ראש הממשלה, בנימין נתניהו: אם הירי יימשך, התגובה תהיה קשה

רה"מ התייחס בפתח ישיבת הממשלה לאירועי סוף השבוע ולהסלמה באזור הדרום; אלי ישי: צריך להוציא פעולה אווירית נרחבת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"צה"ל פגע קשה בחמאס ובארגוני הטרור בסוף השבוע", כך אמר הבוקר (ראשון) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה. לדברי נתניהו, "אם יימשכו הפגיעות באזרחי ישראל וצה"ל, התגובה תהיה קשה בהרבה". בשעה 14:00 יתכנס הפרלמנט המדיני ביטחוני כדי לדון בהמשך ההסלמה ברצועת עזה ובמגעים להשגת רגיעה.

נתניהו סיפר כי שוחח עם אביו של דניאל וויפליך, הנער בן ה-16 שנפצע ביום חמישי מפגיעת טיל נ"ט באוטובוס תלמידים, והוסיף כי הוא מתפלל לשלומו.

גם שר הפנים, אלי ישי, התייחס להסלמה בדרום וקרא לצאת לפעולה תקיפה יותר. "יש לפעול בעזה בצורה פחות שגרתית ויותר חריפה. לא עופרת יצוקה נוספת, אבל פעולה אווירית נרחב", אמר השר ישי. "פעולה קרקעית היא מיותרת לחלוטין. לעשות משהו יותר חזק ולא להישאר אדישים כפי שהיינו עד כה כדי להביא שקט לאזור".

ישי. "לפעול בעזה בצורה פחות שגרתית ויותר חריפה". תצלום: תומר אפלבאום

במהלך הישיבה אישרה הממשלה פה אחד את מינויו של יורם כהן לראש שירות הביטחון הכללי. ראש הממשלה ציין כי כהן יוכל להוביל את השב"כ במלחמה בטרור, במלחמה המודיעינית והטכנולוגית של ישראל. במקביל, אושר פה אחד גם מינוי של ניצב אהרון פרנקו לתפקיד נציב בתי הסוהר בדרגת רב גונדר.

הבוקר נורו שלוש רקטות לאזור אשקלון. אחת הרקטות יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. מוקדם יותר נורו שלוש פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול. אחת הרקטות פגעה בכבל מתח-גבוה ובחלק מיישובי המועצה סבלו התושבים מהפסקות חשמל. כמה שעות מאוחר יותר נפתחה אש לעבר טנק של צה"ל בדרום הרצועה. בשתי התקריות לא היו נפגעים. בשל המצב הביטחוני לא יפעלו הבוקר המעונות לגיל הרך באזור העימות, אולם המרכזים האקדמיים, יפעלו כרגיל.

הבוקר טענו בארגון החמאס כי "הפלגים הפלסטינים אינם מעוניינים בהסלמה". דובר החמאס, סמי אבו זוהרי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם התוקפנות הישראלית תיפסק, אך טבעי שהרגיעה תחזור". ואכן, במערכת הביטחון מזהים ניסיון של הדרג המדיני של החמאס, הן בעזה והן בדמשק, להרגיע את המצב כדי למנוע הסלמה שתביא את צה"ל לפגוע במוקדי השלטון של הארגון ובתשתיות ברצועה.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר גם הוא היום כי אם יחדל חמאס לירות אל ישובי הדרום, תפסיק ישראל לתקוף ברצועה. לדבריו, אין פתרונות כוללים של "זבנג וגמרנו" לבעיית הירי. שר הביטחון והדגיש כי צה"ל יפתח בפעולה נרחבת בעזה רק אם יהיה בכך הכרח.

בכירים מצרים ניהלו בסוף השבוע מגעים עם בכירים בישראל ובחמאס בניסיון למנוע הסלמה נוספת במצב. ישראל נמנעה מלהשיב, בשלב זה, לפניות החמאס בעזה בדבר הצורך בהשגת הפסקת אש מיידית. מקורות ביטחוניים אמרו אתמול כי כל עוד נמשך ירי הרקטות מהרצועה, ימשיך צה"ל בתקיפות האוויריות הנרחבות שם. במערכת הביטחון מתרשמים כי בחמאס שוררת מחלוקת בין הדרג המדיני והזרוע הצבאית. בזמן שממשלת החמאס מבקשת להשיג רגיעה, ראשי הזרוע הצבאית מהססים - ועד כה גם מאפשרים את המשך ירי הרקטות על ידי אנשיהם, ובעיקר על ידי הפלגים הפלסטיניים הקטנים יותר. עם זאת, קיימת עדיין אפשרות סבירה שהלחימה ברצועה תירגע בהדרגה בימים הקרובים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ