יועץ לנשיא אזרבייג'אן ביקר בישראל ונפגש עם אנשי מוסד

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ב-16 בפברואר 2007 נפגש שגריר ישראל בבאקו, בירת אזרבייג'אן, ארתור לנק, עם עמיתתו, שגרירת ארה"ב אן דרס. הוא תדרך אותה על פגישת שרת החוץ ציפי לבני עם נשיא אזרבייג'אן אילהם אלייב, שהתקיימה כשלושה שבועות קודם לכן בדאבוס שבשווייץ.

מברק על פגישתם נשלח משגרירות ארה"ב בבאקו ב-21 בפברואר. בתשובה לשאלות השגרירה דרס, סיפר לנק כי בין ישראל לאזרבייג'אן יש שני הסכמים לשיתוף פעולה ביטחוני. המברק לא פירט את מהותם של הסכמים אלה. לנק גם סיפר כי יועצו הביטחוני של הנשיא, ואהיד אלייב, ביקר בישראל לצורך טיפול רפואי, אך ניצל את הביקור גם לשיחות עם סגן שר הביטחון אפרים סנה ונציגי המוסד.

בין ישראל לאזרבייג'אן יש קשרים דיפלומטיים וכלכליים והיא נחשבת לבעלת חשיבות אסטרטגית בשל מיקומה הגיאוגרפי והרכב אוכלוסייתה. היא שוכנת על שפת הים הכספי, עשירה בנפט וגובלת באיראן. כרבע מאוכלוסיית איראן הם אזרים גם כן, ובין איראן לאזרבייג'אן מתקיימים יחסים מתוחים.

לפני כשנתיים, נחשף באזרבייג'אן ניסיון של קציני מודיעין איראניים ואנשי חיזבאללה לפוצץ את שגרירות ישראל בבאקו. הניסיון סוכל כתוצאה משיתוף פעולה בין שירותי הביטחון של שתי המדינות. חלק מהאחראים למזימה נעצרו ואחר כך שוחררו, ואחרים נמלטו לאיראן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ