בחיל האוויר מרוצים: 8 יירוטים מוצלחים ביומיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצלחתה של מערכת כיפת ברזל עד כה - שמונה יירוטים מוצלחים בשתי יממות - הצליחה להפתיע גם את לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, שמתאמנים על הפעלתה כבר חודשים.

שתי סוללות כבר נפרסו, אחת מהן לפני שבועיים מצפון לבאר שבע והשנייה לפני שבוע, על יד אשקלון. בעוד שמרבית תשומת הלב ניתנה עד כה ליירוטים הנראים היטב, למעשה, המערכת נכנסת לפעולה בכל פעם שמתבצע שיגור מרצועת עזה אל עבר שטח ישראל. בשלב זה בוחנת מערכת המכ"מ והמעקב את הרקטה או את פצצת המרגמה, ומפקדי הסוללות מחליטים אם לשגר טיל מיירט. עם זאת, בעתיד, בתום השלב הניסויי, חלק גדול מן ההחלטות האלה יתקבלו באופן אוטומטי על ידי מחשבי השליטה של המערכת.

בנוסף, כאשר יכולות המערכת תהיינה ברורות יותר, יהיה ניתן להימנע משיגור טילים מיירטים במקרים שבהם יוערך שאין סכנה לחיי אדם או למתקן אסטרטגי. בעתיד אמורות הסוללות להיות מוצבות בגזרות אחרות בדרום, ובהמשך גם במרכז ובצפון הארץ. אולם לעת עתה, לנוכח ההסלמה ברצועה, אין כוונה להזיזן עד שתושג רגיעה.

מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, ביקר אתמול בסוללה שליד אשקלון יחד עם מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף דורון גביש. "התחלנו ברגל ימין עם כמה יירוטים מוצלחים. זו רק ההתחלה וצריך לשים את הדברים בפרופורציה הזאת". עם זאת, נחושתן הוסיף ואמר כי מדובר ב"היסטוריה עולמית". יצוין כי הפריסה המוקדמת של סוללות כיפת ברזל נעשתה על פי החלטת הדרג המדיני, בעקבות לחצים פוליטיים שהגיעו, בין היתר, מראשי מועצות אזוריות בדרום.

בסוף השבוע ביקרו מאות תושבי באר שבע ואשקלון באתרים שבהם מוצבים סוללות וקרונות הפיקוד של כיפת ברזל. התושבים, שהצטיידו במאכלים שונים, הביעו את הערכתם הרבה לנוכח פעילות לוחמי ההגנה האווירית. "הייתי אתמול ליד אחד המועדונים בבאר שבע, וכשהייתה אזעקת צבע אדום חלקם התחבאו מאחורי מכוניות וחלקם עמדו והסתכלו לשמים ולאחר היירוט פשוט מחאו כפיים", סיפר עידו יהב ממושב מסלול.

משרד הביטחון נמצא בימים אלה לקראת סיכום הזמנה של ארבע סוללות נוספות של כיפת ברזל מרפא"ל.

בתוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל, שצפויה להיות מאושרת עד סוף השנה הנוכחית, אמור להיכלל גם לוח זמנים להמשך ההצטיידות. בחיל האוויר מעריכים שכדי לספק הגנה לכל אזורי הארץ שנמצאים בטווח איום מרקטות קצרות-טווח, יש צורך בכ-13 סוללות כיפת ברזל.

השתתף בהכנת הכתבה: יניר יגנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ