גורם פלסטיני: הצדדים הסכימו להפסקת אש; ישראל: החמאס ייבחן בשטח

על פי הצהרת החמאס סבב הלחימה הנוכחי ברצועת עזה קרוב לסיום. ישראל אינה מאשרת או מכחישה. שתי רקטות נפלו באזור אשקלון

ברק רביד
ג'קי חורי, סוכנויות הידיעות
ברק רביד
ג'קי חורי, סוכנויות הידיעות

לאחר החלפת מסרים דרך ארבעה ערוצי תיווך שונים וכן בהתבטאויות פומביות בתקשורת, נראה כי ישראל והחמאס נמצאות לקראת סיומו של סבב הלחימה ברצועת עזה. אולם בעוד שגורמים פלסטינים אומרים שכבר הושגה הסכמה על הפסקת אש, ישראל אינה מאשרת או מכחישה את הדברים. במקביל, נפלו שתי רקטות באזור אשקלון.

גורם פלסטיני הבקיא במגעים אמר הערב (ראשון) לסוכנות הידיעות רויטרס כי שני הצדדים הסכימו להפסקת אש. "הפלגים החמושים בעזה הסכימו להפסיק את ירי הטילים ואילו ישראל הסכימה לחדול מהתקפותיה האוויריות", אמר.

באתר הרשמי של החמאס נכתב כי הפסקת אש נכנסה לתוקפה כבר הבוקר. על פי גורמים פלסטינים, חלק מהפלגים הסתייגו מההסכם שהושג בתיווך של גורמים חיצוניים, אולם בסופו של דבר קיבלו את העמדה שהוביל החאמס, שאיננו מעוניין בהסלמה עם ישראל.

בתגובה לפרסומים, אמר מקור בכיר במערכת הביטחון כי "החמאס ייבחן בפעולותיו בשטח וביכולתו להטיל את מרותו על יתר הפלגים ברצועת עזה".

נתניהו, היום בדרום הארץ. תצלום: טל כהן

על פי אתר החמאס, חבר הלשכה המדינית של החמאס, סלאח אל-ברדוויל, אמר כי מלכתחילה הפלגים הפלסטיניים הסכימו לרגיעה כדי למנוע פגיעה בנשים וילדים, אולם ישראל ניסתה להשתמש ברגיעה בניסיון לכפות כניעה מצד החמאס. לדבריו, החמאס הבהיר שהוא לא ייכנע מחד גיסא, ומאידך גיסא לא ייגרר לעימות כפי שישראל רוצה.

אחר הצהריים, עוד אישר הקבינט המדיני-ביטחוני סדרת פעולות למקרה שההסלמה תימשך, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו אותת כי ישראל מעוניינת בחידוש הרגיעה. "כוונתו להחזיר את השקט ואני מקווה שזו גם כוונת חמאס", אמר.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, מאז יום שבת העביר החמאס לישראל שורה של מסרים ובהם בקשה להפסקת אש ולחידוש הרגיעה. המסרים הועברו מראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, ומקורביו דרך שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי, בכירי המודיעין המצרי וכן שתי מדינות באירופה שמקיימות קשרים עם החמאס, ככל הנראה נורווגיה ושווייץ.

המסרים מחמאס הועברו ללשכת שר הביטחון וחלקם גם ללשכת ראש הממשלה. לדברי הפקיד הישראלי הבכיר שהיה מעורב במגעים, ישראל סירבה להיכנס למו"מ עם החמאס והשיבה במסר קצר: "אנחנו תוקפים בעזה רק בתגובה לירי. אם הירי ייפסק התקיפות שלנו ייפסקו גם כן".

להעברת המסרים בערוצים הדיפלומטיים הצטרפה שורה של מסרים פומביים. סגן שר החוץ בממשלת החמאס, ראזי חאמד, התראיין ב"קול ישראל" בשפה העברית וקרא להפסקת הלחימה. "אנחנו מעוניינים ברגיעה, אך רוצים שהצבא הישראלי יפסיק את התקפותיו", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מסר משלו. "כוונתנו להחזיר את השקט", אמר. "אם זו תהיה גם כוונתו של החמאס השקט יחזור. אם החמאס יעצים את התקפותיו גם אנחנו נעצים את נחת זרוענו והתגובה שלנו תהיה הרבה יותר קשה".

בישיבת הממשלה הבוקר דיווח שר הביטחון על הלחימה בדרום וציין כי חמאס ספג מכה קשה - 25 הרוגים ועשרות פצועים. ברק המעיט בהערכת יעילות הרקטות שהחמאס משגר ליישובים בישראל. "הירי של חמאס הוא סטטיסטי, ולשמחתנו עד כה לא פגע בנפש", אמר. "מתוך 150 חפצים מעופפים ששוגרו רק טיל הקורנט שנורה על האוטובוס פגע וגרם לנזק".

ברק סיפר כי הבקשות להפסקת אש מגיעים מהזרוע המדינית של חמאס, אולם לא ברור אם הזרוע הצבאית של הארגון מעוניינת ברגיעה. בתגובה לדברים התפרץ המשנה לראש הממשלה סילבן שלום לעברו של ברק. "לא צריך לעשות את ההפרדה סין זרוע מדינית לזרוע צבאית", אמר. "זה מחליש את הטיעון שלנו. כשר חוץ עבדתי קשה מאוד כדי להכניס את החמאס לרשימות הטרור הבינלאומיות". ברק השיב לשלום. "איני עושה שום הפרדה אלא רק מתאר את המצב. אנו לא מבחינים מבחינת אחריות בחמאס בין הדרג המדיני לצבאי".

במהלך ישיבת הממשלה ולאחר מכן בישיבת הקבינט הנחה ראש הממשלה את השרים לא להתבטא בעניין הלחימה בעזה. "רק אני, שר הביטחון ושר החוץ נדבר", אמר נתניהו. "אני רוצה שהמסרים יהיו מדוייקים לפי החלטות הדרג המדיני". עם זאת, השר סילבן שלום התעלם מההנחיה ובראיון שהעניק לגלי צה"ל שעה קלה לאחר מכן קרא להרחיב את הפעולה הצבאית בעזה.

בישיבת הקבינט אישרו השרים שורה של פעולות נוספות שיבוצעו במקרה שחמאס לא יפסיק את האש ותתרחש הסלמה נוספת. "הקבינט הנחה את צה"ל וגורמי הביטחון להמשיך לפעול נגד גורמי הטרור כדי להפסיק את הירי על ישראל ולהחזיר את השגרה והשקט לדרום הארץ", מסר מזכיר הממשלה צבי האוזר בסיום הישיבה.

לדברי אחד השרים שהשתתפו בישיבה ההערכה של גורמי המודיעין היתה שחמאס נמצא תחת לחץ וחושש מהסלמה נוספת שתעלה לו באבידות נוספות, ולכן רוצה לחדש את הרגיעה. כך לדוגמא, השרים עודכנו כי בתקיפות חיל האוויר נהרגו שני מפקדים של יחידות מיוחדות של החמאס. עם זאת, לא ברור אם הנהגת חמאס בדמשק או הזרוע הצבאית בעזה רואות את המצב עין בעין עם ההנהגה המדינית ברצועה.

דיון הקבינט עסק גם בהאצת הפעולות להגנת העורף מפני מתקפות טילים. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להעביר כבר השבוע מימון לרכישת ארבע סוללות נוספות של מערכת כיפת ברזל. הקונגרס האמריקאי אישר בסוף השבוע את חוק התקציב בתוכו גם מימון של יותר מ-200 מיליון דולר לטובת כיפת ברזל, אולם נתניהו הורה לא לחכות לכסף האמריקאי ולממן באופן מיידי את בניית הסוללות הנוספות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ