנהיגי איראן למחשבה שנייה בכל הקשור לחתירתם להשיג נשק גרעיני. כאשר אמר לויטה את הדברים, עוד היה מדובר במנה הראשונה של הסנקציות, ומאז הושתה על איראן מנה נוספת של עיצומים על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. כיום נראה שגם הציפייה שהסנקציות יפעלו את פעולתן הולכת ומתבדה.

בהמשך השיחה בשגרירות ארה"ב העריך לויטה, שפרש כבר לפני כשנתיים מתפקידו, שאיראן עשויה להשיג נשק גרעיני בתוך שנתיים-שלוש. לדברי לויטה, הערכה זו לוקה מעט בחסר מסוים כי לישראל "אין הבנה ברורה" של תוכנית הגרעין של איראן. בהמשך נכתב במברק האמריקאי כי לויטה סיפר בלי לחשוף את מקורותיו, כי "יש שמועות שאיראן השיגה כבר ראשי חץ גרעיניים מאוקראינה", והוסיף: "ידוע לישראל שאיראן רכשה טילי שיוט מאוקראינה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ