האלוף עמוס גלעד טען: "דחלאן התמוטט, מצבו הנפשי מידרדר"

ימים לאחר ההתנתקות מעזה, נפגש גלעד עם בכיר הרשות הפלסטינית ברצועה. לאחר מכן סיפר לאמריקאים כי חשש לחיי דחלאן ולחץ לאשפזו בבית חולים בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ספטמבר 2005

מאת: שגריר ארה"ב בתל אביב

"מוחמד דחלאן התמוטט בזרועותיו של עמוס גלעד", כך נכתב במברק שנשלח ב-22 בספטמבר 2005 משגרירות ארצות הברית בתל אביב, למשרד החוץ בוושינגטון. המברק נשלח בעקבות פגישה שקיים גלעד שלושה ימים קודם לכן עם אליזבת דיבל, פקידה בכירה במחלקת המזרח התיכון במשרד החוץ האמריקאי.

פגישותיו של גלעד עם דחלאן ודיבל התרחשו ימים ספורים לאחר השלמת תוכנית ההתנתקות של ישראל מרצועת עזה, ונראה שהפינוי נתן את אותותיו בדחלאן, שחשש כבר אז מהשתלטות החמאס על רצועת עזה.

דחלאן, שהיה אז השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית ונחשב אחד מבכיריה ברצועת עזה, היה אחראי בין השאר גם על אחד ממנגנוני הביטחון של הרשות. באותן שנים הוא היה בן שיח חשוב של אנשי מערכת הביטחון בישראל, כולל ראשי השב"כ.

"גלעד תיאר את מוחמד דחלאן כאדם שמצבו הנפשי והרגשי מידרדר", נכתב במברק ששלחה שגרירות ארצות הברית בתל אביב לוושינגטון, שלושה ימים אחרי הפגישה. גלעד סיפר כי נפגש עם דחלאן ב-16 בספטמבר, והשר הפלסטיני "התמוטט בזרועות גלעד".

"דחלאן היה שם עם כלתו", צוטט גלעד במברק. "אמרתי לו 'אתה חולה'. הוא התחיל לצעוק ולצרוח עלי. הוא צעק במשך שעות. קראנו לרופא והצענו לאשפז אותו בבית החולים. הוא סירב ואמר כי עליו לנאום למחרת לפני אלפי פלסטינים. ואז הוא התמוטט על הספה. הוא היה חיוור ונראה שסבל מאוד".

"אמרתי לו: 'אם תעזוב את החדר הזה, תהפוך לקדוש (מרטיר) או שתהיה משותק'. הוא התמוטט בזרועותי ואמר שיסכים להתאשפז בבית החולים. אירגנו חדר אח"מים עבורו בבית החולים בתל אביב, ולקחנו אותו לשם באמבולנס עם ליווי משטרה ואנשי ביטחון". ראש האגף המדיני-ביטחוני סיפר כי למחרת אמרו הרופאים שהוא סובל מפריצת דיסק בגב. עבדאללה מלך ירדן שלח מסוק שהגיע בתוך חצי שעה, ולקח את דחלאן לעמאן.

לאחר מכן, כנראה כעבור ימים ספורים, פגש גלעד בדחלאן ואז הסיק גלעד כי דחלאן החלים: "הוא היה מרושע, ולכן הנחתי שהוא החלים". אחר כך הוא נסע לשבועיים לעיירת מרפא בצ'כיה, "במהלך שהותו בישראל עשינו הכל עבורו. הבאנו את אשתו הדתייה (ממנה הוא מפחד). אמרנו לו שכל צרכיו ימומנו על ידי ממשלת ישראל".

גלעד הדגיש בפגישה, כי ישראל שמרה את דבר אשפוזו של דחלאן בחשאי, מחשש שהפלסטינים ישתמשו במידע כדי להשפילו ולפגוע במעמדו. "אנחנו לא הדלפנו. לעולם לא אפר את מילתי לדחלאן, למרות שהוא קיצוני ואינו מסייע לבעיית רפיח", אמר בהתייחס לסוגיית ההברחות בגבול ישראל מצרים ומעברי הגבול. בהמשך כינה גלעד את דחלאן "הרסני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ