הארץ
שירות "", כתבי ""

אש בדרום: שלוש פצצות מרגמה נורו הבוקר (ראשון) לעבר המועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות פגעה בכבל מתח-גבוה ובחלק מיישובי המועצה סבלו התושבים מהפסקות חשמל. כמה שעות מאוחר יותר נפתחה אש לעבר טנק של צה"ל בדרום הרצועה. בשתי התקריות לא היו נפגעים. בשל המצב הביטחוני לא יפעלו הבוקר המעונות לגיל הרך באזור העימות, אולם המרכזים האקדמיים, יפעלו כרגיל.

במהלך סוף השבוע נורו מרצועת עזה למעלה מ-120 רקטות ופצצות מרגמה לעבר אזורים נרחבים בדרום - מאזור אשדוד בצפון, ועד לבאר שבע שבדרום - ועשרות אלפים מתושבי עוטף עזה העבירו את סוף השבוע במקלטים ובמרחבים המוגנים. בתגובה, תקף צה"ל עשרות יעדים ברצועה. מרבית הטילים נפלו בשטחים פתוחים, אולם עשרה נפגעי חרדה נזקקו לטיפול. עוד נגרם נזק למבנים, לתשתיות ולרכוש חקלאי בכמה יישובים. צה"ל הצליח להפיל באמצעות מערכת כיפת ברזל שמונה רקטות ששוגרו לאשקלון ולבאר שבע.

14 פלסטינים נהרגו ויותר מ-50 נפצעו, כמה מהם פעילי הזרוע הצבאית של החמאס, במהלך פעילות צה"ל בסוף השבוע. לטענת הפלסטינים, תשעה מההרוגים הם אזרחים. בשתי היממות מאז ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים בסעד, תקף צה"ל 46 יעדים של החמאס. 11 תקיפות כוונו נגד חוליות שעסקו בשיגור רקטות ומרגמות. באחת התקיפות, ליד חאן יונס, נהרגו מלבד אנשי חוליית השיגור, גם אם ובנה.

בין השאר, נהרגו בתקיפות שני פעילים בולטים בזרוע הצבאית של החמאס: אחד מהם הוא תייסיר אבו-סניימה, שנהרג יחד עם עוד שני פעילים שנסעו ברכבו ברפיח, והיה לדברי מערכת הביטחון מעורב בפיגועים רבים.

אבו-סניימה היה מעורב בחטיפתו של גלעד שליט לפני כמעט חמש שנים, ובירי הרקטות מסיני על אילת ועל עקבה בשנה שעברה, שמהן נהרג אזרח ירדני אחד. עוד נהרג בכיר במערך ירי הרקטות של החמאס. הותקפו גם מנהרות הברחה של החמאס ממצרים, מתקנים לייצור נשק ומשאית שנשאה טילים.

בצה"ל הדגישו אמש, שעליית המדרגה במספר התקיפות ובעוצמתן נועדה להבהיר לחמאס שירי הטיל על אוטובוס התלמידים היה "חציית קו אדום", אם כי אין לישראל עניין בהסלמה כללית. ואכן, במערכת הביטחון מזהים ניסיון של הדרג המדיני של החמאס, הן בעזה והן בדמשק, להרגיע את המצב כדי למנוע הסלמה שתביא את צה"ל לפגוע במוקדי השלטון של הארגון ובתשתיות ברצועה. ואולם, אמש לא ניכרה כל ירידה בקצב הירי.

בכירים מצרים ניהלו בסוף השבוע מגעים עם בכירים בישראל ובחמאס בניסיון למנוע הסלמה נוספת במצב. ישראל נמנעה מלהשיב, בשלב זה, לפניות החמאס בעזה בדבר הצורך בהשגת הפסקת אש מיידית. מקורות ביטחוניים אמרו אתמול כי כל עוד נמשך ירי הרקטות מהרצועה, ימשיך צה"ל בתקיפות האוויריות הנרחבות שם. במערכת הביטחון מתרשמים כי בחמאס שוררת מחלוקת בין הדרג המדיני והזרוע הצבאית. בזמן שממשלת החמאס מבקשת להשיג רגיעה, ראשי הזרוע הצבאית מהססים - ועד כה גם מאפשרים את המשך ירי הרקטות על ידי אנשיהם, ובעיקר על ידי הפלגים הפלסטיניים הקטנים יותר. עם זאת, קיימת עדיין אפשרות סבירה שהלחימה ברצועה תירגע בהדרגה בימים הקרובים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב לישראל ביום שישי אחר הצהריים לאחר ביקור בברלין ובפראג, ופנה מייד לדון במצב. הוא נפגש בסוף השבוע עם שר הביטחון אהוד ברק וקיים התייעצויות טלפוניות עם ראשי מערכת הביטחון. בשישי בבוקר, לפני חזרתו, הפנה נתניהו איום תקיף לחמאס: "ההתקפה על אוטובוס ילדים היא חציית קו. מי שמנסה לפגוע ולרצוח ילדים דמו בראשו", אמר.

במקביל, שר החוץ אביגדור ליברמן צפוי לדרוש בימים הקרובים את כינוס הקבינט המדיני ביטחוני לדיון בדרכים להפלת שלטון החמאס בעזה. ברביעי הקרוב תכנס מפלגתו, ישראל ביתנו, ועידה שבה תועלה הדרישה לממש את הסעיף בהסכם הקואליציוני ולפיו הפלת שלטון החמאס בעזה הוא יעד אסטרטגי של מדינת ישראל. דרישה זו תעלה להצבעה ותאושר ועל בסיסה יציג ליברמן את דרישתו לכינוס הקבינט.

גם חבר מפלגתו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, בא אתמול לדרום ואמר כי "אין חסינות לאף אחד בעזה. עליהם לדעת שאנו נרדוף אותם אחד אחד, עד שנמצא אותם".

אנשיל פפר, יניר יגנה, עמוס הראל, ברק רביד ומזל מועלם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ