מאחורי הקלעים, גם טורקיה שואפת להשפיע

שר החוץ הפעלתן של טורקיה, אהמט דבוטולו, משוכנע כי התהליכים שעוברים עכשיו על המזרח התיכון הם חלון הזדמנויות היסטורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שר החוץ הפעלתן של טורקיה, אהמט דבוטולו, משוכנע כי התהליכים שעוברים עכשיו על המזרח התיכון הם חלון הזדמנויות היסטורי, שיהפוך את טורקיה למעצמה המדינית החשובה ביותר באזור. לוח הפגישות שלו מעיד שטורקיה אינה מתכוונת להניח ידה משום סכסוך במדינות האזור, והוא מזדרז להציע הצעות ותוכניות שבכוחן להפוך את טורקיה למתווכת שאין לוותר עליה.

וכך, בעוד טורקיה מגנה בחריפות את ההתקפות הלא מידתיות של ישראל על עזה, היא פועלת כדי להרגיע את הירי מהרצועה.

הסבב החדש של הפעילות הטורקית החל ביום רביעי שעבר, כאשר דבוטולו בא לסוריה, שם נפגש עם שר החוץ וליד מועלם, לדון אתו בצורך ליישם רפורמות במשטר ובכלכלה כדי להרגיע את ההפגנות נגד המשטר.

דבוטולו שמתקבל תמיד כאורח רצוי ומכובד בסוריה הציע גם את עזרת טורקיה בתכנון כלכלי והציע לבני שיחו הסורים לקחת את טורקיה כדוגמה למדינה שהחלה לפני מספר שנים בשורה של רפורמות דמוקרטיות וכלכליות. על פי מקורות לבנוניים, הסבירו הסורים לשר החוץ הטורקי כי הם מוכנים ליישם רפורמות אולם "לוח הזמנים אינו יכול להיות מוכתב על ידי הרחוב".

באותה הזדמנות נפגש דבוטולו עם חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, בבניין השגרירות הטורקית בדמשק, וניסה לשכנע אותו להסכים להפסקת אש עם ישראל, לאלתר. לפי מקורות טורקיים, טורקיה חוששת ממבצע ישראלי מהסוג של "עופרת יצוקה", שלא רק יפגע באזרחים פלסטינים רבים, אלא גם יקבע סדר יום חדש באזור, העלול להחליף את תנופת הרפורמות.

דבוטולו הציע למשעל שטורקיה תתווך בין החמאס לבין הפתח, כדי לקדם את הפיוס הפנים פלסטיני. לפי מקורות טורקיים הוא הציע לאמץ את הנוסחה המצרית לפיוס, כפי שהוצעה לצדדים לפני כשנתיים, ואשר נדחתה על ידי חמאס, אבל להכניס בה שינויים שירצו את החמאס. דבוטולו גם הציע למשעל ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לבוא לפגישה באיסטנבול.

אבל בעוד משעל קיבל את ההזמנה, עבאס דחה אותה, בטענה שהחמאס אינו מכיר בו כנשיא חוקי ולפיכך דיון עם החמאס עלול להיכשל בתואנה שעבאס אינו מייצג את הפלסטינים.

כדי לקדם את היוזמה הטורקית בא אתמול דבוטולו לקהיר, לפגישות עבודה עם ראש הממשלה עיסאם שרף ועם שר החוץ נביל אל-ערבי. הוא ניסה לשכנע אותם לתקן את ההצעה המצרית בשאלת הפיוס הפלסטיני. במסיבת עיתונאים שקיים עם שר החוץ המצרי הוא הקרין אופטימיות רבה באשר לאפשרות הפיוס אולם הוא לא התייחס למצב בעזה.

גורם מצרי אמר אתמול ל"הארץ" כי מצרים רואה בחיוב את המעורבות הטורקית, אבל הביע ספק ביכולתה להשפיע על המצב בעזה. לדבריו, "טורקיה איננה במצב שבו היא יכולה להשפיע על ישראל, וללא היכולת הזאת תפקידה אינו יכול להיות משמעותי. מצרים תמשיך להיות מדינת המפתח בהפסקת אש וגם בשאלת הפיוס". לדבריו, יש קשר רצוף בין ההנהגה המצרית "לגורמים האחראים" בישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ